Університет

Дистанційне навчання в НУВГП під час карантину

Використання дистанційної форми навчання в НУВГП після введення карантину стало і необхідністю, і обов’язком. Адже студентам треба вчитися, а викладачам – навчати. Про те, як це відбувається впродовж першого тижня, розповів директор  інформаційно-обчислювального центру НУВГП Віталій Назарук:

«Навчальний процес в університеті під  час карантину не зупинився, і продовжується згідно  з розкладом. Інформаційні технології, придатні для використання в дистанційній формі навчання,  впроваджені у нас не з 12 березня 2020 р., а значно раніше. Так, електронний журнал та електронний розклад функціонують вже вісім  років. Ніхто не приходить до деканату, щоб записати чи сфотографувати розклад. Для цього створено персональні кабінети студентів, викладачів, кафедр, деканатів, де ведеться облік оцінок, пропусків, формуються відомості заліків та  іспитів. Вимог дотримання розкладу занять на час карантину ніхто не скасовував.

Вже чотири  роки активно використовується навчальна платформа Moodle, де для кожної (без виключення) навчальної дисципліни створено персональний курс. На курсі викладачі мають можливість розміщувати усі навчальні матеріали; електронні підручники, лекції, методичні рекомендації для виконання практичних і лабораторних робіт. Студенти можуть прикріпити звіти про виконання завдань, викладач приймає або пише зауваження – іде інтерактивне спілкування, обмін інформацією, результатом якого стає оцінка засвоєних знань. В цій же платформі Moodle відбувається екзаменування студентів, яке виключає безпосередній контакт студента з викладачем. Іспити проводить спеціально створений Навчально-науковий центр незалежного оцінювання. Якщо в штатному режимі іспити проводяться в комп’ютерних аудиторіях університету, то в умовах суворого карантину, очевидно, буде прийнято рішення про дистанційне екзаменування. До прикладу: призначається година іспиту та надається відповідний відрізок часу для його проходження.

Усі згадані  вище ресурси розміщені на власному серверному обладнанні університету. Крім того, студентом ННІАКОТ Мирославом Матвійчуком розроблено мобільний додаток «Мій НУВГП», який забезпечує доступ до цих ресурсів в будь-кому місці перебування студента чи викладача. Тому можна сміливо заявити, що наш «Університет у смартфоні» є  одним з елементів «Держави у смартфоні».

Звичайно, провести досліди, потребуючі спеціальних пристроїв і спеціалізованих лабораторій, дистанційно неможливо. Але і тут в умовах карантину інформаційні технології можуть зарадити. Такі емулятори та засоби моделювання, як Workbench, Multisim, Packet Tracer, MATLAB та інші дозволяють з великою точністю відтворювати натурні випробовування. Тому викладачам рекомендовано відкоригувати робочі програми і переорієнтувати виконання практичних і лабораторних в середовище інформаційно-комп’ютерних технологій.

Важливим моментом у всіх наших напрацюваннях є співпраця з  «Google в Україні» впродовж п’яти років, яка забезпечує університет вільним доступом до таких ресурсів, як електронна пошта, google-диски, документи, календарі, і, що важливо дня нинішніх умов  - доступом до ІР-телефонії та передачі зображення. Якщо до цього часу Hangouts meet, переважно, використовувався для проведення інтерактивних конференцій, то наразі ми рекомендуємо його для проведення  в онлайн-режимі лекційних, практичних чи лабораторних занять. Заняття повинно відбутись у встановлений розкладом час. З тією різницею, що воно проходитиме не в аудиторії, а в Hangouts meet, Zoom, Telegram чи іншому комунікаторі.

А ще з  2017 року університет перейшов на систему електронного документообігу. В підсумку, ми не тільки суттєво зменшили витрати паперу та розхідних матеріалів, але маємо колосальну економію часу на прийняття управлінських рішень. До того ж, в  умовах карантину виявилась ще одна дуже важлива перевага – відсутність необхідності безпосереднього контакту між працівниками. Щоб підготувати і погодити наказ чи розпорядження, не потрібно з проектом ходити по кабінетах чи інстанціях. А ректор  може затверджувати документ віддалено. Важливо мати лише доступ до персонального кабінету. Наша перевага у використанні системи електронного документообігу є не лише серед навчальних закладів, а й організації чи установи, що досі веде документообіг «по-старинці».

Наталія Пархомчук,
відділ зв'язків з громадськістю