Студенти першого курсу спеціальностей «Туризм» та «Готельно-ресторанна справа» Драганчук Артем, Цермолонська Аліна та Мороз Карина виступили з доповідями на онлайн-засіданні філософського кіноклубу «Catharsis», приуроченому до Дня пам’яті жертв Голодомору.
Керівник кіноклубу, доцент кафедри філософії Мельничук Максим Святославович, у процесі обговорення української кінострічки «Голод 33» відзначив широкоформатність міркувань першокурсників ННІАЗ та глибину їх суджень. Адже можна впевнено сказати, що Голодомор є корінням війни на сході України.
Варто підкреслити, що сучасний світ переживає глибинні гуманітарні трансформації, серед яких проблеми збереження національної пам’яті набувають особливої актуальності. 88 років віддаляють нас від Голодомору – масштабної гуманітарної катастрофи початку 1930-х рр., жертвами якої стали мільйони людей. Потреба звертатися до минулого, вести з ним постійний діалог притаманна кожному цивілізованому соціуму. Проте минуле (пам’ять) постійно опосередковується теперішнім, так би мовити, пристосовується до нього. Небайдужість до минулого, збереження родинної пам’яті, популяризація історичних знань – важливі компоненти виховання громадянських почуттів, які перетворюють населення на народ та формують історичну свідомість.
Пам’ять - канал передачі історичного досвіду і чинник формування національної ідентичності. Але пам’ять спроможна бути такою лише за наявності у суспільстві основоположних цінностей. Коли ж у соціумі гостро стикаються різноспрямовані інтереси і вирують політичні пристрасті, репрезентація минулого здатна перетворитися на небезпечне знаряддя маніпулювання масовою свідомістю. Тому досить важливими для молоді є історичні фільми, які візуалізують пам’ять, так би мовити, фіксують її, і не дають можливості маніпулювати нею у майбутньому.
Маргарита ЯКОВИШИНА,
кафедра туризму та готельно-ресторанної справи