Університет

Вшанування героїв Гурбенського бою

Вшанування героїв Гурбенського бою
Одним з місць на Рівненщині, пов’язаних з історією національно-визвольної боротьби у XXст., є урочище с.Гурби  Здолбунівського району. Саме тут наприкінці квітня 1944 року на межі сучасних Рівненської та Тернопільської областей відбувся найбільший бій в історії Української Повстанської Армії.

Основний ареал бойових дій охопив територію між селом Антонівці та урочищем Гурби. В смертельному герці зійшлися 5 тисяч бійців УПА та понад 30 тисяч бійців каральних загонів НКВД, прикордонників, охорони тилу, на боці яких була також авіація, танки, бронепотяг, артилерія. Найзапекліші бої відбулися 21-25 квітня. Проявивши небачений героїзм, знищивши понад 800 більшовиків, загони повстанців прорвали вороже кільце та вийшли з оточення.  У помсту московські окупанти спалили Гурби та Антонівці, а їхніх жителів вивезли. І хоча вголос говорити про цю битву та досліджувати її можливість у дослідників з’явилася лише в незалежній Україні, пам’ять тут жила завжди. Її свято берегли місцеві жителі двох областей, які жили з Україною в серці: незважаючи на суворі заборони, вони поминали полеглих за її незалежність земляків.

Щоб увіковічнити пам’ять про вояків УПА, свого часу представниками громадськості Рівненщини було прийнято рішення про будівництво в урочищі Гурби Свято-Воскресенського чоловічого монастиря на Повстанських могилах та Пантеону Героїв – учасників Гурбинського бою, в якому перепоховають останки полеглих повстанців.  На даний час знайдено, ексгумовано та перепоховано останки 29 героїв. Скорботний дух меморіального комплексу втілено у скульптурній композиції Божої матері – колоні шести метрів заввишки, яка оберігає вічний сон героїв-повстанців. Також на Гурбах насипано козацькі кургани і встановлено хрести, облаштовано джерело Святої Великомучениці Варвари.

Щорічно, на третій день Пасхи, тут відбуваються меморіальні урочистості присвячені пошануванню пам’яті полеглих героїв.

Гурби – це біль і втрати, але  не поразка. Це – звитяга Українського духу і зброї. Це – перемога заради для майбутнього, приклад  самовідданого подвигу, на котрому слід виховувати нашу молодь, вчити любові до своєї землі та народу.

В цьому році урочисті заходи відвідали також представники нашого коледжу- викладачі та студенти-учасники студентського самоврядування гуртожитків. Вони мали змогу побачити цю святиню українського народу, почути розповідь про події  Гурбенського бою, ознайомитися з експозицією музею-криївки, відвідати чудовий монастирський храм, послухати концерт патріотичної пісні , поспілкуватися зі своїми однолітками з інших навчальних закладів тощо.

Вічна слава і пам'ять борцям за волю України!назад