16 грудня 2021 р. у м. Києві відбулася річна конференція вапнякової індустрії LIMEFORUA 2021, у якій взяв участь професор кафедри геології та гідрології НУВГП Віктор Мельничук з доповіддю «Реалізація проекту розвитку ринку вапнякової продукції для очищення водойм України».
На конференції обговорювалась, зокрема, можливість виробництва в Україні мінерального паперу із вапнякового каменю, що видобувається ПрАТ «Тернопільський карʼєр». Презентувались зразки мінерального паперу, що виробляється в Узбекистані у м. Фергана на підприємстві Fergana stone paper в кількості 9 тис. т. в рік, де побували представники ПрАТ «Тернопільський карʼєр» напередодні.
Папір з вапнякового каменю виготовляється в суміші приблизно 80% борошна карбонату кальцію (мінерал кальцит) та поліетилену HDPE (близько 20%). Разом ці матеріали утворюють м’який, гладкий, яскраво білий папір, міцний, стійкий одночасно до води і стирання. Мінеральний папір не містить хлору, кислот, і безпечний для навколишнього середовища. При експозиції ультрафіолетом (наприклад, на сонці) і зволоженні розпадається приблизно через рік, повертаючи карбонат кальцію в тверду форму.
Мінеральний папір водонепроникний і масложаростійкий, він є прекрасною екологічною альтернативою целюлозно-паперовим субстратам, поліетиленовим і поліпропіленовим плівкам. Собівартість виробництва кам'яного паперу в порівнянні зі звичайним - у кілька разів нижче. Написи на такому матеріалі довговічні, писати на ньому можна навіть під водою. Крім того, кам'яний папір - гіпоалергенний.
Налагодження виробництва мінерального паперу в Україні набуло особливої актуальності у звʼязку з ухвалою Верховною Радою закону "Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України".
Зразки мінерального паперу від Fergana stone paper і вапнякового каменю від ПрАТ «Тернопільський карʼєр», з якого має вироблятись мінеральний папір, експонуються у фойє головного корпусу НУВГП.
Дописувач - Віктор Мельничук, кафедра геології та гідрології