Теорія подібності і моделювання гідравлічних процесів

Similarity Theory and Hydraulic Processes Modelling

Багаторічна інженерна діяльність засвідчує, що фахівцям у галузі гідроенергетики необхідно постійно здійснювати пошук оптимальних рішень на етапах проектування, будівництва, реконструкції і експлуатації гідроенергетичних об’єктів (ГЕС, ГАЕС, НС), робота яких нерозривно пов’язана з різноманітними гідравлічними процесами. Характеристики таких процесів визначають висотні і планові розміри споруд та умови їх спільної роботи в процесі експлуатації гідровузлів різного господарського призначення. Для визначення згаданих характеристик широко застосовують гідравлічне моделювання, яке здійснюють на основі теорії подібності гідроенергетичних процесів. Ця обставина потребує наявності у інженерів-енергетиків грунтовних знань в області моделювання різноманітних гідравлічних процесів. Дисципліна «Теорія подібності і моделювання гідравлічних процесів» є однією з профілюючих дисциплін, що вивчають студенти-гідроенергетики. Завдяки їй майбутні фахівці здобувають необхідні знання про теорію подібності, принципи фізичного і математичного моделювання гідравлічних процесів та можливості використання теорії розмірностей при розгляді різноманітних практичних задач. Цей курс є актуальним і ключовим при підготовці фахівців у галузі енергетики (Класифікатор професій ДК 003:2010 – інженер-енергетик, код КП 2143.2, код ЗКППТР 22502, випуск ДКХП 64,87). Метою вивчення навчальної дисципліни «Теорія подібності і моделювання гідравлічних процесів» є формування у майбутніх магістрів спеціальності 145 «Гідроенергетика» знань та умінь, які забезпечують надійне проектування, будівництво і експлуатацію гідроенергетичних об’єктів з використанням фізичного і математичного моделювання гідравлічних процесів на основі теорії подібності цих процесів.