Схвалено Державну антикорупційну програму (2023-2025)

До уваги працівників та здобувачів освітніх послуг університету!

Рішенням Кабінету Міністрів України від 04 березня 2023 року схвалено Державну антикорупційну програму на 2023-2025 роки з виконання Антикорупційної стратегії на 2021-2025 роки (далі - ДАП).

Зокрема, цей нормативний документ констатує, що в багатьох сферах суспільного життя «…застосування корупційних практик на сьогоднішній день є зручнішим, оперативнішим, ефективнішим, а інколи і єдиним способом задоволення потреб фізичних та юридичних осіб порівняно із задоволенням таких потреб у законний спосіб».

При цьому, особлива увага акцентується на проблемі академічної недоброчесності в сфері освіти, а точніше на гострій потребі дотримання принципів і правил поведінки всіма учасниками освітнього процесу, спрямованих на формування самостійної та відповідальної особистості, спроможної навчатись, викладати і провадити наукову діяльність, дотримуючись етичних та правових норм.

Для досягнення позитивного стратегічного результату в даному напрямку Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) розробило і 2 березня п.р. спільно з Комітет Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій презентувало в Національному університеті "Києво-Могилянська академія" новий проект Закону України «Про академічну доброчесність».

Крім цього, з цією ж метою НАЗЯВО на постійній основі розробляє та поширює відповідні інформаційно-просвітницькі матеріали.

Зокрема, на своїй сторінці в ФБ від 27 січня п.р. відомство надало відповіді на окремі питання щодо академічної доброчесності, які також є актуальними і для нашого університету, а саме:   

«Поясніть, будь ласка, чи може завідувач кафедри та його близькі родичі навчатися, захистити випускну роботу й отримати диплом на кафедрі, яку він очолює на момент навчання? Чи є такі факти підставою для відмови у акредитації освітніх програм цієї кафедри?»

Законодавство України не містить прямих обмежень щодо навчання за ОП здобувача вищої освіти, який водночас є науково-педагогічним працівником у закладі вищої освіти, або його родичів. Однак, ми рекомендуємо уникати подібних ситуацій, оскільки в такому разі існуватиме висока ймовірність порушень академічної доброчесності та може виникати прямий чи потенційний конфлікт інтересів, яких законодавство вимагає уникати.  Детальніше про акти порушення академічної доброчесності йдеться у Статті 42 ЗУ «Про освіту». Забезпечення дотримання академічної доброчесності працівниками ЗВО та здобувачами є обов’язковою процедурою системи забезпечення ЗВО якості освітньої діяльності та якості вищої освіти, що оцінюється Національним агентством та враховується при акредитації ОП (5 критерій оцінювання якості ОП). Щодо врегулювання чи запобігання конфлікту інтересів, офіційні коментарі та роз’яснення може надавати Національне агентство з питань запобігання корупції…».

Ці роз’яснення стосуються всіх форм навчання як студентів (бакалаврат, магістратура),  так і науково-педагогічних і наукових кадрів для закладів вищої освіти (аспірантура, докторантура).

Аналогічні ситуації також можуть виникати  у випадках спільної роботи на одній кафедрі «близьких осіб», або ж у випадку, коли викладач з іншої кафедри є гарантом освітньої програми на кафедрі, керівником якої є його «близька особа».

Тому, з огляду на вищевикладене, враховуючи Методичні рекомендації  НАЗК від 21.10.2022 року № 13 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції», та з метою запобігання виникненню реального/потенційного конфлікту інтересів рекомендуємо, у разі наявності відповідних сумніві, скористатися нормами п. 5 ст. 28 Закону України  «Про запобігання корупції» з одночасним дотриманням п.п.3 п.1 ст. 28 вказаного нормативного акту.

Крім цього, для отримання відповідної консультації також можна звертатися до відділу з питань запобігання та виявлення корупції. Водночас, єдиним державним органом, уповноваженим надавати офіційні висновки щодо наявності чи відсутності в діях особи конфлікту інтересів є НАЗК. При цьому,  правом на отримання роз’яснення наділені саме особи, які мають сумніви щодо наявності у них конфлікту інтересів, а не будь-які особи.


Читайте нас також у соціальних мережах:

Схожі оголошення за тематикою

 

Коментарі (0)

Середня оцінка 0 з 5 згідно 0 голосів
Коментарі відсутні

Залиште свій коментар

  1. Залишити коментар як гість. Зареєструватися або авторизуватися.
Rate this post:
0 Characters
Вкладення (0 / 3)
Поділитися Вашим місцезнаходженням

При використанні матеріалів - посилання на сайт  обов'язкове

Політика конфіденційності

Технічна підтримка сайту

Повідомити про корупцію

Image

Україна, 33028, м. Рівне, вул. Соборна 11, тел. (0362) 63-32-09

mail@nuwm.edu.ua

Наші координати

Скринька довіри

Image

При використанні матеріалів - посилання на сайт  обов'язкове

Всі права захищені законодавством України

Технічна підтримка сайту

Україна, 33028, м. Рівне, вул. Соборна 11,

тел. (0362) 63-32-09

mail@nuwm.edu.ua

Наші координати

2024 Національний університет водного господарства та природокористування