КОМПЛЕКС НАВЧАЛЬНИХ ЛАБОРАТОРІЙ
- Навчальна лабораторія гідравліки (506)
- Навчальна гідротехнічна лабораторія (лоткова) (405)
- Навчальна лабораторія насосних установок (418)
- Навчальна гідроенергетична лабораторія (409)
- Насосна станція (408)
- Навчальна гідротехнічна лабораторія (руслова) (408 а)
- Навчальна лабораторія з комп'ютерного моделювання процесів тепломасообміну (342)
- Навчальна лабораторія водної інженерії та водних технологій (410)
- Навчальна лабораторія з технічної термодинаміки (302)
- Навчальна лабораторія з теплотехнічних вимірювань та альтернативних джерел енергії (302 а)
- Навчальна лабораторія інженерної геології (505)
- Навчальна лабораторія мінералогії, петрографії та літології (526)
В навчальній лабораторії гідравліки виконуються лабораторні роботи:
- Дзеркальний лоток для дослідження режимів руху води у відкритих руслах. Використовується для побудови та дослідження планових гідравлічних моделей гідроспоруд. За розмірами і можливістю застосування лотік не має подібних аналогів як в Україні (витрата Q=500 л/с, довжина – 38,8 м, висота – 1,0 м, ширина – 1,0 м). Кінцева частина лотка довжиною 15,6 м може змінювати похил від 0 до 0,0256. Лотік оснащено вимірювальною апаратурою: вимірювальний водозлив, шпіценмасштаби стаціонарні і рухомі.
- Установка для дослідження бокових водозаборів. Основні розміри установки: довжина – 3 м, ширина – 1 м, висота – 0,4 м, витрата – до 20 л/с. Використовується для вивчення гідравлічних характеристик які визначають величину захвата в канал наносів, льоду шуги та виявлення можливості їх регулювання за допомогою спеціальних пристроїв (направляюча система М.В. Потапова).
- Лабораторні установки для дослідження фільтрації (2 шт.). Довжина фільтраційного лотку – 2,4 м, ширина – 0,24 м, висота – 0,5 м. Використовуються для визначення та побудови кривої депресії греблі, фільтраційну витрату через тіло греблі та визначення коефіцієнта фільтрації.
- Навчальна модель суднохідного шлюзу. Довжина камери шлюзу – 1,4 м, ширина камери – 0,17 м, висота стінки падіння – 0,3 м, система живлення головна та розподільна. Призначений для огляду основних конструктивних елементів судноплавного шлюзу і визначення часу наповнення та спорожнення камери шлюзу та визначення основних гідравлічних характеристик.
- Навчально-дослідна модель швидкотоку. Довжина швидкотоку – 4,0 м, ширина – 0,2 м, похил і=0,05, витрата – 50 л/с. Призначений для ознайомлення з його основними конструктивними елементами (вхідна частина, східці вихідна частина) та для визначення експериментальним шляхом коефіцієнта витрати вхідної частини перепаду, перевірки розмірів східців теоретичним розрахунком.
- Навчально-дослідна модель багатосхідчастого перепаду. Довжина перепаду – 3,9 м, ширина – 0,3 м, витрата – 50 л/с, число східців – 3, довжина східця – 0,87 м, висота східця – 0,2 м. Використовується для ознайомлення з його основними конструктивними елементами, визначення коефіцієнта витрати води вхідної частини та перевірки розмірів гасителя енергії на вихідній частині швидкотоку.
Стенд для дослідження гідравлічного удару в насосних системах. Стенд призначений для моделювання стаціонарних та нестаціонарних гідравлічних процесів, що виникають при експлуатації насосних станцій.
а) епюру фільтраційних напорів на лінії підземногоконтуру флютбета;
б) епюру вихідних градієнтів;
в) епюру вихідних швидкостей
г)інтегральну криву питомих витрат і визначити питому фільтраційну витрату під
Лабораторна установка для визначення коефіцієнта теплопровідності фторопластових зразків методом плоского шару в залежності від температури. Лабораторна установка складається з ЕОМ і робочої ділянки. Робоча ділянка складається з двох фторопластових зразків, виготовлених у формі дисків товщиною q=5 мм і діаметром d=140 мм. Зразки розміщені між нагрівником висотою h=12 мм і діаметром dн=146 мм, та холодильником, який охолоджується водою. Теплота внаслідок теплопровідності передається при мікрорусі елементарних частинок тіла. Визначаються значення термо-ЕРС семи температурних датчиків, величина напруги, проводиться обробка і узагальнення експериментальних даних, будується графік. Лабораторна установка надійно встановлена на робочому місці студента (дерев’яний стіл), підключена до мережі (220В), заземлена.
Лабораторна установка для вивчення техніки полива по земляним канавкам. Лабораторна установка складається: з пісочного лотка – лізиметра, обладнання для нарізання поливних і вивідних канавок, щитків, поливних трубок, переносних водомірів, водозливів, водомірних лінійок, секундоміра. Обладнанням для нарізання канавок нарізати вздовж лотка-лізиметра паралельно поверхні землі 5 поливних канавок із наступними параметрами: глибина 0,1 м; закладання відкосів 1:1, довжина – 8 м., нарізати поперек лізиметра вивідні канавки трапецеїдального розрізу з шириною по дні – 0,1 м; закладання відкосів 1:1, глибиною – 0,1 м. Відкрити вентиль на водопровідній мережі і заповнити водою вивідну канавку через отвір зливання. Дослідним шляхом встановлюється тривалість поливу, витрата , швидкість добігання, величина поливної норми. Проводиться обробка і узагальнення експериментальних даних, результати вимірювань записуються в таблицю, обчислюються, будується графік залежності для водозливу трапецієвидного, трикутного. Лабораторна установка надійно встановлена на бетонній підлозі, закріплена.
Установка для вивчення термодинамічних процесів – перевірка рівняння стану та газових законів, термодинамічних процесів, політропних процесів. Встановлена на лабораторному столі, підключена до мережі (380В), заземлена. Установка складається з стального балона об’ємом 0,04 м3, котрий з’єднаний з вагами. Для заповнення балона використовується компресор який приводиться в дію електродвигуном, а для випуску із балона стисненого повітря використовується електромагнітний клапан. Тиск та температура стисненого повітря у балоні фіксується манометром та циферблатом відповідно. Перед пуском установки необхідно: перевірити наявність заземлення електродвигуна; перевірити наявність захисного кожуха.
Установка ДВЗ (двигун внутрішнього згорання) – проводяться теплотехнічні дослідження карбюраторного ДВЗ. Установка встановлена на бетонній основі, підключена до мережі (380В), заземлена. Тип двигуна – Д-48л, 4-х тактний, 4-х циліндровий з вихровим сумішоутворенням. Ефективна потужність Nе= 48к.с., кількість обертів колінчатого вала N=1600 об/хв. Степінь стиску е=17. Діаметр циліндра D=105 мм. Хід поршня S=130 мм. Питома витрата палива вс=205 г/кг.год. Послідовність роботи циліндрів 1-3-4-2. Середній ефективний тиск ре=6 кгс/с2. Паливний насос-4-х плунжерний з тиском вприску палива Р=125 кгс/см2. Система мащення-комбінована. Запуск двигуна здійснюється за допомогою карбюраторного двигуна ПД-10М потужністю 10 к.с., кількість обертів вала п=3500 об./хв. Електрогенератор 10-72-4С електрична потужність N=30 квт, напруга 380В, сила струму І=54,5А, частота – 50Г. Перед пуском установки необхідно: перевірити наявність заземлення; перевірити наявність захисного кожуха.
Установка компресорна – проводяться термодинамічні дослідження двоступеневого компресора. Встановлена на бетонній основі, підключена до мережі (380В), заземлена. Двухступеневий компресор являє собою компресор низького тиску-перша ступінь і високого тиску-друга ступінь, конструктивно об’єднані між собою через проміжний холодильник. Повітря, стиснене в першій ступені, перед надходженням в другу охолоджується в проміжному холодильнику за рахунок зовнішнього потоку повітря, який створює вентилятор, стиснене повітря подається в ресивер. Перед пуском установки необхідно: перевірити наявність заземлення; перевірити наявність захисного кожуха.
Установка для визначення параметрів вологого повітря – визначення параметрів та процесів вологого повітря, визначення теплоємності газів. Встановлена на лабораторному столі, підключена до мережі (220В), заземлена.
Установка для визначення коефіцієнта теплопровідності та коефіцієнта тепловіддачі – визначає коефіцієнти теплопровідності та тепловіддачі. Встановлена на лабораторному столі, підключена до мережі (220В), заземлена.
Та інші установки.
Лабораторна установка для дослідження основних принципів та технічних характеристик приладів для вимірювання температури – вивчає конструкцію та принцип дії термометрів розширення, манометричних термометрів, електричних термометрів опору і термоелектричних термометрів. Лабораторна установка складається з пульта управління і робочої ділянки. Робоча ділянка складається із металевої трубки, вентилятора, нагрівника, вимірювальних приладів. В лабораторній установці використовуються наступні прилади: ртутний термометр, термометр опору, термоелектричний пірометр (термопара),технічний ртутний термометр, лагометр, автоматичний потенціометр, реостат, лінійний індикатор. Прилади задіяні в лабораторній установці надійно встановлені на лабораторному столі, підключені до мережі (220В), заземлені.
Лабораторна установка для дослідження основних принципів та технічних характеристик для вимірювання тиску – вивчає конструкції і принцип дії деформаційних засобів вимірювання з чутливими елементами у вигляді трубчатих пружин, сифонів та мембран. Лабораторна установка складається з пульта управління і робочої ділянки. В робочу ділянку входить: ресивер, на якому розташовані манометри (манометр типу «МЭД з індукційним датчиком, технічний манометр типу «МТП-160» та електроконтактний пружинний манометр типу ЭКМ-1), використовується також самописець типу МТС-71. На лабораторній установці вмонтована автоматизована група безпеки, яка складається з датчика-реле тиску «ДД-1,6». Зміна показів напруги манометра типу «МЭД» та сигнальні вогні роботи установки відображаються на пульті управління. Установка встановлена на лабораторному столі, прилади надійно закріплені, підключена до мережі (220В), заземлена.
Лабораторна установка для дослідження основних принципів та технічних характеристик приладів для вимірювання витрати – ознайомлення з основними методами вимірювання витрати, вивчення конструкції і принцип дії та оволодіння методикою повірки витратоміра змінного перепаду тиску. В склад лабораторної установки входить: бак в якому знаходиться вода, кульовий кран, механічний фільтр, відцентровий насос, лічильник, діафрагма. Тиск перед діафрагмою вимірюється за допомогою U подібного манометра, перепад тисків вимірюється за допомогою U подібного дифманометра, температура ртутним термометром, регулювання витрати води в системі установки здійснюється покроково, за допомогою частотного перетворювача обертів валу відцентрового насоса. Установка встановлена на лабораторному столі, прилади надійно закріплені, підключена до мережі (220В), заземлена.
У навчальній лабораторії інженерної геології виконуються лабораторні роботи:
Лабораторна робота №1. «Визначення і систематика мінералів». Мета роботи визначення фізичних властивостей мінералів, як колір в куску, колір в порошку, блиск, прозорість, твердість, злам, спайність, питома вага. Використовуються нижче перераховані зразки мінералів: ортоклаз, мікроклін, альбіт, лабрадор, авгіт, рогова обманка, мусковіт, біотит, монтморилоніт, каолініт, кварц, кальцит, пірит, гіпс, галіт, сірка. Твердість мінералів визначається по шкалі Ф. Мооса. Для проведення лабораторної роботи користуються: музейною колекцією зразків мінералів з типовими фізичними властивостями, флакон 10% соляної кислоти, лупа 2-5 кратного збільшення. В процесі роботи ознайомлюються з основними класами мінералів і типовими представниками кожного класу за музейною і роздатковою колекціями, вивчаються форми кристалів і форми мінеральних агрегатів, результати спостережень записуються в таблицю. Зразки мінералів знаходяться на лабораторному столі, освітлення природне і штучне (300 люкс).
Лабораторна робота №2. «Визначення та систематика магматичних гірських порід». Мета роботи старанно оглянути зразки порід, визначити їх мінеральний склад, умови утворення, кислотність та вміст SiO2 в породах, колір, структуру, текстуру. Використовуються зразки нижче перерахованих магматичних гірських порід: граніт, пегматит, діорит, сієніт, габро, лабрадорит, піроксеніт, ліпарит, обсидіан, андезит, трахіт, базальт афанітовий, базальт мигдалекамяний , базальт масивний, туф, лавокласична брекчія, туфіт. Після визначення та систематики гірських порід їх характеристики записують у таблицю. Зразки порід знаходяться на лабораторному столі, освітлення природне і штучне (300люкс).
Лабораторна робота №3. «Визначення та систематика осадових гірських порід». Мета роботи старанно оглянути зразки порід, визначити їх походження, колір, структуру, текстуру, мінеральний склад, характерні властивості. Використовуються зразки нижче перерахованих осадових гірських порід: галька, щебінь, гравій, жорству, пісок, супісок, суглинок, глина, лес, конгломерат, брекчія, пісковик, алевроліт, аргіліт, вапняк, крейда, мергель, торф, кам’яне вугілля. Після визначення та систематики осадових гірських порід їх характеристики записують у таблицю. Зразки порід знаходяться на лабораторному столі, освітлення природне і штучне (300люкс).
Лабораторна робота №4. «Визначення та систематика метаморфічних гірських порід». Мета роботи старанно оглянути зразки порід, визначити їх первинну породу, мінеральний склад, колір, структуру, текстуру. Використовуються нижче перераховані зразки метаморфічних гірських порід: кварцит, джеспіліт, гнейс, мармур, філіт, сланець пірофілітовий, сланець слюдяний, сланець хлоритовий. Після визначення та систематики метаморфічних гірських порід їх характеристики записують у таблицю. Зразки порід знаходяться на лабораторному столі, освітлення природне і штучне (300люкс).
Та інші лабораторні роботи.
У навчальній лабораторії мінералогії, петрографії та літології наявні:
Чотири вітрини зі зразками порід.
Прилад для компресійних досліджень (механічна конструкція з важелів та гирь для стискання зразків ґрунтів), підлога бетонна. Основні показники, які характеризують стисливість ґрунтів і які найчастіше використовуються для визначення їх деформаційних властивостей є коефіцієнт стисливості ґрунту і компресійний модуль деформації. В лабораторних умовах їх визначають за результатами випробувань зразків ґрунту у компресійних приладах в умовах одноосьового статичного ступеневого навантаження без можливості поперечного розширення. Кільця компресійного приладу (одометр) мають розміри: діаметр – 8,74 см, площу – 60 см2, висоту – 2, 5 см.
Сушильні шафи – 2 штуки, підлога бетонна.
Дане устаткування надійно встановлене, закріплене, освітлення природне і штучне (300 люкс), температурний режим знаходиться в межах 18-22 °С.