Університет

Сортувально-сміттєвий батл: хто ж переможець?

Сортувально-сміттєвий батл: хто ж переможець?

Упродовж чотирьох тижнів щопонеділка ми спостерігали за серією сортувально-сміттєвих батлів онлайн, які організувала Студентська організація НУВГП «NEegoist». В прямому ефірі з кожним учасником обговорювалась унікальна тема. Першим учасником став Віктор Мошинський, ректор Національного університету водного господарства та природокористування, темою обговорення стала шкода для довкілля. З Олександрою Євчук, Міс НУВГП 2019 говорили про екологічну та не дуже косметику, як її утилізувати. Андрій Сафоник, професор кафедри автоматизації, електротехнічних та комп'ютерно-інтегрованих технологій став експертом в утилізації електротехніки. Алла Прищепа, директор навчально-наукового інституту агроекології та землеустрою розповіла про те як людство та їх екологічна несвідомість та свідомість впливає на довкілля.  

Чим займається студорганізація «NEegoist», про батл і переможця, про секрет екологічного запалу ми дізнавалися у голови СО «NEegoist», студентки 3-го курсу ННІЕМ спеціальності «Облік та оподаткування» Галини Ярмоліної.

 

 Хто ж такі «НЕегоїсти»?

– «NEegoist» – групка людей, які хочуть нести добро. Ми бачимо світ у яскравих кольорах і намагаємося наповнити життя радістю, щастям або ж просто усмішкою, допомогти морально діткам, які позбавлені батьківської опіки, також діткам, які потребують підтримки у період довготривалого лікування, воїнам, людям, які потребують допомоги. Ми цінуємо довкілля та закликаємо інших до сортування, пробудження екосвідомості.

 

– Як з'явилася ідея створення сортувально-сміттєвого батлу?

– Сиджу собі я і думаю, от завжди в людей відмазка, що часу немає, щоб почати сортувати, але ж зараз карантин. Цікаво, яка ще буде відмазка? Насправді жартую.

Часто ходжу на сортувальну станцію «Екологічні» та бачу проблему в тому, що ті люди які приходять вперше, губляться і не розуміють, що куди і як правильно класти. Тому і виникла ідея, показати людям, що це нормально, якщо ми щось не знаємо, що інтуїція теж не завжди допоможе, це не складно, до того ж у Рівному дійсно є де сортувати сміття.

Проте, це була просто ідея інформативного штурму. Не знала, як цікавий формат зробити. Тому звернулась по допомогу, й саму ж ідею оформлення як батл запропонувала Інна, прес-секретар Екоклубу. Я загорілася таким форматом і вже за декілька днів був організований «NEegoist»-ами батл з першим учасником.

 

Яка мета цього проєкту?

– У нас було декілька поставлених цілей: проінформувати, як правильно сортувати; показати, яке упакування краще купувати; наголосити на проблемах, що ми, люди створюємо байдужістю до довкілля; поділитися цікавою інформацією. Думаю, ми цього досягли. Проте у нас була ще одна ціль, зробити так, щоб люди задумалися і почали або сортувати, або зменшувати кількість пластику, або раціонально ставитися до природніх ресурсів. Ми маємо надію, що наш проєкт має такий відгук у свідомості глядачів і учасників батлу.

 

– Як обиралися учасники батлу, яким Ви кидали виклик?

– Ми хотіли показати різнопланових особистостей Університету – ректора, директора ННІ, викладача, студента. Й відповідно до кожного учасника була певна своя унікальна тема обговорення. Всі вони різні, але їх об'єднує одне – вони сортували тиждень і всі вони вчилися це робити.

 

– Які цікаві чи непередбачувані моменти траплялись під час підготовки проєкту?

 Перше, що спадає на думку – це проведення ефіру. Я не знала, яке сміття принесуть, тому це була інтрига. Було доволі цікаво знаходити спільну мову з учасниками та імпровізувати. Непередбачуваною була ситуація з темою утилізації електроніки – я шукала по м. Рівне в магазинах, на базарі, в різних щілинах інформацію про утилізацію, а мені нічого не говорили.

 

– Чи траплялось щось непередбачуване в самому ефірі?

– Так, це збої в учасників з інтернетом. Коли щось в них траплялося, в мене серце завмирало. Потрібно було викручуватися і ще більше імпровізувати. Та проте, завдяки Олександру Хоменчуку (ред. начальник відділу інформаційних технологій), все влагоджувалося швидко. Поки я була в ефірі, він зв'язувався з учасником і давав інструкції, що робити.

 

– Як Ви обрали переможця і хто переміг?

– Спочатку, ми мали визначати переможця по меншій кількості залишкового сміття. Проте, зрозуміли, що це не об'єктивно, бо наступний учасник має можливість проаналізувати, що ж все ж таке залишкове сміття і які помилки були у попереднього учасника. Тому ми обрали переможцем першого учасника – Віктора Мошинського, адже йому було найскладніше при сортуванні без підказок попередніх ефірів. Також ми бачили чіткий поділ на 4 категорії: скло, папір, пластик, метал. Все це було відокремлено. Ректор отримав еко-торбинку та пакетики для сміття, що є заміною для пластикових. Спонсором цих речей є сортувальна станція "Екологічні" (м. Рівне, вул.Хмільна 40).

 

 Розкажіть свій секрет Вашого екологічного запалу.

– Обожнюю споглядати за природою і ділитися цим з іншими. От я собі задумалася, а що якщо мої нащадки не зможуть побачити цього ж? А якщо я в останнє бачу цей вид травинки, дерева чи квітки? Тоді я зрозуміла, що хочу зберегти те, що ми ще не втратили. Одна я мало, що можу змінити для світу, проте я багато, що змінюю у своєму оточенні.  Отже, мій екологічний запал зародився від турботи та відповідальності за життя моїх нащадків, оточення, рідних, людства, мене в чистому довкіллі та все ж з неперевершеної краси та гармонійності Матінки природи.

 

Насправді переможцями цього батлу стали всі учасники та глядачі, які змінили свої життєві погляди на більш екологічні. Так Віктор Мошинський своїм прикладом показав, що сортувати сміття не так вже і складно, почав більше використовувати свій рюкзак замість звичайних пакетів, ректор готовий робити наступні кроки у «екологічній справі» та підтримує ініціативи студентства. Олександра Євчук стала уважніше ставитися до утилізації косметичних засобів. Андрій Сафоник наголосив, що тема сортування та утилізації електротехніки є дійсно кричущою, а такі проєкти будуть цікаві не лише студентам, а й викладачам. А Алла Прищепа прагне потрапити у 23 % населення, які до 2030 року згідно Національної стратегії управління відходами будуть сортувати сміття та вносити дрібненьку краплинку у збереження екології.

Будьмо екологічними, збережемо планету разом!

 

Всі випуски сортувально-сміттєвого батлу:

Олена Кравчук,
відділ зв'язків з громадськістюназад