Кафедру суспільних дисциплін як окремий структурний підрозділ Національного університету водного господарства та природокористування було створено у квітні 2013 року відповідно до рішення вченої ради та наказу ректора університету. Першим завідувачем кафедри було призначено доктора педагогічних наук Пелеха Ю. В. З 2016 до 2024 рр. кафедру очолював доктор педагогічних наук, професор Олексін Ю. П.
У 2013 р. на кафедрі було ліцензовано перші дві магістерські освітні програми «Педагогіка вищої школи» та «Управління навчальними закладами. Після успішної акредитації освітніх програм отримали дипломи магістрів більше 200 випускників. Пишаємось нашими випускниками-магістрами, які керують освітніми закладами, працюють викладачами в університетах, коледжах, закладах професійної освіти, закладах загальної середньої освіти.
З часу утворення викладачі кафедри беруть активну участь у громадському житті університету, займаються науково-дослідницькою, методичною роботою, залучають здобувачів освіти до наукової роботи.
Враховуючи суспільні потреби та реалії часу 2019 р. було започатковано освітню програму з «Психології», першого бакалаврського рівня вищої освітпісля її успішної акредитації, започатковано магістерську ОП спеціальності 053 «Психологія».
Незабаром на кафедрі також розпочали підготовку за спеціальність 014.03 Середня освіта (Історія) за першим бакалаврським і з 2024 другим магістерським рівнем.
За спеціальністю 011 Освітні, педагогічні науки відкрито ОП «Соціально-виховна робота з дітьми і молоддю ІІ (магістерського) освітнього рівня.
Підготовка висококваліфікованих спеціалістів вимагає від викладачів кафедри постійно підвищувати свій професійний рівень, активізує науково-дослідну роботу.
Науково-педагогічні працівники кафедри працюють над науковою темою кафедри:«Суспільні дисципліни як фактор формування цивілізаційної компетентності: сучасні освітні виклики і перспективи розвитку».(Номер державної реєстрації 0121U107604 від 25.01.2021 року).
У рамках виконання наукової теми проведено: Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Суспільні дисципліни як засіб формування цивілізаційної компетентності здобувачів освіти» (м. Рівне, 26-27 квітня 2019р.); Міжнародну науково-практичну конференцію «Суспільні дисципліни як засіб формування цивілізаційної компетентності здобувачів освіти» (м. Рівне, 20-21 травня 2021 р.). Видано монографії: Суспільні дисципліни як фактор формування цивілізаційної компетентності: сучасні освітні виклики і перспективи розвитку: монографія / За заг. ред. проф. Ю. Олексіна. Рівне: О.Зень, 2021. 148 с.; Олексін Ю.П., Кочубей А.В., Сокаль В.А., Ставицький О.О., Шевчук Т.Є., Шпак С.Г., Якубовська С.С. Суспільні дисципліни як фактор формування цивілізаційної компетентності: сучасні компетенностей освітні виклики і перспективи розвитку : монографія / за заг. ред. проф. Ю. Олексіна. Рівне: НУВГП, 2023. 249 с.
Викладачі кафедри долучились до виконання модулю на грант ЄС ім. Ж. Моне "Europe - the diversity of the interpenetrating cultures" (Європа – різноманіття взаємопроникаючих культур), "Axiological foundation of European political culture and its reflection" (Аксіологічні підвалини європейської політичної культури та її рефлексія), "Trends in Education in the EU: Challenges of Civilization" (Тенденції розвитку освіти в країнах Європейського Союзу: цивілізаційні виклики).
Результати наукових досліджень щодо формування цивілізаційного забезпечення у сфері суспільних дисциплін допомагають збагатити практичне застосування науковим контекстом, розширити знання про українську педагогічну науку та історію, підвищити обізнаність про досягнення в науці, активізувати дискусії навколо наукових проблем суспільного спрямування та стимулювати інтерес до наукових відкриттів. Психолого-педагогічні знання допомагають контекстуалізувати результати досліджень, вказуючи на їх важливість та окреслюючи вплив на сучасний світ.
- За результатами наукових досліджень розроблено та впроваджено курси активного соціально-психологічного навчання для підвищення кваліфікації держслужбовців з тем: «Попередження професійного вигорання», «Розвиток лідерських якостей. Способи позиціонування лідера», «Стрес-менеджмент: підвищення психо-соціальної стійкості», «Способи виходу із стресових ситуацій», «Підготовка до змін. Соціально-психологічне забезпечення реалізації змін», які успішно впроваджуються через надання наукових консультацій, проведення лекцій, тренінгів в Рівненському обласному центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій. Тематика занять стосується психології маніпулятивного впливу, маніпуляції в особистісному спілкуванні.
- На основі практичного досвіду та наукових досягнень професором кафедри Ставицьким О.О. підготовлено навчально-методичний посібник «Соціальна девіація та віктимність: психолого-юридичний аспект», який активно використовується при підготовці здобувачів освіти за спец. 053 «Психологія» в НУВГП, Рівненським обласним центром для дітей, сім’ї та молоді та іншими організаціями, які працюють з різними видами девіацій (свідоцтво про реєстрацію авторських прав на твір № 106619 від 23 липня 2021 р., довідка №99 від 02.03.2023 р.).
- Щоб допомогти фахівцям із соціальної роботи та іншим надавачам соціальних послуг підвищувати рівень психологічної компетенції постійно проводять семінари: «Стрес-менеджмент», тренінги з ментального здоров’я. Програма семінарів побудована на сучасних підходах та перевірених практиках психологічної підтримки осіб, які пережили чи переживають події, що травмують психіку, та методиках стрес-менеджменту, що допомагають запобігати емоційному вигоранню працівників.
- Проведення заходів, спрямованих на покращення ментального здоров’я різних категорій населення, формування стресостійкості, подолання ПТСР, зокрема організовано семінар на тему «Психологічна компетентність в сексуальній освіті молоді» в рамках професійного партнерства з ГО «ЦЕНТР СУСПІЛЬНИХ ДІЙ «CIVITAS». Обговорено важливі питання соціального здоров’я, психологічні підходи до потреб молоді та стратегії просвітництва.
Результати досліджень викладачів кафедри використовуються Комунальним закладом «Центр національно-патріотичного виховання та позашкільної освіти» Рівненської обласної ради. Проведено низку заходів зі здобувачами освіти щодо збереження ментального здоров’я та подолання наслідків психологічних травм під час воєнного стану, постійно проводяться психоедукаційні заходи з питань психологічної безпеки освітнього середовища у ЗВО..
- Використання результатів наукових досліджень, що стосується історичних аспектів, передбачає формування духовності нації, сприяє збереженню культурної та історичної спадщини, поглиблює розуміння сучасності, формує національну ідентичність, популяризує культурні та історичні події, традиції мистецтво та літературу. Професор кафедри Богдан Прищепа постійно консультує органи місцевого самоврядування, державні установи та громадськість щодо історії Рівненщини та різних регіонів України. Ним проведено публічні лекції на теми: «Загадки Басівкутського городища. Погоринські міста Х-ХІІІ століття»; «Історія Дорогобужа, відкрита археологами». Вагомим внеском у розвиток регіональної історії є участь професора кафедри Богдана Прищепи як експерта у проєкті Акіма Галімова «Реальна історія» («Українські палаци. Золота доба. Куди зник головний палац Рівного?»).
Тепер на кафедрі навчається близько 400 здобувачів освіти та працює 4 професори, 13 доцентів і 3 старших викладачі.
Є ще чимало що розповісти про нас і нашу роботу, а тому запрошуємо до спілкування та співпраці. Чекаємо на вас!
Підписуйтесь на нашу сторінку та дізнавайтеся усі новини першими.
Місто Рівне, вул.Олекси Новака, 75,
навчальний корпус № 2, ауд. 208
kaf_sd@nuwm.edu.ua
https://www.facebook.com/kafsd/ - сайт
Валентина Сокаль, в.о. завідувача кафедри суспільних дисциплін