Публічне обговорення освітньо-профейсійної програми Право (збори) відбулося 26 серпня 2024 року.
До даного заходу долучилися представники професорсько-викладацького складу ННІ права (9 осіб), представники студентства першого (бакалаврського) рівня вищої освіти (7 осіб), випускники ННІ права (4 особи), студентського самоврядування (2 осіб), роботодавці (5 осіб) та інших зацікавлених сторін – зовнішніх стейкхолдерів (2 особи).
Головою зборів було одноголосно обрано к.ю.н., проф. директора ННІ права, Цимбалюка В.І., секретарем – заступника директора ННІ права, к.п.н. доц. Гришко В.І.
Першим виступив директор ННІП к.ю.н., проф. Цимбалюк В.І., який зазначив, що наказом МОН від 13.06.24 року № 842 до окремих стандарту вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 081-Право були внесені зміни, зокрема запропоновано доповнити перелік загальних компетентностей (ЗК 16. Здатність ухвалювати рішення та діяти, дотримуючись принципу неприпустимості корупції та будь-яких інших проявів недоброчесності). Відповідно, робочою групою внесено зміни та підготовлено до публічного обговорення Проект освітньо-професійної програми «Право» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. Цей проект було розіслано викладачам, студентам, випускниками, роботодавцям та іншим стейкхолдерам, з якими співпрацює ННІ права. Також, Проект ОПП було оприлюднено на офіційному сайті НУВГП у вкладці Громадські обговорення: https://nuwm.edu.ua/qa/hromadski-obhovorennia/osvitno-profesiyna-prohrama-pravo-pershoho-rivnia-vyshchoi-osvity-za-spetsialnistiu-081-pravo-haluzi-znan-08-pravo-kvalifikatsiia-bakalavr-prava.
Проф. Цимбалюк В.І. висловила подяку всім, хто долучився до публічного обговорення програми, а особливо тим, хто надав письмові відгуки-рецензії
В обговоренні прийняли участь:
- К.ю.н., адвокат, голова адвокатського об’єднання «Дірект» Ю.В. Щербяк, яка зазначила, Освітньо-професійна програма передбачає 4 блоки вибіркових освітніх компонент за певними напрямками. На нашу думку, це є позитивним елементом у організації освітнього процесу та формуванні індивідуальної освітньої траєкторії здобувачів. Проте, для чіткого розуміння студентами професійної складової кожного блоку пропонуємо цим блокам дати назви, зокрема: професійно-дослідницький (акцент на науковій роботі здобувачів), професійно-прикладний (націлений на практичне застосування отриманих знань), професійно-спеціалізований (передбачає опанування вузьких галузей права) та блок військової підготовки. Вважаємо такий різноплановий підхід організації освітнього процесу позитивною тенденцією мотивації, розвитку та самореалізації здобувачів, який враховує індивідуальні риси та особливості кожного учасника освітнього процесу.
Слушною така думка видалась к.ю.н., проф., гаранту ОПП Міщук І.В., здобувачам Веремчук К., Свинар А.
Пропозицію назвати блоки та спрямуванням підтримав і директор ННІ права проф. Цимбалюк В.І.
Голова Апеляційного суду Рівненської області О.І. Полюхович зазначив, що зважаючи на внесені до Стандарту зміни та позицію МОН З метою ефективного формування у здобувачів зазначених компетентностей та результатів навчання та чіткого розуміння ними теоретичних засад явища корупції, причини її виникнення і вплив на різні сфери життя, основ національної антикорупційної політики, корупційних ризиків та заходів щодо їх усунення варто включити до програми освітню компоненту «Антикорупція та доброчесність». Вивчення вказаної компоненти дозволить сформувати у майбутніх правників здатність ухвалювати рішення та діяти, дотримуючись принципу неприпустимості корупції та будь яких інших проявів недоброчесності.
Підтримала таку пропозицію і головний спеціаліст першого відділу Управління проведення повних перевірок Національного агенства з питань запобігання корупції М.В. Вікторчук, яка акцентувала увагу на тому, що формування доброчесного та відповідального ставлення особи є запорукою викоренення корупції у державі.
Випускниця ОП І.І. Пелешок також зазначила, що майбутнім юристам важливо розуміти специфіку антикорупційної політики держави та відповідальність за порушення доброчесності.
Д.ю.н., проф. Кафарський зазначив, що аналіз навчально-методичного забезпечення ОПП у закладах вищої освіти України свідчить, що Антикорпуцію та доброчесність вивчають здобувачі Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського , Харківського національного педагогічного університету імені Г.С. Сковороди, Львівського державного університету внутрішніх справ, тощо. Це посилює важливість введення до ОПП такої ОК як нормативної дисципліни.
Голова Рівненського міського суду, к.ю.н., доцент П.Д. Денисюк зауважив, що програмою передбачено формування програмних компетентностей, серед яких здатність застосовувати норми та інститути міжнародного публічного права, а також міжнародного приватного права (СК5), здатність застосовувати норми та інститути права, щонайменше з таких галузей, як: конституційне право, адміністративне право і адміністративне процесуальне право, цивільне і цивільне процесуальне право, трудове право, кримінальне і кримінальне процесуальне право (СК7), здатність аналізувати правові проблеми та обґрунтовувати правові позиції (СК12). У зв’язку з доречним буде вивчення освітньої компоненти «Міжнародне кримінальне право», адже вивчення міжнародного кримінального права є критичним для розуміння роботи міжнародних правових інститутів. Також міжнародне кримінальне право інтегрує знання з кримінального права та процесу, надає розуміння взаємодії національних і міжнародних правових систем.
Таку пропозицію підтримала к.ю.н., доц. І.В, Слободенюк, адже Міжнародне кримінальне право стало складовою вступних іспитів до магістратури, тому його вивчення посилить теоретико-практичну підготовку здобувачів.
К.ю.н., проф. Цимбалюк В.І. зауважив, що така дисципліна вивчається у багатьох провідних ЗВО України, таких як Запорізький національний університет, Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Національний авіаційний університет, Вінницький національний аграрний університет Львівський національний університет імені Івана Франка, тощо. Така увага до міжнародного кримінального права свідчить про його актуальність та важливість у освітньому процесі.
Із позитивним відгуком щодо вивчення міжнародного кримінального права виступили здобувачі В. Лисий, О. Блошкіна, В. Гуль, Є. Вишневська та випускники А. Остапович, Б. Киричук, А. Цевух.
Директор Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги І. Хондогій зазначила, що було б доречно змінити назву освітньої компоненти з «Основи безоплатної правової допомоги» на «Основи безоплатної правничої допомоги», що обумовлено декількома факторами: по-перше, внесенням змін до Закону України від 02.06.2011 року № 3460-VІ «Про безоплатну правничу допомогу» та перейменуванням центрів; по-друге, конституційним гарантуванням саме права на професійну правничу допомогу; по-третє, необхідністю застосовувати лінгвістично коректний термін.
Підтримали пропозицію викладачі: к.ю.н. В.В. Сахнюк та к.ю.н. К. С. Рогозіннікова, к.ю.н., проф. Міщук І.В., д.ю.н., проф. Кафарський В.І. та студенти О. Бухало, М. Долинський, А. Дем’янчук.
Загалом, збори щодо публічного обговорення пройшли успішно.
Прийнято такі рішення:
- Робочій групі врахувати пропозиції та зауваження усіх зацікавлених сторін при затвердженні ОПП «Право».
- ОПП «Право» першого (бакалаврського) рівня обговорити на засіданнях Ради випускників, Ради роботодавців, Студентської ради.
- ОПП «Право» першого (бакалаврського) рівня розглянути та схвалити на засіданнях кафедр, Науково-методичній раді з якості ННІП, Вченій раді ННІП.