Університет

Навчання і атестація енергоаудиторів

Навчання і атестація енергоаудиторів

З 25 травня по 4 червня 2020 року атестаційна комісія НУВГП для проведення професійної атестації осіб, які мають намір провадити діяльність із сертифікації енергетичної ефективності та обстеження інженерних систем, провела навчання і атестацію чергової групи енергоаудиторів. Підготовка відбулася за програмою Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ в рамках Проекту "Підтримка національного Фонду енергоефективності та екологічних реформ (S2I)" закладів вищої освіти (ЗВО)  для енергоаудиторів відповідно до європейських вимог. 

Особливістю навчального процесу цього разу є те, що в умовах карантину тренінги проходили не в Центрі енергоефективності НУВГП, як зазвичай, а в режимі он-лайн на платформі Google Meet. Процедура атестації відбулася в Центрі незалежного оцінювання НУВГП в системі Moodle. Для навчання й атестації слухачам тренінгу тимчасово були надані корпоративні університетські адреси електронної пошти.

На новоутвореному ринку енергоаудиту України склалася парадоксальна ситуація. З одного боку є фінансовий ресурс – понад 2 млрд. грн. у Державному Фонді енергоефективності, а з іншого – за підрахунками GIZ для забезпечення енергоефективними технологіями всього житлового фонду України (190 тис. будинків) має бути створено 75 тис. робочих місць на ринку енергоаудиту, а саме: енергоаудиторів, проектувальників, архітекторів, будівельників та монтажників.

Для підготовки вкрай необхідних для нашої держави фахівців у НУВГП була створена відповідна атестаційна комісія. За минулий рік дві групи енергоаудиторів загальною кількістю 20 осіб отримали кваліфікаційні сертифікати. А в ННІБА на базі кафедри теплогазопостачання, вентиляції та санітарної техніки (ТГВ та СТ) розпочате навчання за новою освітньо-професійною магістерською програмою «Енергетична ефективність будівель та обстеження інженерних систем». 

Проект з підготовки енергоаудиторів на базі ЗВО України впроваджують за підтримки Уряду Німеччини та GIZ. Співпраця передбачає розробку спеціалістами GIZ програми тренінгів для підготовки енергоаудиторів, проведення тренінгів для викладачів і представників університетів, а також забезпечення ЗВО необхідним спеціальним лабораторним обладнанням для проведення навчання. Всього ж в Україні подібні  атестаційні комісії діють у 34 ЗВО. Навчання кваліфікованих енергоаудиторів у НУВГП проводять такі викладачі: доцент кафедри охорони праці та безпеки життєдіяльності і практикуючий енергоаудитор Володимир Довбенко, голова комісії з атестації енергоаудиторів, завідувач кафедри теплогазопостачання, вентиляції та санітарної техніки Микола Кізєєв, а також доценти цієї кафедри Сергій Проценко, Ольга Новицька, Наталія Кравченко і професор кафедри автоматизації, електротехнічних та комп'ютерно-інтегрованих технологій Святослав Василець.

Теперішній тренінг, як і попередні, відкрився привітальним словом з Києва координатора проектів німецького товариства «GIZ Україна» Артура Денисенка. Кількість осіб, що пройшли навчання та атестацію, – 9. Їхня «географія» представлена переважно мешканцями  м. Рівне та Рівненської області, проте є й представники сусідніх областей – 3 з Волинської (2 з м. Луцьк та 1 з смт Маневичи) та 1 з Хмельницької (смт Білогір’я). Наявність у НУВГП сучасних інформаційних технологій для навчання в режимі «он-лайн» дозволило їм взяти участь у тренінгу не покидаючи місць свого проживання. Практично в усіх групах, що вже завершили навчання й атестацію та отримали кваліфікаційні атестати енергоаудиторів у НУВГП, були представники з населених пунктів Рівненської та Волинської областей. 

Використання сучасних технологій навчання в режимі «он-лайн» дозволяє залучати до навчання в НУВГП представників практично будь-якого регіону України, де немає поблизу ЗВО з атестаційними комісіями енергоаудиторів, а високий рівень кваліфікації викладачів та розумна цінова політика (вартість курсів) дозволяють конкурувати і з комісіями провідних ЗВО Києва, Львову, Харкову, Дніпра, Одеси тощо. Але все це не відміняє проведення навчання і атестації енергоаудиторів у звичному режимі в Центрі енергоефективності НУВГП. Особливо це стосується практичної складової навчання з приладами для проведення енергоаудиту та сучасним енергоефективним обладнанням, що встановлене й експлуатується в НУВГП. 

Микола Кізєєв,
кафедра теплогазопостачання, вентиляції та санітарної технікиназад