Water Management and Environmental Engineering Workshop 2023

Water Management and Environmental Engineering (WaterManEnvE-WS'2023) is a peer-reviewed international workshop co-operated with The 4-rd International Conference on Sustainable Futures: Environmental, Technological, Social and Economic Matters (ICSF)

On May 24, 2023, our university hosted the WaterManEnvE-WS'2023 workshop. The workshop WaterManEnvE-WS'2023 covers all aspects of water management and environmental engineering, environmental education and modern educational technologies. It was held online. Presentations were made by scientists from the following institutions of science and education:

• Kyiv National University of Construction and Architecture;
  • Zhytomyr Polytechnic State University;
  • Dnipro State Agrarian and Economic University
  • National University of Water and Environmental Engineering
  • O.M. Beketova National University of Urban Economy in Kharkiv
  • National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine
TOPICS OF INTEREST
  • Water Management and water resources use
  • Monitoring of water resources
  • Irrigation and Drainage
  • Water treatment and water supply
  • Hydraulic Engineering & Hydraulics
  • Hydropower, etc.

Accepted papers will be submitted to the IOP Conference Series: Earth and Environmental Science (online ISSN: 1755-1315 / publisher: IOP Publishing) in three month after conference.

Program WaterManEnvE-WS'2023 - https://sites.google.com/nuwm.edu.ua/watermanenve-ws2023/program?authuser=0

24 травня 2023 року у м. Рівне на базі Національного університету водного господарства та природокористування проводилась в складі міжнародної наукової конференції “The International Conference on Sustainable Futures: Environmental, Technological, Social and Economic Matters” (ICSF2023) секція “Water Management and Environmental Engineering Workshop”(WaterManEnvE-WS'2023). Зважаючи на значні обмеження, пов’язані з війною в Україні захід проводився он-лайн з використанням платформи Zoom.

Про ICSF. Міжнародна конференція з питань сталого майбутнього: екологічні, технологічні, соціальні та економічні питання (ICSF) - це рецензована міжнародна конференція, яка є головним міждисциплінарним форумом для соціологів, учених-біологів, інженерів і практиків, щоб представити свої останні результати досліджень. ідеї, розробки і застосування.

ICSF вносить вклад в усі аспекти сталого розвитку, зосереджуючи увагу на перетині стійкості, навколишнього середовища і технологій, а також на їх більш широких наслідки для корпорацій, уряду, освітніх установ, регіонів і суспільства як в даний час, так і в майбутньому.

В цьому році в НУВГП, вже втретє, проводився в складі цієї конференції “Water Management and Environmental Engineering Workshop”(WaterManEnvE-WS'2023) – спеціалізована секція з управління водними ресурсами та водної інженерії. Chairs: Serhii Chukharev and Serhii Klimov.

Тематика конференції:

• Управління та використання водних ресурсів
  • Моніторинг водних ресурсів
  • Зрошення та осушення
  • Водопідготовка та водопостачання
  • Гідротехніка та гідравліка
  • Гідроенергетика та ін.

Безпосередньо в секції WaterManEnvE-WS'2023 прийняли участь представники 6 університетів:

• Kyiv National University of Construction and Architecture
  • Zhytomyr Polytechnic State University
  • Dnipro State Agrarian and Economic University
  • National University of Water and Environmental Engineering
  • M. Beketova National University of Urban Economy in Kharkiv
  • National University of Life and Environmental Sciences of Ukraine

Більш повна інформація про конференцію розміщена на сайті “Water Management and Environmental Engineering Workshop"- https://sites.google.com/nuwm.edu.ua/watermanenve-ws2023/

Прийняті статті англійською мовою будуть опубліковані як випуск  IOP Conference Series: Earth and Environmental Science (online ISSN: 1755-1315 / publisher: IOP Publishing) через два місяці після конференції.

Запрошуємо вас взяти участь у конференції наступного року і сподіваємося на плідну співпрацю.

С.Клімов, к.т.н., доцент, зав.кафедрою гідроінформатики