Лабораторію створено 2 січня 2008 року на базі кафедри гідроенергетики, теплоенергетики та гідравлічних машин (наказ №14 від 23.01.2008 р.). Свою діяльність лабораторія здійснює відповідно до діючого Положення про НДЛ гідродинаміки білякритичних течій НДЧ НУВГП, затвердженого 02.01.2008 р., та згідно з розпорядженням ректора №426 від 17.07.2013 р. За період свого існування лабораторія виконала і продовжує виконувати великий обсяг держбюджетних і госпдоговірних науково-дослідних робіт. Лабораторія координує свою діяльність з відділом гідродинаміки хвильових процесів Інституту гідромеханіки НАН України (завідувач відділу д.ф-м.н., професор Селезов І.Т.). Про це свідчать держбюджетні роботи І-34 та І-45, виконані разом, а також спільні публікації. За тематикою наукових досліджень успішно захищено три кандидатські дисертації. Про актуальність та рівень виконуваних досліджень можуть свідчити чисельні публікації у вітчизняних і закордонних журналах та збірниках. Ряд робіт працівників лабораторії видано в Росії, США, Болгарії, Алжирі. Результати досліджень, проведених працівниками лабораторії, цитуються у багатьох закордонних публікаціях.
Основні напрями наукових досліджень:
- Дослідження нелінійних диференціальних рівнянь в частинних похідних та вдосконалення існуючих математичних моделей хвилеподібних білякритичних течій рідини на основі повного врахування всіх факторів, що визначають формування цих течій.
- Розвиток теоретичних засад солітоніки вивчення основних характеристик і умов існування гідродинамічного солітону, утворюваного у вигляді нерухомих і рухомих одиночних хвиль на воді.
- Математичне моделювання різних типів білякритичних течій рідини.
- Гідравлічне моделювання прикладних задач, пов’язаних з проектуванням, будівництвом і експлуатацією гідротехнічних та гідроенергетичних споруд, працюючих в умовах виникнення біля критичних течій.
Основні напрями діяльності:
- дослідження і аналіз існуючих математичних моделей та диференціальних рівнянь, що описують різноманітні хвильові явища на воді;
- встановлення умов застосування та зв'язків між диференціальними рівняннями хвильових явищ на воді;
- виділення із сукупності існуючих диференціальних рівнянь тих, що описують хвилеподібні білякритичні течії на воді;
- побудова математичних моделей хвилеподібних білякритичних течій рідини з урахуванням основних діючих факторів, що формують розглядувані явища;
- виведення диференціальних рівнянь білякритичних течій рідини, що враховують основні діючі фактори, в тому числі і можливе викривлення елементарних струминок потоку у вертикальній площині в початковому перерізі розглядуваних течій;
- інтегрування отриманих диференціальних рівнянь, знаходження розв'язків та умов їх застосування;
- встановлення умов існування різних типів білякритичних течій рідини;
- розробка методик розрахунків білякритичних течій рідини для умов конкретних прикладних задач;
- вибір оптимальних конструкцій та режимів роботи гідротехнічних та гідроенергетичних споруд, працюючих в умовах виникнення білякритичних течій;
- розв'язок різноманітних прикладних задач, що виникають в процесі проектування, будівництва і експлуатації низьконапірних водоскидів і ГЕС, безнапірних тунелів, підвідних і відвідних каналів ГЕС, ГАЕС, НС та інших споруд, працюючих в умовах виникнення білякритичних течій.
Послуги:
- Проведення фундаментальних досліджень білякритичних течій рідини згідно з науковими напрямками роботи, конкретизованими у п. 4.
- Розв'язок прикладних задач гідродинаміки білякритичних течій для конкретних умов роботи різних типів гідроенергетичних і гідротехнічних споруд.
- Проведення лабораторних і натурних досліджень з визначенням гідродинамічних, кінематичних та інших характеристик споруд для знаходження оптимальних розв’язків різноманітних задач, пов’язаних з проектуванням, будівництвом і експлуатацією гідроенергетичних та гідротехнічних об’єктів.
- Обстеження річок та прилеглих територій з метою виявлення створів, сприятливих для створення гідроелектростанцій.
- Обстеження технічного стану гідротехнічних споруд і обладнання гідроенергетичних та гідротехнічних об’єктів.
- Складання паспортів і правил експлуатації гідроелектростанцій, водосховищ та інших гідроенергетичних і гідротехнічних об’єктів.
- Консультування та надання допомоги виробництву.
- Підвищення науково-технічного рівня підготовки бакалаврів, спеціалістів, магістрів спеціальностей „Гідротехнічне будівництво", “Гідроенергетика” та аспірантів відповідних спеціальностей.