Університет

Енергоаудитори з «ЕСКО Україна» представили план термомодернізації НУВГП

Енергоаудитори з «ЕСКО Україна» представили план термомодернізації НУВГП

В конференц-залі університету під час засідання ректорату представники компанії «ЕСКО Україна» Іван Далібожак та Вадим Литвин представили презентацію енергетичних аудитів та план пріоритетних інвестицій щодо впровадження Проекту Міністерства освіти і науки України (МОНУ) і Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) «Вища освіта України» у нашому університеті. 

Як зазначив Вадим Литвин, для 16-ти об’єктів (будівель) НУВГП були проведені енергетичні аудити. Зокрема, для кожної з 16-ти будівель було визначено поточний стан огороджувальних конструкцій та інженерних мереж, проведено енергетичні розрахунки та складені енергетичні баланси, розраховано базову лінію енергоспоживання, запропоновано енергозберігаючі заходи та визначено ефективність від їх реалізації, а також розраховано економічну доцільність впровадження заходів. За наведеними показниками 7 будівель НУВГП з 16-ти включено в План пріоритетних інвестицій Проекту.

Так, представники «ЕСКО Україна» рекомендували замінити вікна та відремонтувати покрівлі, утеплити мінеральною ватою стіни, встановити світлодіодне освітлення, промити чавунні радіатори, встановити термостатичні вентилі, облаштувати вентиляційні системи з рекуперацією тепла повітря, покращити стан систем водопостачання та водовідведення, запровадити облік енергоносіїв в кожній будівлі. «Після впровадження даних заходів обов’язковим є дистанційний моніторинг та контроль», – підкреслили фахівці. Для цього в університеті необхідно створити службу енергоменеджменту, аби ефективно управляти існуючими об’єктами з точки зору економії енергії. Адже як показує досвід європейських країн, після впровадження енергоефективних заходів та безконтрольності їх в подальшому, енергоефективність почне покращуватись з кожним роком. Розрахункові строки окупності заходів з термомодернізації Проєкту складають 15-20 років, проте, оскільки університет вкладатиме власні кошти в кількості лише 20% від вартості заходів, то терміни їх окупності для НУВГП складуть 4-5 років. 

Окрім представленого плану пріоритетних інвестицій, енергоаудитори підрахували і очікуваний  економічний ефект. Наступним (після енергоаудиту) етапом Проєкту стане підготовка завдання на проектування з визначенням через тендер Генпроектувальника – генеральної проектної організації, яка буде розробляти проектно-кошторисну документацію (ПКД) для реалізації всіх заходів, що передбачені енергоаудитами будівель. Генпроектувальник буде відповідати за якість ПКД, проходження будівельної експертизи і супроводжувати процес термодернізації в ході авторського нагляду за реалізацією заходів Генпідрядником – генеральною будівельно-монтажною організацією. 

Орієнтовний термін початку виконання ПКД: кінець 2020 року - початок 2021. Початок реалізації будівельних робіт: кінець 2021 року - початок 2022. Великі інтервали часу в плануванні Проєкту, початку і закінчення робіт пояснюються тим, що Проєкт реалізується вперше, і попередній досвід відсутній,  як у навчальних закладів, так і у МОНУ, великою кількістю університетів-учасників Проєкту, які поділені на 2 групи (фази). 7 університетів 1-ої фази беруть участь в Проєкті з 2012 року, але на даний час випереджають 16 університетів 2-ої фази, в т. ч. і НУВГП, в реалізації етапів Проєкту всього на півроку.

У свою чергу, пан Іван Далібожак зазначив, що всі рішення, щодо реалізації Проєкту, погоджуватимуться з університетом. На весь період його реалізації закладу надається консультант - сертифікований інженер, відповідно до стандартів ЄС. 

До слова, на енергоефективну реновацію будівель навчальних корпусів і гуртожитків НУВГП ЄІБ через МОНУ виділить 5 млн 300 тис. євро (без ПДВ). Впровадження Проєкту дозволить суттєво скоротити витрати енергії будівель студмістечка на потреби опалення, забезпечити дотримання комфортних температурних умов у навчальних приміщеннях, покращити експлуатаційний стан і зовнішній вигляд огороджень будівель та термін їх використання.

Всього ж для реалізації Проєкту “Вища освіта України” ЄІБ надав Україні кредит в сумі 120 млн євро. Окрім того, для здійснення Проєкту були залучені 10 млн євро гранту від фонду E5P та надання фінансування 30 млн євро Північною екологічною фінансовою корпорацією (NEFCO). З боку України передбачається спів фінансування Проєкту в сумі 30 млн євро за рахунок засобів держбюджету, університетів та інших джерел.

Ректор Віктор Мошинський: приємно відзначити, що до загальної кількості ЗВО по Україні (прим.:  а їх всього 23), що беруть участь у програмі термомодернізації "Вища освіта України", увійшов і наш заклад.  Участь у Проєкті, який МОН реалізує разом з Європейським інвестиційним банком та Північною екологічною фінансовою корпорацією, дозволить університету покращити   енергоефективність адміністративних та академічних будівель, студентських гуртожитків, умови праці, забезпечить оптимальний температурний режим у приміщеннях для всіх учасників освітнього процесу та дозволить облаштувати системи вентиляції з утилізацією тепла повітря, що викидається назовні, дасть можливість зекономити на опаленні. А зекономлені кошти можна буде спрямувати на закупівлю обладнання,  покращення якості освіти і умов для навчання.

Проректор Валерій Сорока: університет став переможцем ІІ етапу Проєкту «Вища освіта України», який реалізується за підтримки Європейського інвестиційного банку та Північної екологічної фінансової корпорації. Метою реалізації Проєкту є масштабна термомодернізація будівель та інженерних систем університету. Оцінка заявок здійснювалася незалежними консультаційними компаніями CES clean energy solutions та Cconsulenten Ukraine. Перемога у конкурсі НУВГП стала результатом системної роботи університету із підвищення енергоефективності.

Начальник планово-фінансового відділу Микола Марчук: представлений енергетичний аудит, проведений експертами за рахунок коштів ЄБРР, відповідає сучасним реаліям та міжнародним вимогам. За результатами аудиту спільно із експертами та представниками університету розроблений план пріоритетних інвестицій. Запровадження енергоефективних технологій у НУВГП – це не просто вимога сьогодення, а необхідність. Сподіваємось, за кілька років інвестиції нам повернуться і дадуть змогу економити на енергоносіях, як мінімум, на 30%-40 % та одночасно дотримуватись усіх санітарних та температурних норм.

Доцент кафедри охорони  праці та безпеки життєдіяльності Володимир Довбенко: участь НУВГП  в Проєкті «Вища освіта України»  відкриє нам широкі можливості, принаймні, за прогнозами дозволить  значно знизити споживання енергоносіїв. Окрім економії коштів, участь в цьому Проєкті дасть можливість університету здобути досвід в реалізації сучасних енергоефективних технологій та співфінансуванні міжнародних програм. Звісно, це справа не одного дня, та ще й враховуючи те, що Проєкт – пілотний, не апробований. Ключовим моментом, вже після його реалізації, вважаю належну експлуатацію будівель. Зокрема, контроль за індивідуальними тепловими пунктами, системами вентиляції тощо.

Завідувач кафедри теплогазопостачання, вентиляції та сантехніки Микола Кізєєв: як людина, що брала участь в процесі підготовки матеріалів для цього Проєкту з самого початку, приєднуюсь до всіх думок моїх колег-співучасників цього процесу і хочу додати таке: потрібно використати даний Проєкт не тільки в фінансовому відношенні, а й в навчальному процесі НУВГП. В першу чергу, викладачами і студентами, які зможуть спостерігати і брати участь в процесах термомодернізації будівель навчальних корпусів та їх інженерних систем. Ця реконструкція є джерелом матеріалів для наукових досліджень, реальних курсових проектів і магістерських робіт для студентів різних спеціальностей університету. Після введення в експлуатацію термомодернізовані фасади навчальних корпусів набудуть ще й кращого вигляду, а нові інженерні системи використовуватимуться для демонстрації сучасних пристроїв на лабораторних роботах. Дуже корисним також буде знайомство з процесами реалізації заходів з термомодернізації будівель студмістечка університету для осіб, що планують провадити діяльність з енергетичної сертифікації будівель та обстеження інженерних систем, навчання і атестація яких здійснюється Атестаційною комісією НУВГП на базі Центру енергоефективності.

 

 

Наталія Пархомчук,
відділ зв’язків із громадськістю

 назад