У рамках «Фестивалю науки НУВГП» 23 квітня відбувся міжвузівський інтелектуальний воркшоп «Академічна культура та доброчесність: від відповідальності до лідерства", ініційований кафедрою філософії та культурології НУВГП й Рівненським інститутом Київського університету права НАНУ.
У заході взяли участь академічна спільнота й здобувачі вищої освіти бакалаврського та магістерського рівня спеціальностей «Креативна та цифрова культура», «Менеджмент соціокультурної діяльності» та «Право». Воркшоп було організовано з метою обміну актуальними ідеями у філософсько-правовових аспектах «культури – цінностей – виховання – освіти – закону».
Чому ми розглядаємо «академічну доброчесність» саме як проблему, адже у багатьох культурах вона онтологічно притаманна й це питання не стоїть так гостро? Менторка заходу, Оксана Сарнавська, доцентка кафедри філософії та культурології НУВГП, запросила учасників до дискусії, аби виділити найбільш усталені підходи розуміння культури академічної доброчесності. Основні з них: «академічна доброчесність – це переважно про закон і відповідальність та значно менше про культуру»; «академічна доброчесність стосується тільки студентів»; «академічна доброчесність – це лише про плагіат».
Учасники інтелектуальної «робочої майстерні» також проаналізували й спільно виявили основні фактори, що сприяють поширенню академічної НЕ-доброчесності в ЗВО, серед них: лінь, брак часу, вседоступність інформації, відсутність власної думки, страх невдачі, нецікаві, важкі предмети, «студент працює», так легше вчитись… Предметом активного обговорення постали «практичні кейси» порушень академічної доброчесності як здобувачами освіти так і науково-педагогічними працівниками, а також правові й етичні аспекти відповідальності, застосування штучного інтелекту та ряд ін.
Дякуємо усім учасникам за інтелектуальний інтенсив, групову взаємодію, актуальний рефлексивний досвід й особисте переживання, усвідомлену відповідальність, сміливість та практику лідерства!
Тетяна Коберська
доцентка кафедри філософії
та культурології НУВГП