КОМПЛЕКС НАВЧАЛЬНИХ ЛАБОРАТОРІЙ


В навчальній лабораторії гідравліки виконуються лабораторні роботи:

Лабораторна робота № 1. Побудова п’єзометричної і напірної ліній при напірному русі рідини в трубопроводі змінного поперечного перерізу. Лабораторна установка складається з трубопроводу змінного перерізу, який об’єднує декілька окремих послідовно з’єднаних між собою труб різних діаметрів. В трьох перерізах з плавно змінним рухом установлені гідрометричні трубки Піто. Трубопровід з гідрометричними трубками підключений до напірного резервуару з водою, обладнаний краном для регулювання витрати води, а також мірним резервуаром для вимірювання витрати води об’ємним способом. За результатами лабораторної роботи роблять розрахунки і будують графіки зміни по довжині потоку відповідно п’єзометричного і гідродинамічного напорів, які входять в рівняння Д. Бернулі.

Лабораторна робота № 2. Побудова п’єзометричної лінії (лінії вільної поверхні) і напірної лінії (лінії повної питомої енергії) при безнапірному русі рідини. Лабораторна установка складається з прямокутного скляного лотка в який надходить вода із напірного резервуара через мірний трикутний водозлив. Похил лотка змінюється за допомогою спеціального пристрою для створення нерівномірного руху в лотку установлюється будь-який водозлив. Для регулювання рівня води в кінці лотка установлений вертикальний затвор з гвинтовим підіймачем. Похил дна лотка визначається по шкалі, розміщений на рамі лотка, або обчислюється як і=sin a (a – кут нахилу лотка). Для вимірювання відміток дна і рівня води ви5користовується мірна голка. За результатами дослідів і розрахунків виконується побудова п’єзометричної лінії (лінії вільної поверхні) і лінії повної питомої енергії (напірної лінії).

Лабораторна робота № 3. Дослідження режимів руху рідини в круглій напірній трубі. Лабораторна установка складається з напірного резервуара в якому підтримується рівень води, прозорої скляної трубки і посудини з рідкою фарбою, обладнана регулюючими пристроями для подачі фарби і регулювання витрати води. Для зменшення збурень, що вносяться в потік, вхід у трубку зроблено плавним. Величина витрати визначається мірним резервуаром. Витрата розчину фарби регулюється краном так як і витрата води.

Лабораторна робота № 4. Визначення коефіцієнта гідравлічного тертя при русі рідини в напірній трубі. Лабораторна установка складається із напірного резервуара, горизонтального трубопроводу і мірного резервуара. На трубопроводі розміщені два п’єзометри, а також кран для регулювання витрати води. Рівень води в напірному резервуарі підтримується сталим.

Лабораторна робота № 5. Визначення втрат напору та коефіцієнта опору при раптовому розширенні потоку в напірному трубопроводі. Лабораторна установка складається з напірного резервуара, трубопроводу, на якому розміщене раптове розширення і мірного резервуара для вимірювання води об’ємним способом. Перед розширенням і після нього установлені п’єзометри для вимірювання п’єзометричного напору. Витрата води регулюється краном.

У навчальній гідротехнічній лабораторії (лотковій) встановлено наступне обладнання:

  • Дзеркальний лоток для дослідження режимів руху води у відкритих руслах. Використовується для побудови та дослідження планових гідравлічних моделей гідроспоруд. За розмірами і можливістю застосування лотік не має подібних аналогів як в Україні (витрата Q=500 л/с, довжина – 38,8 м, висота – 1,0 м, ширина – 1,0 м). Кінцева частина лотка довжиною 15,6 м може змінювати похил від 0 до 0,0256. Лотік оснащено вимірювальною апаратурою: вимірювальний водозлив, шпіценмасштаби стаціонарні і рухомі.

  • Установка для дослідження бокових водозаборів. Основні розміри установки: довжина – 3 м, ширина – 1 м, висота – 0,4 м, витрата – до 20 л/с. Використовується для вивчення гідравлічних характеристик які визначають величину захвата в канал наносів, льоду шуги та виявлення можливості їх регулювання за допомогою спеціальних пристроїв (направляюча система М.В. Потапова).

  • Лабораторні установки для дослідження фільтрації (2 шт.). Довжина фільтраційного лотку – 2,4 м, ширина – 0,24 м, висота – 0,5 м. Використовуються для визначення та побудови кривої депресії греблі, фільтраційну витрату через тіло греблі та визначення коефіцієнта фільтрації.

  • Навчальна модель суднохідного шлюзу. Довжина камери шлюзу – 1,4 м, ширина камери – 0,17 м, висота стінки падіння – 0,3 м, система живлення головна та розподільна. Призначений для огляду основних конструктивних елементів судноплавного шлюзу і визначення часу наповнення та спорожнення камери шлюзу та визначення основних гідравлічних характеристик.

  • Навчально-дослідна модель швидкотоку. Довжина швидкотоку – 4,0 м, ширина – 0,2 м, похил і=0,05, витрата – 50 л/с. Призначений для ознайомлення з його основними конструктивними елементами (вхідна частина, східці вихідна частина) та для визначення експериментальним шляхом коефіцієнта витрати вхідної частини перепаду, перевірки розмірів східців теоретичним розрахунком.

  • Навчально-дослідна модель багатосхідчастого перепаду. Довжина перепаду – 3,9 м, ширина – 0,3 м, витрата – 50 л/с, число східців – 3, довжина східця – 0,87 м, висота східця – 0,2 м. Використовується для ознайомлення з його основними конструктивними елементами, визначення коефіцієнта витрати води вхідної частини та перевірки розмірів гасителя енергії на вихідній частині швидкотоку.
 
У навчальній лабораторії насосних установок встановлено наступне обладнання:

Стенд для дослідження гідравлічного удару в насосних системах. Стенд призначений для моделювання стаціонарних та нестаціонарних гідравлічних процесів, що виникають при експлуатації насосних станцій.

Сифонна установка. Сифонна установка з діаметром труб 150 мм, призначена для вивчення впливу повітря у двофазному потоці на втрати напору.

Установка для дослідження вакуумної системи насосної станції. На стенді можна вирішувати різноманітні задачі: досліджувати робочий цикл вакуумної системи на насосних станціях, знімати характеристики вакуумних насосів, а також характеристики ежектора із трьома змінними соплами.
Кавітаційний стенд для дослідження насосів. Призначення – побудова кавітаційних характеристик насоса.

Установка для дослідження глибинних насосів. Призначена для дослідження впливу висоти води над віссю робочого колеса на його енергетичні параметри.

Установка для тарування вимірювальних приладів. Установка призначена для проведення тарування приладів, що здійснюють вимірювання в лабораторних і натурних умовах ряду важливих характеристик водних потоків. До таких характеристик необхідно віднести: витрату води (витратоміри), осереднені і актуальні швидкості (трубки Піто-Прандтля, зонди, мікровертушки, тензометричні датчики тощо), гідродинамічний тиск (датчики тиску) та інші. Для отримання еталонних значень вимірюваних характеристик водного потоку використовуються об’ємний метод вимірювання витрати, конічні насадки та інші елементи. Розміри установки 3,0м×1,40м×0,2м. Витрата води до 20 л/с.

Установка для дослідження сумісної роботи відцентрових насосів. Навчально-дослідна установка складається з двох насосів марки КМ 90/35, що працюють з асинхронними двигунами А-2-61-2. Технічні характеристики основного обладнання: діаметр робочого колеса насоса Др.к = 174 мм, діаметр всмоктувального патрубки dв = 100 мм, напірного – dв = 80 мм. Робоче колесо насоса розміщене на подовженому валу електродвигуна, к.к.д. якого = 0,88, частота обертання n = 2910 об/хв. Всмоктувальні водогони діаметром 100 мм, занурені у підземний бак живлення з габаритами 5м×1,5м×1м. Напірні водогони діаметром 80 мм, закінчуються у мірному лотоку з габаритами 4,0м×0,4м×0,3м обладнаного мірним водозливом. На лотоку розміщені також мірні п’єзометри для вимірювання подачі насосів.
В навчальній гідроенергетичній лабораторії встановлено наступне обладнання:

Стенд „Зрівнювальний резервуар” – призначений для проведення лабораторних робіт по дослідженню режимів роботи зрівнювальних резервуарів різних конструкцій для дериваційних та підземних ГЕС. Стенд являє собою гідравлічний засклений лоток довжиною – 10,0 м, шириною – 1,0 м, висотою – 1,2 м; максимальний розход води становить 0,2 м3/сек. В голові лотка влаштований бак з дерев’яними решітками, які вирівнюють потік верхнього б’єфа. Вода в бак подається насосами загальною продуктивністю – 1,2 м3/сек., напірними трубопроводами діаметром 350мм. Холостий водоскид телескопічного типу з діаметром виходу 300мм. Стенд встановлений на бетонній основі, знаходиться в справному стані. На стенді проводиться вивчення характеру коливань рівня води у зрівнювальному резервуарі та тиску в дериваційному трубопроводі при скиді і накиді навантаження гідротурбін, здійснених на стенді шляхом відкриття і закриття швидкодіючої засувки на турбінному трубопроводі.

Стенд гідравлічного удару - призначений для проведення лабораторних робіт по дослідженню гідравлічного удару в закритих мережах зрошувальних систем. Довжина трубопроводу – 60 м, діаметр – 0,05 м. Трубопровід з’єднаний між собою за допомогою фланців, електрозварювальних швів. Вода для виконання гідравлічного удару подається двома насосами марки ЗК-6 загальною продуктивністю 90 м3/час. Насоси встановлені на бетонній основі і підключені до мережі (380В), заземлені. На стенді досліджуються перехідні процеси при виникненні гідравлічних ударів в закритих напірних системах із водоповітряними резервуарами. Фіксація коливань тиску здійснюється за допомогою тензометричної апаратури з подальшим записом на осцилографі.

Установка для експериментальних досліджень біля критичних течій рідини – призначена для досліджування явищ: хвилястого стрибка, гідродинамічних солітонів, самотніх хвиль, кноїдальних хвиль, безстрибкового вальцевого спряження б’єфів, досконалого стрибка та інші.
Стенд ківшевої турбіни - призначений для проведення лабораторних робіт по зняттю обертової характеристики ківшевої турбіни. Встановлений на бетонній основі.

Установка для дослідження усталених і неусталених режимів роботи підвідних і відвідних водоводів ГЕС і ГАЕС – призначена для встановлення моделі різних елементів проточної частини ГЕС і ГАЕС для дослідження ефекту ежекції та кавітації в руслових будівлях.
У навчальній гідротехнічній лабораторії функціонує насосна станція для забезпечення
водою лабораторних установок.
У навчальній гідротехнічній лабораторії (русловій) встановлено наступне обладнання:

Лабораторна установка для дослідження напірної фільтрації під флютбетом відкритого регулятора на грунтовій моделі. Лабораторна установка складається з плоского лотка з скляними боковими стінками, в якому побудована модель флютбету. Для визначення ординат фільтраційних напорів на моделі встановлено п’єзометри з скляних трубок, нижні кінці яких розташовано на лінії підземного контуру. Мета роботи – за допомогою п’єзометрів на моделі визначити ординати фільтраційних напорів і перерахувавши їх в заданому масштабі побудувати експериментальну епюруфільтраційних напорів на лінії підземного контуру для натури. Виміряти основні розміри моделі флютбету, глибини води в п’єзометрах, виконати трьохразове замірювання фільтраційної витрати на виході із зливного бачка, отримані результати занести в таблицю. Побудувати теоретичну епюру фільтраційних напорів на лінії підземного контуру флютбету і порівняти її з раніше побудованою експериментальною епюрою.

Лабораторна установка для дослідження безнапірної фільтрації через однорідну земляну греблю на ґрунтовій моделі. Лабораторна установка складається з плоского лотка з скляними стінками в якому побудована ґрунтова модель греблі. Мета роботи – визначити експериментальним шляхом положення кривої депресії на грунтовій моделі і перерахувати її для натурної грунтової греблі. Виміряти основні розміри моделі греблі, встановити задані рівні води верхнього і нижнього б’єфів, після установлення режиму фільтрації виміряти ординати кривої депресії на моделі, отримані результати записати в таблицю. В стандартному масштабі викреслити схему натурної греблі, перерахувати з моделі в натуру ординати кривої депресії, за отриманими ординатами на схемі натурної греблі побудувати експериментальну криву депресії.

Лабораторна установка для дослідження напірної фільтрації під флютбетом відкритого регулятора на приладі ЕГДА. Лабораторна установка складається з інтегратора ЕГДА – 9/60 та моделі області фільтрації, виконаної з електропровідного паперу за вибраним масштабом. Мета роботи – ознайомитись з принципом дії приладу електрогідродинамічної аналогії (ЕГДА); запроектувати електричну модель розрахункової області фільтрації; за допомогою приладу ЕГДА побудувати гідродинамічну сітку фільтраційного потоку під флютбетом гідротехнічної споруди; використовуючи побудовану
гідродинамічну сітку побудувати:
а) епюру фільтраційних напорів на лінії підземногоконтуру флютбета;
б) епюру вихідних градієнтів;
в) епюру вихідних швидкостей
г)інтегральну криву питомих витрат і визначити питому фільтраційну витрату під
У навчальній лабораторії з комп'ютерного моделювання процесів тепломасообміну встановлено наступне обладнання:

Лабораторна установка для визначення коефіцієнта теплопровідності фторопластових зразків методом плоского шару в залежності від температури.
Лабораторна установка складається з ЕОМ і робочої ділянки. Робоча ділянка складається з двох фторопластових зразків, виготовлених у формі дисків товщиною q=5 мм і діаметром d=140 мм. Зразки розміщені між нагрівником висотою h=12 мм і діаметром dн=146 мм, та холодильником, який охолоджується водою. Теплота внаслідок теплопровідності передається при мікрорусі елементарних частинок тіла. Визначаються значення термо-ЕРС семи температурних датчиків, величина напруги, проводиться обробка і узагальнення експериментальних даних, будується графік. Лабораторна установка надійно встановлена на робочому місці студента (дерев’яний стіл), підключена до мережі (220В), заземлена.

Лабораторна установка для визначення коефіцієнта теплопровідності ізоляції методом труби. Лабораторна установка складається із сталевої труби довжиною 1000 мм із зовнішнім діаметром 50 мм, покритої шаром цегли товщиною 50 мм. В середині труби розміщений електричний нагрівник, напруга на якому регулюється автотрансформатором і вимірюється вольтметром. Сила струму, який протікає через нагрівник, визначається за показами амперметра. Температура на внутрішній поверхні цегли вимірюється термопарами, а на зовнішній поверхні термопарами що підключаються за допомогою перемикача до потенціометра. Покази контрольно-вимірювальних приладів записуються в таблицю, обчислюються, визначаються чисельні значення коефіцієнта теплопровідності, похибки розрахунку при заміні циліндричної стінки плоскою.

Лабораторна установка для дослідження тепловіддачі при вимушеному русі повітря в трубі. Лабораторна установка складається з пульту керування з чотирма блоками вимірів (потужності, тиску, температури), макету робочої ділянки. Робоча ділянка установки являє собою трубку з нержавіючої сталі з внутрішнім діаметром d=8,5 мм, через яку за допомогою вентилятора продувається повітря. Витрата (і швидкість) повітря змінюється регулятором напруги в мережі вентилятора і контролюється трубкою Піто. Перепад тиску (динамічний напір), який вимірюється трубкою Піто, реєструється цифровим індикатором. Нагрів робочої ділянки (на довжині l=720 мм) здійснюється електричним струмом і регулюється автотрансформатором. Напруга U реєструється цифровим індикатором. Покази контрольно-вимірювальних приладів записуються в таблицю, обчислюються, визначаються локальні і середні по довжині труби значення коефіцієнта тепловіддачі при вимушеному русі повітря в трубі на різни швидкостях руху і порівнюються результати дослідів з відомими критеріальними залежностями.

Та інші лабораторні установки.

У навчальній лабораторії водної інженерії та водних  технологій  встановлено наступне обладнання:

Лабораторна установка для вивчення техніки полива по земляним канавкам. Лабораторна установка складається: з пісочного лотка – лізиметра, обладнання для нарізання поливних і вивідних канавок, щитків, поливних трубок, переносних водомірів, водозливів, водомірних лінійок, секундоміра. Обладнанням для нарізання канавок нарізати вздовж лотка-лізиметра паралельно поверхні землі 5 поливних канавок із наступними параметрами: глибина 0,1 м; закладання відкосів 1:1, довжина – 8 м., нарізати поперек лізиметра вивідні канавки трапецеїдального розрізу з шириною по дні – 0,1 м; закладання відкосів 1:1, глибиною – 0,1 м. Відкрити вентиль на водопровідній мережі і заповнити водою вивідну канавку через отвір зливання. Дослідним шляхом встановлюється тривалість поливу, витрата , швидкість добігання, величина поливної норми. Проводиться обробка і узагальнення експериментальних даних, результати вимірювань записуються в таблицю, обчислюються, будується графік залежності для водозливу трапецієвидного, трикутного. Лабораторна установка надійно встановлена на бетонній підлозі, закріплена.

Лабораторна установка для вивчення ефективності протифільтраційних заходів. Лабораторна установка складається: з універсального пісочного лотка – лізиметра з вбудованим в ньому каналом з протифільтраційним одягом в вигляді поліетиленової плівки, контрольного русла без одягу, водозливу, водомірної рейки, секундоміра, поплавків, плакатів по темі. Відкрити вентиль на водопровідній мережі в лотку-лізиметрі і заповнити водоприймальний колодязь водою до відмітки 6 см на водомірній рейці. Відрегулювати подачу води таким чином, щоб рівень її в колодці залишався постійним. За допомогою секундоміра одночасно знімати покази по водомірним рейкам в водоприймальному колодці через одну хвилину протягом 5-7 хвилин. Результати вимірювань записуються в таблицю, обчислюються, будується графік по якому вираховується втрата води і к.к.д. зрошувальних каналів.

Лабораторна установка для вивчення притока води до вертикальної дрени. Лабораторна установка складається: з металевої труби діаметром dн=1400 мм, висотою h=1000 мм, підвідного трубопроводу, відвідного трубопроводу, кільцевого живлячого відсіку, верхньої дрени, наглядної свердловини з виведеними скляними трубками із шкалою, депресійної воронки, кільцевої водопроникної стінки, секундоміра. Заміряється рівень води в кільцевому живлячого відсіку і наглядних свердловин установки по виведеним скляним трубкам, заміряється дренажний стік із вертикальної дрени об’ємним способом. Результати вимірювань записуються в таблицю, обчислюються, визначаються параметри ґрунтової течії, коефіцієнт фільтрації, дебіт дрени, середній градієнт натиску і середня швидкість фільтрації.

Та інші лабораторні установки.
У навчальній лабораторії з технічної термодинаміки встановлено наступне обладнання:

Установка для вивчення термодинамічних процесів – перевірка рівняння стану та газових законів, термодинамічних процесів, політропних процесів. Встановлена на лабораторному столі, підключена до мережі (380В), заземлена. Установка складається з стального балона об’ємом 0,04 м3, котрий з’єднаний з вагами. Для заповнення балона використовується компресор який приводиться в дію електродвигуном, а для випуску із балона стисненого повітря використовується електромагнітний клапан. Тиск та температура стисненого повітря у балоні фіксується манометром та циферблатом відповідно. Перед пуском установки необхідно: перевірити наявність заземлення електродвигуна; перевірити наявність захисного кожуха.

Установка ДВЗ (двигун внутрішнього згорання) – проводяться теплотехнічні дослідження карбюраторного ДВЗ. Установка встановлена на бетонній основі, підключена до мережі (380В), заземлена. Тип двигуна – Д-48л, 4-х тактний, 4-х циліндровий з вихровим сумішоутворенням. Ефективна потужність Nе= 48к.с., кількість обертів колінчатого вала N=1600 об/хв. Степінь стиску е=17. Діаметр циліндра D=105 мм. Хід поршня S=130 мм. Питома витрата палива вс=205 г/кг.год. Послідовність роботи циліндрів 1-3-4-2. Середній ефективний тиск ре=6 кгс/с2. Паливний насос-4-х плунжерний з тиском вприску палива Р=125 кгс/см2. Система мащення-комбінована. Запуск двигуна здійснюється за допомогою карбюраторного двигуна ПД-10М потужністю 10 к.с., кількість обертів вала п=3500 об./хв. Електрогенератор 10-72-4С електрична потужність N=30 квт, напруга 380В, сила струму І=54,5А, частота – 50Г. Перед пуском установки необхідно: перевірити наявність заземлення; перевірити наявність захисного кожуха.

Установка компресорна – проводяться термодинамічні дослідження двоступеневого компресора. Встановлена на бетонній основі, підключена до мережі (380В), заземлена. Двухступеневий компресор являє собою компресор низького тиску-перша ступінь і високого тиску-друга ступінь, конструктивно об’єднані між собою через проміжний холодильник. Повітря, стиснене в першій ступені, перед надходженням в другу охолоджується в проміжному холодильнику за рахунок зовнішнього потоку повітря, який створює вентилятор, стиснене повітря подається в ресивер. Перед пуском установки необхідно: перевірити наявність заземлення; перевірити наявність захисного кожуха.

Установка для визначення параметрів вологого повітря – визначення параметрів та процесів вологого повітря, визначення теплоємності газів. Встановлена на лабораторному столі, підключена до мережі (220В), заземлена.

Установка для визначення коефіцієнта теплопровідності та коефіцієнта тепловіддачі – визначає коефіцієнти теплопровідності та тепловіддачі. Встановлена на лабораторному столі, підключена до мережі (220В), заземлена.

Та інші установки.
У навчальній лабораторії з комп'ютерного моделювання процесів тепломасообміну встановлено наступне обладнання:

Лабораторна установка для дослідження основних принципів та технічних характеристик приладів для вимірювання температури – вивчає конструкцію та принцип дії термометрів розширення, манометричних термометрів, електричних термометрів опору і термоелектричних термометрів. Лабораторна установка складається з пульта управління і робочої ділянки. Робоча ділянка складається із металевої трубки, вентилятора, нагрівника, вимірювальних приладів. В лабораторній установці використовуються наступні прилади: ртутний термометр, термометр опору, термоелектричний пірометр (термопара),технічний ртутний термометр, лагометр, автоматичний потенціометр, реостат, лінійний індикатор. Прилади задіяні в лабораторній установці надійно встановлені на лабораторному столі, підключені до мережі (220В), заземлені.

Лабораторна установка для дослідження основних принципів та технічних характеристик для вимірювання тиску – вивчає конструкції і принцип дії деформаційних засобів вимірювання з чутливими елементами у вигляді трубчатих пружин, сифонів та мембран. Лабораторна установка складається з пульта управління і робочої ділянки. В робочу ділянку входить: ресивер, на якому розташовані манометри (манометр типу «МЭД з індукційним датчиком, технічний манометр типу «МТП-160» та електроконтактний пружинний манометр типу ЭКМ-1), використовується також самописець типу МТС-71. На лабораторній установці вмонтована автоматизована група безпеки, яка складається з датчика-реле тиску «ДД-1,6». Зміна показів напруги манометра типу «МЭД» та сигнальні вогні роботи установки відображаються на пульті управління. Установка встановлена на лабораторному столі, прилади надійно закріплені, підключена до мережі (220В), заземлена.

Лабораторна установка для дослідження основних принципів та технічних характеристик приладів для вимірювання витрати – ознайомлення з основними методами вимірювання витрати, вивчення конструкції і принцип дії та оволодіння методикою повірки витратоміра змінного перепаду тиску. В склад лабораторної установки входить: бак в якому знаходиться вода, кульовий кран, механічний фільтр, відцентровий насос, лічильник, діафрагма. Тиск перед діафрагмою вимірюється за допомогою U подібного манометра, перепад тисків вимірюється за допомогою U подібного дифманометра, температура ртутним термометром, регулювання витрати води в системі установки здійснюється покроково, за допомогою частотного перетворювача обертів валу відцентрового насоса. Установка встановлена на лабораторному столі, прилади надійно закріплені, підключена до мережі (220В), заземлена.

У навчальній лабораторії інженерної  геології  виконуються  лабораторні роботи:

Лабораторна робота №1. «Визначення і систематика мінералів».
Мета роботи визначення фізичних властивостей мінералів, як колір в куску, колір в порошку, блиск, прозорість, твердість, злам, спайність, питома вага. Використовуються нижче перераховані зразки мінералів: ортоклаз, мікроклін, альбіт, лабрадор, авгіт, рогова обманка, мусковіт, біотит, монтморилоніт, каолініт, кварц, кальцит, пірит, гіпс, галіт, сірка. Твердість мінералів визначається по шкалі Ф. Мооса. Для проведення лабораторної роботи користуються: музейною колекцією зразків мінералів з типовими фізичними властивостями, флакон 10% соляної кислоти, лупа 2-5 кратного збільшення. В процесі роботи ознайомлюються з основними класами мінералів і типовими представниками кожного класу за музейною і роздатковою колекціями, вивчаються форми кристалів і форми мінеральних агрегатів, результати спостережень записуються в таблицю. Зразки мінералів знаходяться на лабораторному столі, освітлення природне і штучне (300 люкс).

Лабораторна робота №2. «Визначення та систематика магматичних гірських порід». Мета роботи старанно оглянути зразки порід, визначити їх мінеральний склад, умови утворення, кислотність та вміст SiO2 в породах, колір, структуру, текстуру. Використовуються зразки нижче перерахованих магматичних гірських порід: граніт, пегматит, діорит, сієніт, габро, лабрадорит, піроксеніт, ліпарит, обсидіан, андезит, трахіт, базальт афанітовий, базальт мигдалекамяний , базальт масивний, туф, лавокласична брекчія, туфіт. Після визначення та систематики гірських порід їх характеристики записують у таблицю. Зразки порід знаходяться на лабораторному столі, освітлення природне і штучне (300люкс).
Лабораторна робота №3. «Визначення та систематика осадових гірських порід». Мета роботи старанно оглянути зразки порід, визначити їх походження, колір, структуру, текстуру, мінеральний склад, характерні властивості. Використовуються зразки нижче перерахованих осадових гірських порід: галька, щебінь, гравій, жорству, пісок, супісок, суглинок, глина, лес, конгломерат, брекчія, пісковик, алевроліт, аргіліт, вапняк, крейда, мергель, торф, кам’яне вугілля. Після визначення та систематики осадових гірських порід їх характеристики записують у таблицю. Зразки порід знаходяться на лабораторному столі, освітлення природне і штучне (300люкс).

Лабораторна робота №4. «Визначення та систематика метаморфічних гірських порід». Мета роботи старанно оглянути зразки порід, визначити їх первинну породу, мінеральний склад, колір, структуру, текстуру. Використовуються нижче перераховані зразки метаморфічних гірських порід: кварцит, джеспіліт, гнейс, мармур, філіт, сланець пірофілітовий, сланець слюдяний, сланець хлоритовий. Після визначення та систематики метаморфічних гірських порід їх характеристики записують у таблицю. Зразки порід знаходяться на лабораторному столі, освітлення природне і штучне (300люкс).

Та інші лабораторні роботи.

У навчальній лабораторії мінералогії, петрографії та літології  наявні:

Чотири вітрини зі зразками порід.

Прилад для компресійних досліджень (механічна конструкція з важелів та гирь для стискання зразків ґрунтів), підлога бетонна. Основні показники, які характеризують стисливість ґрунтів і які найчастіше використовуються для визначення їх деформаційних властивостей є коефіцієнт стисливості ґрунту і компресійний модуль деформації. В лабораторних умовах їх визначають за результатами випробувань зразків ґрунту у компресійних приладах в умовах одноосьового статичного ступеневого навантаження без можливості поперечного розширення. Кільця компресійного приладу (одометр) мають розміри: діаметр – 8,74 см, площу – 60 см2, висоту – 2, 5 см.

Сушильні шафи – 2 штуки, підлога бетонна.

Дане устаткування надійно встановлене, закріплене, освітлення природне і штучне (300 люкс), температурний режим знаходиться в межах 18-22 °С.

При використанні матеріалів - посилання на сайт  обов'язкове

Політика конфіденційності

Технічна підтримка сайту

Повідомити про корупцію

Image

Україна, 33028, м. Рівне, вул. Соборна 11, mail@nuwm.edu.ua

Контакти

Наші координати

Скринька довіри

Image

При використанні матеріалів - посилання на сайт  обов'язкове

Всі права захищені законодавством України

Технічна підтримка сайту

Україна, 33028, м. Рівне, вул. Соборна 11,

mail@nuwm.edu.ua

Контакти

Наші координати

2025 Національний університет водного господарства та природокористування