Стажування викладачів НУВГП за проектом AFISHE в Португалії

Впродовж минулого тижня (19-24 лютого 2024 року) в Університеті Порту відбулася перша частина стажування викладачів Національного університету водного господарства та природокористування (НУВГП) за програмою проекту ERASMUS+ AFISHE «Development of Aquaculture and Fisheries Education for Green Deal in Armenia and Ukraine: from education to ecology».

В перший день стажування міжнародну групу викладачів з України та Вірменії привітала проректор Університету Порту Жоана Карвальо в старовинній будівлі ректорату в історичному центрі міста. Потім відбулася екскурсія територією університету в супроводі гіда, яка розповіла про історію і визначних особистостей, які з ним пов’язані, та ознайомила з виставкою скульптур, виконаних в жанрі наївного мистецтва. Крім того, португальські менеджери проекту Аугусто Фаустіно та Пауло Ваз Пірес познайомили учасників з графіком тренінгів і екскурсій.

У наступний день стажування відбулися екскурсії до експозиції акваріумної мережі «SEA LIFE» у м. Порту та до наукового підрозділу Університету Порту – у Міждисциплінарний центр морських та екологічних досліджень «CIIMAR RESEARCH CENTER». Акваріум вразив різноманітністю живих організмів та широким спектром екосистем, які відтворені на його території – від прісноводних річкових до тропічних та холодноводних морських. У науковому центрі одночасно реалізується величезна кількістю проектів (у галузях сталого управління морськими ресурсами, екологічного моніторингу, аквакультури та біотехнології тощо). Тому в межах ознайомчої екскурсії  португальськими партнерами було представлено основні науково-дослідні підрозділи, пов’язані з генетичними дослідженнями, біомоніторингом, збереженням цінних та зникаючих видів…. .

На третій день учасники проекту відвідали рибальський порт, рибний аукціон «DOCA PESCA» та консервний завод «PINHAIS», де познайомилися з особливостями санітарного контролю виловленої риби та морепродуктів, організацією рибних аукціонів у порту, а також технологічними процесами переробки та виготовлення рибних консервів за традиційними технологіями, які передаються з покоління до покоління вже понад 100 років (і своїми руками запакували в паперову обгортку одну, яку нам потім подарували ;)

Четвертий день: виїзна екскурсія на сучасне високотехнологічне марикультурне господарство «FLATLANTIC AQUACULTURE», найвідоміше і найбільше в Португалії (добре видно на супутникових знімках Google map) та відвідування музею і акваріуму «ELA». Акваріум і музей присвячені місцевим морським і прісноводним біотопам, водній фауні та флорі, зокрема рибам, які виловлюються місцевими рибалками, а також морським безхребетним і макроводоростям.

На п’ятий день розпочалася навчальна сесія, яка триватиме впродовж наступного тижня.

Програма тренінгів дуже насичена, далі буде.

Гроховська Юлія
керівник проекту від НУВГП