Кафедра українознавства Національного університету водного господарства та природокористування – одна з перших українознавчих кафедр у вітчизняних вищих технічних навчальних закладах, яку було створено в період становлення Української суверенної держави.
Розпочавши діяльність у червні 1990 року як кафедра політичної історії та історії України, кафедра продовжила перервану на 60 років традицію викладання українознавчих дисциплін в університеті, започатковану кафедрою українознавства колишнього Київського сільськогосподарського інституту, яка працювала з 1928 року під керівництвом відомого українського письменника проф. М. Драй-Хмари.
У 1993 році в університеті почали викладати курс української науково-технічної мови на базі кафедри іноземних мов, яку було перейменовано на кафедру української та іноземних мов. Кафедра працювала під керівництвом к.пед.н., доцента Пацули Й.М., а згодом к.філол.н., доцента Вакуленко О.Л.
Ухвалу про створення кафедри українознавства вчена рада університету прийняла 25 червня 1993 року. У 1996 році до складу кафедри ввійшла секція української мови, що впродовж трьох років працювала на кафедрі української та іноземних мов.
З 1996 до 2009 року кафедра успішно функціонувала у складі двох секцій: історії України та українського мовознавства.
У 2009 році на кафедру було передано дисципліни психолого-педагогічного циклу і відповідно перейменовано на кафедру українознавства, педагогіки і психології.
У квітні 2013 року через політичну позицію тодішнього керівництва університету кафедру ліквідували: секцію української мови було переведено на кафедру іноземних мов, секцію історії України – на новостворену кафедру суспільних дисциплін. Після Революції Гідності, зміни керівництва університету кафедру українознавства відновлено (ухвала вченої ради від 28 листопада 2014 р., наказ ректора від 1 грудня 2014 р. № 740).
Новий етап у розвитку кафедри розпочався у вересні 2020 року, коли на кафедру українознавства було переведено спеціальність 061 Журналістика. На базі кафедри рішенням ученої ради університету (протокол від 25.01.2021 № 1) створено випускову кафедру журналістики та українознавства (наказ від 10.03.2021 № 166), яка забезпечує підготовку фахівців першого (бакалаврського) рівня за спеціальністю 061 Журналістика.
У різні періоди кафедру очолювали:
к. і. н., доцент Поровчук О.Г. (1991-1994; 1995-2003 рр.);
д. і. н., професор Бачинський В.М. (1994-1995).
У 2003-2013 роках та з лютого 2015 року дотепер посаду завідувача кафедри обіймає к. філол. н., доцент Малевич Л.Д.
Сьогодні кафедра журналістики та українознавства – це потужна науково-педагогічна спільнота з підготовки фахівців, осередок наукових досліджень у галузі україністики та журналістикознавства. Провідними напрямками наукового пошуку на кафедрі є проблеми вітчизняної та зарубіжної історіографії, українського мовознавства, теорії та історії журналістики.
Науковці кафедри плідно співпрацюють з провідними українознавчими науковими і навчальними закладами України і зарубіжжя, зокрема з Інститутом історії України НАН України, Інститутом української мови НАН України, Українським мовно-інформаційним фондом НАН України, Українським інститутом національної пам’яті, Науково-дослідним інститутом українознавства, Вільним Українським Університетом у Мюнхені, Інститутом дослідів Волині (Канада), Інститутом русистики, україністики і славістики Пряшівського університету (Словаччина), Інститутом славістики Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана (Німеччина) та ін.
Леся Малевич, завідувач кафедри журналістики та українознавства