Базова загальновійськова підготовка

З 2025 року в Україні скасований такий вид військової служби, як строкова військова служба. Замість неї введено базову військову службу.

  1. Хто має проходити базову військову службу?

Зобов’язані пройти придатні для цього за станом здоров’я громадяни України чоловічої статі (жіночої статі - добровільно), яким до дня відправлення на базову військову службу виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку. Зазначені громадяни України можуть один раз обрати рік проходження базової військової служби до досягнення ними 24-річного віку (Стаття 15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

  1. Які строки базової військової служби?
  • в мирний час, в особливий період (крім періоду дії воєнного стану) - до 5 місяців, з яких до 3 місяцівздійснюється базова загальновійськова підготовка, до 2 місяців - фахова підготовка;
  • під час дії воєнного стану - до 3 місяців, з яких не менше 1 місяця здійснюється базова загальновійськова підготовка, до 2 місяців- фахова підготовка. (Стаття 23 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).
  1. Що таке базова загальновійськова підготовка для студентів?

З вересня 2025 року для здобувачів вищої освіти в закладах вищої освіти всіх форм власності введена нова начальна дисципліна – базова загальновійськова підготовка. (Стаття 10-1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»).

Базову загальновійськову підготовку проходять громадяни України чоловічої статі (жіночої статі - добровільно), які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти. Проводиться з метою здобуття громадянами України, здобувачами вищої освіти, військово-облікової спеціальності, навичок і умінь, необхідних для виконання конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України.

  1. Чи є БЗВП обов’язковою?

Ця дисципліна є обов’язковою дисципліною, яка викладається для здобувачів вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти – на другому році навчання, а для здобувачів вищої освіти на основі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра та освітнього ступеня молодшого бакалавра – на першому році навчання.

  1. Яка структура БЗВП?

Базова загальновійськова підготовка складається з теоретичної підготовки в обсязі 3 кредитів ЄКТС, яка проводиться в закладах вищої освіти, та практичної підготовки в обсязі 7 кредитів ЄКТС, яка проводиться в навчальних частинах (центрах) Сил оборони України.

Практична підготовка базової загальновійськової підготовки проводиться після опанування теоретичної підготовки у поточному навчальному році строком до одного місяця протягом травня - жовтня за рахунок часу, відведеного на канікулярну відпустку здобувачів вищої освіти.

Проходження практичної підготовки базової загальновійськової підготовки для здобувачів освіти чоловічої статі є обов’язковою умовою опанування відповідної освітньої програми.

Здобувачі вищої освіти, які успішно завершили базову загальновійськову підготовку, склали Військову присягу, отримують сертифікат про проходження базової загальновійськової підготовки та здобуття військово-облікової спеціальності встановленого зразка, що видається навчальною військовою частиною. Списки цих здобувачів вищої освіти в 10-денний строк після складення Військової присяги надсилаються керівниками навчальних військових частин територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, якими такі здобувачі направлені до навчальних військових частин для проходження практичної підготовки базової підготовки, та керівникам закладів вищої освіти, в яких проводилася їх теоретична підготовка базової підготовки. (Пункт 22 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2024 №734 «Про затвердження Порядку проведення базової загальновійськової підготовки громадян України, які здобувають вищу освіту, та поліцейських»).

  1. Що буде, якщо студент відмовиться від базової загальновійськової підготовки?

Відмова здобувача освіти чоловічої статі, який визнаний придатним до військової служби, від проходження практичної підготовки базової підготовки є підставою для його відрахування із закладу освіти відповідно до законодавства у сфері освіти. (Пункт 15 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2024 №734 «Про затвердження Порядку проведення базової загальновійськової підготовки громадян України, які здобувають вищу освіту, та поліцейських»).

  1. Хто звільняється від проходження базової загальновійськової підготовки?

Від проходження базової загальновійськової підготовки звільняються громадяни, які:

  • визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби (звільняються лише від проходження практичної підготовки базової загальновійськової підготовки) ;
  • до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
  • проходили військову службу;
  • мають сертифікат про проходження базової загальновійськової підготовки та здобуття військово-облікової спеціальності. (Пункт 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2024 №734 «Про затвердження Порядку проведення базової загальновійськової підготовки громадян України, які здобувають вищу освіту, та поліцейських»).
  1. Чи можуть студенти замінити базову військову службу?

Здобувачі вищої освіти, які з 01 вересня 2025 року навчатимуться на 3 та 4 курсі (до досягнення ними 24-річного віку), які не вивчатимуть навчальну дисципліну базову загальновійськову підготовку, можуть замінити базову військову службу навчанням на кафедрі військової підготовки Національного університету водного господарства та природокористування з подальшою постановкою на облік в територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) на посади офіцерського складу.

  1. Чи підлягають особи до 25 років мобілізації?

Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов’язані, які пройшли базову загальновійськову підготовку відповідно до статті 10-1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» чи базову військову службу. Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою. (Пункт 5 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Якщо у Вас виникають додаткові запитання, Ви можете надсилати їх на електронну пошту Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 


 

Читайте нас також у соціальних мережах:

Схожі оголошення за тематикою

 

 

 

 

Коментарі (0)

Середня оцінка 0 з 5 згідно 0 голосів
Коментарі відсутні

Залиште свій коментар

  1. Залишити коментар як гість. Зареєструватися або авторизуватися.
Rate this post:
0 Characters
Вкладення (0 / 3)
Поділитися Вашим місцезнаходженням

При використанні матеріалів - посилання на сайт  обов'язкове

Політика конфіденційності

Технічна підтримка сайту

Повідомити про корупцію

Image

Україна, 33028, м. Рівне, вул. Соборна 11, mail@nuwm.edu.ua

Контакти

Наші координати

Скринька довіри

Image

При використанні матеріалів - посилання на сайт  обов'язкове

Всі права захищені законодавством України

Технічна підтримка сайту

Україна, 33028, м. Рівне, вул. Соборна 11,

mail@nuwm.edu.ua

Контакти

Наші координати

2025 Національний університет водного господарства та природокористування