Студенти-культурологи ІІ курсу, освітньої програми "Креативна та цифрова культура» кафедри філософії та культурології НУВГП, пройшли виробничу "Івент-практику" на базі Рівненського обласного центру народної творчості.
Завдання практики включали розвиток навичок планування подій, ефективної взаємодії з учасниками, організаторами та партнерами, а також координацію всіх етапів івенту — від ідеї до аналізу результатів.
Студенти познайомилися з творчими колективами та відомими фахівцями культури Рівненщини, спостерігали за процесом втілення креативних ідей у мистецькі й освітні проєкти та переконалися у важливості різних форматів заходів. Також культурологи отримали можливість апробувати основи менеджменту і маркетингу у сфері культури, набувши практичного досвіду роботи в цій галузі.
Серед численних заходів, до організації й проведення яких змогли долучитись молоді спеціалісти, важливе місце займає конкурсна діяльність. Вона була представлена творчим змагальним проєктом художнього читання, "Кобзарева струна не вмирає", що присвячений пам’яті Тараса Шевченка та спрямований на популяризацію мистецтва декламації й підтримку молодих талантів області, а також конкурсом учнівської творчості образотворчого мистецтва «Об’єднаймося ж, брати мої!»
З поміж етнокультурних ініціатив важливе місце посіла «Етно. Гастро. Майстерня» – проєкт, спрямований на збереження й популяризацію автентичних поліських кулінарних традицій та розвиток гастрономічного туризму. Його пілотною ініціативою стала програма «Кутя. Смак традицій», що відкрила різноманіття старовинних рецептів і звичаїв, пов’язаних із приготуванням обрядових страв Сарненщини.
Важливим напрямом роботи став також проєкт творчої лабораторії «Жива спадщина», орієнтований на збір, обробку та внесення елементів нематеріальної культурної спадщини до відповідних списків національного, обласного та місцевого рівнів. Доповненням до цього проєкту стали благодійні заходи, зокрема свято народних проводів зими «Колодій», зорганізоване Гощанською селищною громадою з метою спільної промоції традиційної культури та «живої» спадщини.
Особливе місце серед культурних ініціатив центру народної творчості займає допомога військовим. Однією із таких практик стала програма «Ноти підтримки», що залучає аматорські колективи Рівненщини до організації концертів для військових з патріотичним та народним репертуаром. Також важливим є проєкт «Культура пам’яті», в рамках якого проходила онлайн-конференції, де обговорювались питання героїзації загиблих військових, створення куточків пам’яті й підтримка громадських ініціатив щодо гідно вшанування сучасних героїв та долучення до психологічно-терапевтичних практик їх родин.
Серед ключових аспектів роботи РОЦНТ варто відзначити й організацію культурно-освітніх семінарів-практикумів. Зокрема це заходи з інклюзивної освіти у мистецьких школах, що спрямовані на адаптацію дітей з особливими освітніми потребами через мистецтво. Семінар «Фото та відео: традиція і сучасність» проведений з метою активізації роботи керівників фото-відео студій і гуртків, а також підвищення фахової кваліфікації працівників галузі культури громад області. Окрім цього, було організовано семінар-практикум для керівників хореографічних колективів, що сприяє розвитку цієї важливої мистецької галузі.
Отож молоді фахівці, які тільки розпочинають кар'єру, мали змогу ознайомитися з діяльністю культурних установ регіону, що організовують різноманітні культурно-мистецькі заходи, спрямовані на збереження національної культурної спадщини, популяризацію народного мистецтва, підтримку аматорської творчості, формування патріотичної свідомості громадян та розвиток засад інклюзивного суспільства.
Студенти висловлюють глибоку вдячність за цікаві зустрічі, значний практичний досвід своїм менторам - директорці закладу Ірині Володимирівні Рачковській, провідній фахівчині сектору з культурно-масової роботи й організації заходів Ользі Василівні Герасимчук та усьому творчому колективу Рівненського обласного центру народної творчості.
Тетяна Коберська, доцентка кафедри філософії та культурології