Наукова діяльність

За більш ніж 30 річний період, науково-педагогічними працівниками кафедри, на чолі з д.с.-г.н., професором Клименко М.О., вдосконалено наукові підходи до раціонального використання та охорони навколишнього середовища. Зокрема, напрацьоввані підходи до розробки картосхем за інтегральними показниками, які використовуються для візуального визначення соціального, економічного і екологічного стану а також показника сталості розвитку будь-якої території, прийняття необхідних управлінських рішень для покращення ситуації.
За результатами досліджень розвинуті теоретичні основи, принципи побудови і реалізації моделі оцінки індексу сталості, який характеризує стан соціальної, економічної та екологічної підсистем регіонів з урахуванням їх природно-ландшафтних особливостей, а також структура, вимоги до методичного та інформаційного забезпечення її реалізації.
Особлива увага в дослідженнях наукової школи приділяється проблемі модернізації освіти для впровадження засад сталого розвитку та підготовці навчально-методичного забезпечення підготовки магістрів для впровадження принципів сталого розвитку в регіонах.
Наукова новизна одержаних результатів:
  • розроблено методологію комплексного моніторингу довкілля, яка включає теоретичні і практичні аспекти оцінки стану навколишнього природного середовища, особливості організації різних рівнів системи моніторингу, сучасні методи і засоби моніторингових досліджень, методичні основи організації спостережень та проведення аналізу забруднення атмосфери, поверхневих, підземних вод, ґрунтового покриву, та стану урбоекосистеми та агросфери;
  • уперше встановлено, що довгострокове інтенсивне використання осушуваних дерново-підзолистих, дерново-карбонатних ґрунтів Західного Полісся України призводить до значного погіршення їх агромеліоративного, агроекологічного стану через прогресування де градаційних процесів, що проявляється у зниженні волого запасів, вмісту гумусу, зростанню кислотності, зниженню забезпеченості ґрунтів на вміст макроелементів, забруднені радіонуклідами важкими металами;
  • розроблена класифікація гідротермічного режиму торфових ґрунтів Полісся України за кількісними і якісними показниками з виділенням типів, підтипів, родів та видів.
  • здійснена агромеліоративна оцінка місцевих меліорантів (суглинків, мергелів, туфів, сапропелів, фосфоритів), та встановлений їхній позитивний вплив на склад, властивості, режими і процеси дерново-підзолистих ґрунтів;
  • здійснена оцінка впливу тривалого сільськогосподарського використання темно-сірих лісових ґрунтів на показники їх родючості та запропонована методика оцінки їх агроекологічного стану;
  • проведена оцінка екологічного стану агроекосистеми у зоні впливу ПАТ «Волинь-Цемент» шляхом встановлення рівнів забруднення важкими металами ґрунтового покриву, рослинницької, тваринницької продукції, питної води та ушкодженості зерен пилку 30 видів рослин за тест-системою «Стерильність пилку рослин – біоіндикаторів»;
  • здійснена оцінка екологічного стану басейнів річок Горинь, Західний Буг, Устя, Замчисько, Веселухи, Іква за комплексом показників які зумовлюють якість поверхневих вод цих річок;
  • проведено оцінювання стану водних екосистем за комплексом показників: екологічних, біотестування, фітоіндикації;
  • встановлені особливості та розроблені математичні моделі міграції важких металів у водних екосистемах;
  • запропоновані схеми, види екологічного моніторингу поверхневих вод басейнів річок та встановлені допустимі екологічні нормативи якості води річок Полісся України;
  • проведено оцінювання екологічного стану басейнів річок Західної Грузії та розроблено критерії екологічної оцінки якості поверхневих вод для різних видів водокористування;
  • здійснений ландшафтно-екологічний аналіз території міста Рівне з виділенням їх інтегральних факторів, які формують умови міського середовища: техногенне навантаження, забрудненість, природність, комфортність;
  • проведено оцінювання забруднення урбоекосистеми м. Рівне за показниками ушкодженості рослин-біоіндикаторів та доказана можливість застосування кульбаби лікарської в якості такої системи;
  • формалізовані підходи до розрахунку інтегральних показників соціо-екологічного розвитку районів і Рівненської області методом багаторівневого вертикального агрегування базових показників стимуляторів та де стимуляторів у показники вищого ієрархічного рівня;
  • запропоновано систему показників сталого розвитку для проведення оцінки соціо-економіко-екологічного стану малих міст, сільських населених пунктів, районів.
Розвиток відповідних наукових напрямків та пошук і втілення нових ідей реалізуються в межах Наукової школи Екології та охорони навколишнього середовища доктора сільськогосподарських наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України Клименка Миколи Олександровича
Від 2023 р. кафедра здійснює наукову роботу відповідно до затвердженої кафедральної тематики "Збалансоване використання природно-ресурсного потенціалу України у контексті сталого розвитку".
  1. Науково-дослідна тема «Наукові дослідження з відновлення і підтримки сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану р. Іква» (№ держреєстрації 0117U006743), (10.2017-12.2017рр.).
  2. Госпдоговірна НДР № 4-757 «Наукові дослідження з відновлення і підтримки сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану р. Горинь в межах Рівненської області», що здійснюється в межах Обласної програми охорони навколишнього природного середовища на 2017-2021 роки, яка затверджена рішенням Рівненської обласної ради від 17.03.2017 № 482 (зі змінами), та відповідно до затвердженого 14.05.2019 «Переліку природоохоронних заходів, які фінансуються з обласного природоохоронного фонду в 2019 році».
  3. Госпдоговірна НДР 4-723 «Розробка компенсаційних заходів з відновлення та підтримки сприятливого еколого-санітарного стану Басівкутського водосховища», 2018-2019 рр., Департамент екології та природних ресурсів Рівненської ОДА.
  4. Госпдоговірна НДР «Реконструкція споруд в басейні р. Устя на проміжку від р. Горинь до смт Квасилів 2 з метою покращення соціально-екологічної ситуації у Рівненському районі Рівненської області та м. Рівне. 8-черга. Басівкутське водосховище. Проведення заходів щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану від ПК0+00 до ПК35+56 в місті Рівному (будівництво)».
  5. Госпдоговірна НДР № 4-711 Наукові дослідження з відновлення і підтримки сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану р. Устя. 2018 р., Департамент екології та природних ресурсів Рівненської ОДА.
  6. Госпдоговірна тема №4-717 від 03.07.18 «Розробка ситеми гідроекологічного моніторингу водно-болотних угідь НПП Черемський».
  7. Госпдоговірна тема №4-802 «Відновлення сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Тиннівська, Рівненська область, Рівненський район, Рівненська територіальна громада м. Рівне (будівництво)»
  8. Госпдоговірна тема № 4-801 «Відновлення сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Боярчик, Рівненська область, Рівненський район, Рівненська територіальна громада м. Рівне (будівництво)»
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на науковий твір № 65450 від 18.05.2016 р. Підручник «Гідроекологія», автори: Клименко М.О., Пилипенко Ю.І., Гроховська Ю.Р., Лянзберг О.В., Бєдункова О.О.
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на науковий твір №73864 від 18.09.2017 р. Методичні рекомендації для проведення оцінки агромеліоративного стану осушуваних дерново-глейових ґрунтів «Методика проведення оцінки агромеліоративного стану осушуваних дерново-глейових ґрунтів», автори: Клименко М.О., Турчина К.П., Ліхо О.А.
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 77972 від 30.03.2018 р. Монографія «Екологічний стан української частини Єврорегіону «Буг»», автори: Клименко М.О., Вознюк Н.М.).
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 77971 від 30.03.2018 р. Монографія «Екологічний стан басейнів річок екорегіону «Кавказ», автори: Клименко М.О., Вознюк Н.М., Вербецька К.Ю.
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 82503 від 24.10.2018 р. Монографія «Оцінювання стану м. Рівне за показниками цитогенетичного моніторингу», автори: Клименко М.О., Лико Д.В., Прищепа А.М., Каськів М.В.
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 82094 від 10.10.2018 р. Монографія «Оцінювання міста Рівне за показниками еколого-соціального моніторингу», автори: Клименко М.О., Прищепа А.М., Хомич Н.Р.
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 82599 від 29.10.2018 р. (Монографія «Оцінювання стану водних екосистем за показниками біотестування», автори: Клименко М.О., Прищепа А.М., Клименко О.М., Стецюк Л.М.
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 86715 від 12.03.2019 р. Навчальний посібник «Екологічне інспектування. Практикум», автори: Клименко М.О., Прищепа А.М., Стецюк Л.М., Брежицька О.А.
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 86716 від 12.03.2019 р. Навчальний посібник «Екологічне інспектування», автори: Клименко М.О., Прищепа А.М., Стецюк Л.М., Брежицька О.А.
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір №111244 від 24.01.22 р. Підручник «Стратегія сталого розвитку», автори: Клименко М.О., Клименко Л.В.
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 111246 від 24.01.22 р. Підручник «Розвитологія», автори: Клименко М.О., Герасимчук З.В., Клименко О.М, Клименко Л.В.
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 111247 від 24.01.22 р. Підручник «Сталий розвиток місцевих громад», автори: Клименко М.О., Клименко О.М, Клименко Л.В.
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 111242 від 24.01.22 р. Підручник «Стратегія сталого розвитку регіону», автори: Клименко М.О., Клименко О.М, Клименко Л.В.
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 111594 від 03.02.22 р. Підручник «Стратегія сталого розвитку», автори: Боголюбов В.М., Клименко М.О., Мельник Л.Г., Прилипко В.А., Клименко Л.В.
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 112258 від 09.03.22 р. Навчальний посібник «Практикум з розробки стратегій місцевого сталого розвитку, автори: Клименко М.О., Боголюбов В.М., Клименко Л.В., Брежицька О.А.
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір. №6843 від 02.11.2016 р. Науковий твір «Методичні рекомендації з розрахунку індексу рівня ризику, що виникає при забезпеченні населення питною водою» («Методика оцінки рівня ризику при забезпеченні населення питною водою»), автори: Ліхо О. А., Гакало О.І., Гущук І.В.
  • Свідоцтво про реєстрацію авторського права на науковий твір № 82701. від 06.11.2018 р. «Управління ризиками при забезпеченні населення Рівненської області водою», автори: Ліхо О.А., Гакало О.І.

Відзнаки студентів

2019 рік
І Всеукраїнська інтернет-конференція до 75 річчя М.О. Клименко

2020 рік
1) Щорічна науково-практична конференція кафедри екології, ТЗНС та ЛГ "Охорона та раціональне використання природних ресурсів України в контексті сталого розвитку"
2) Регіональна науково-практична конференція "Актуальні проблеми природоохоронного законодавства"

2021 рік
1) Підсумкова науково-практична відео-конференція ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Технології захисту навколишнього середовища»
Відбулась підсумкова конференція Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт "Технології захисту навколишнього середовища"
2) Регіональна науково-практична конференція "Актуальні проблеми природоохоронного законодавства"

2022 рік
1) ІІ Всеукраїнська інтернет-конференція «Стратегія сталого розвитку України: сьогодення та перспективи», присвячена 30-річчю кафедри екології, технології захисту навколишнього середовища та лісового господарства Національного університету водного господарства та природокористування
Кафедра екології відзначила 30-річчя проведенням Всеукраїнської конференції
2) Щорічна науково-практична конференція кафедри екології, ТЗНС та ЛГ "Охорона та раціональне використання природних ресурсів України в контексті сталого розвитку"
3) Регіональна науково-практична конференція "Актуальні проблеми природоохоронного законодавства"Актуальні проблеми природоохоронного законодавства

2023 рік
1) Щорічна науково-практична конференція кафедри екології, ТЗНС та ЛГ "Охорона та раціональне використання природних ресурсів України в контексті сталого розвитку"
2) Всеукраїнська науково-практична інтернет-конференція "Актуальні проблеми природоохоронного законодавства"

При використанні матеріалів - посилання на сайт  обов'язкове

Політика конфіденційності

Технічна підтримка сайту

Повідомити про корупцію

Image

Україна, 33028, м. Рівне, вул. Соборна 11, тел. (0362) 63-32-09

mail@nuwm.edu.ua

Наші координати

Скринька довіри

Image

При використанні матеріалів - посилання на сайт  обов'язкове

Всі права захищені законодавством України

Технічна підтримка сайту

Україна, 33028, м. Рівне, вул. Соборна 11,

тел. (0362) 63-32-09

mail@nuwm.edu.ua

Наші координати

2024 Національний університет водного господарства та природокористування