МІНІ - ФУТБОЛ

МІ́НІ-ФУТБО́Л – спортивна командна гра, завдання учасників якої ногами або головою забити у ворота суперника якомога більшу кількість м'ячів. В останнє десятиліття поширеною стала інша назва – футзал. Ігрове поле – 40×20 м, ворота – 3×2 м. Склад команди – 14 осіб, з яких воротар та 4 учасника грають на полі, інші 9 – запасні, які в будь-який момент за вказівкою тренера можуть замінити когось із гравців на полі (число замін під час матчу не лімітоване, дозволено також зворотну заміну). Гра складається із двох таймів по 20 хв. Вага м'яча – від 390 до 430 г. Крім двох суддів, які обслуговують матч, є також суддя-хронометрист. Командам дозволено в кожному таймі брати по одному однохвилинному тайм-ауту.

Часовий розріз в історії

1930 рік

Перші відомості про футбол

Після проведення першого чемпіонату світу з футболу в Монтевідео, арґентинський тренер Х.К. Серіані розробив зменшену версію футболу, запозичивши правила з гандболу, водного поло й баскетболу. Нова гра швидко поширилася серед місцевої молоді.

1930 рік

1989 рік

Перший чемпіонат світу

Проведено 1-й чемпіонат світу в Нідерландах, переможцем якого стала збірна команда Бразилії, здолавши у фіналі господарів.

1996 рік

Перший чемпіонат Європи

В Іспанії проведено перший чемпіонат Європи, у фіналі якого господарі перемогли команду РФ.

1996 рік

2001 рік

Кубок УЄФА

Організовано Кубок УЄФА (Спілки європейських футбольних асоціацій) серед клубів.

2008 рік

Перший чемпіонат Європи серед молодіжних команд.

Проведено перший чемпіонат Європи серед молодіжних команд.

2008 рік

Кінець 1980-х років

В Україні створюють міні-футбольні клуби

В Україні створюють міні-футбольні клуби в Дніпропетровську (нині Дніпро), Запоріжжі, Кременчуці (Полтавська обл.), Києві, Жовтих Водах (Дніпропетровська обл)

1993 рік

В Україні створено Асоціацію футзалу України

З метою легалізації цього виду спорту в Україні створено Асоціацію футзалу України, президентом якої обрано Г. Лісенчука (1993–2013). Того ж року під егідою нової організації проведено перші офіційні змагання – розіграш Кубка України.

1993 рік

1994 рік

Створено національну збірну команду України

Створено національну збірну команду України, що провела перші товариські матчі та взяла участь у кількох міжнародних турнірах. В цьому ж році студентська збірна команда України вперше взяла участь у чемпіонаті світу серед студентів (Кіпр) та зайняла 5-е м.

1996 рік

Студентська збірна команда України на чемпіонаті світу у Фінляндії

Студентська збірна команда України на чемпіонаті світу у Фінляндії, а в грудні того ж року в Іспанії на чемпіонаті світу серед національних команд Україна стала бронзовим призером.

1996 рік

1998 рік

Перша золота нагороду

Здобуто першу золоту нагороду в Португалії на студентському чемпіонаті світу.

2001 рік та 2003 рік

Збірна команда України срібні призери

Національна збірна команда України двічі ставала срібним призером чемпіонату Європи (РФ, 2001; Італія, 2003).

2000 рік

Студентські турніри

Почали регулярно проводити студентський турнір на призи Президента України Л. Кучми. Міні-футбол став масовим і одним з улюблених видів спорту в Україні. Це підтверджує бронзова нагорода, завойована молодіжною збірною командою на чемпіонаті Європи 2008 в Санкт-Петербурзі.

2005 – 2020 роки

Міжнародні турніри з міні-футболу

У багатьох ДЮСШ відкрито відділення міні-футболу; у Києві, Запоріжжі, Харкові, Дніпрі, Одесі, Львові організовують міжнародні турніри з міні-футболу, у них беруть участь збірні й клубні команди з Італії, Іспанії, Чехії, Румунії, Словаччини, Молдови, Білорусі та ін. країн; проводять чемпіонати України серед дітей та юнаків різного віку, а також жінок, ветеранів.