Університет

Віктор Жуковський з колегами розробляє інформаційно-аналітичну систему

За результатами конкурсу проектів наукових робіт, науково-технічних (експериментальних) розробок молодих вчених, що був проведений Міністерством освіти і науки України у 2019 році, колектив молодих вчених на чолі з доцентом кафедри комп’ютерних наук та прикладної математики НУВГП Віктором Жуковським став одним з 53 українських колективів, що отримали перемогу та фінансування.

Команда молодих науковців нашого університету, доповнена молодими вченими з НУ “Львівська політехніка” та РДГУ, має на меті розробити інформаційно-аналітичну систему органічного землеробства та комп’ютерного онлайн-моделювання забезпечення екологічної стійкості ґрунтів шляхом прогнозування та покращення ґрунтових середовищ при врахуванні різних фізико-хімічних факторів середовища. Дана система має допомогти малим та середнім фермерським господарствам, індивідуальним користувачам, що дбають про врожай і довкілля, працювати краще.  Тут буде розміщено інформацію про придатність землі для органічного землеробства, а також наукові та дорадчі статті від фахівців-дослідників.

Історія становлення проєкту має ряд цікавих фактів. Зокрема, як виявилось,  ще у 2002 році в рамках наукової роботи Малої академії наук паном Віктором, тоді ще учнем 11 класу Рівненського міського природничо-математичного ліцею, було розроблено програму «Агроном 2002», яка перемогла на ІІІ (фінальному) етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту наукових робіт учнів-членів Малої академії наук України. Дана програма була призначена для планування сільськогосподарських робіт (введення мінеральних добрив, садіння рослин, збирання врожаю тощо) та отримання своєчасної інформації про зміни у стані ґрунтового покриву і прогнозування цих змін на майбутнє.

Через більш як десять років учнівські ідеї знайшли своє продовження. А саме:  у 2016 році під час Хакатону в рамках конкурсу ІТ-проєктів з е-демократії EGAP Challenge (Електронне врядування задля підзвітності влади та участі громади), Віктор Жуковський познайомився з професором кафедри менеджменту  Петром Скрипчуком. Результатом поєднання їхніх наукових інтересів, навичок та вмінь стала ідея створення порталу органічного землеробства. Ідея була високо оцінена експертами та менторами-практиками на ряді інших заходів. Зокрема, перемогла на Національному конкурсі ІТ-проєктів з е-демократії EGAP CHALLENGE, дводенному кемпі Civic Tech Camp 2017 та на Всеукраїнському Хакатоні Аграрних Інновацій 2018 р.

І ось тепер, всі ці ідеї, доповнені науковими напрацюваннями у сфері математичного та комп’ютерного моделювання процесів підземної гідродинаміки професора з «Острозької  академії» Анатолія Власюка та завідувача кафедри комп’ютерних наук та прикладної математики Петра Мартинюка, мають всі шанси стати життєздатним інформаційним продуктом завдяки грошовій підтримці МОН для наукових проєктів молодих вчених.

Практичним результатом проєкту стане інформаційно-аналітична система органічного землеробства та комп'ютерного онлайн-моделювання із даними агрохімічних характеристик ґрунтів на прикладі зони Полісся і лісостепу Рівненщини. Проєкт буде корисним як для науковців, так і для власників невеликих земельних ділянок. Сайт також розрахований на організації, що виробляють добрива або займаються очищенням ґрунтів від шкідливих речовин. Однією із головних цілей проєкту є відновлення й збереження родючості українських чорноземів.

До речі, в Україні лише 1% сільськогосподарських земель зайняті органічним землеробством. Більшість господарств знаходяться в Київській, Харківській, Одеській та Херсонській областях.

Світовими лідерами органічного землеробства є  США, Франція, Швейцарія, Німеччина, Швеція і Данія.

За даними прес-служби Рівненської  ОДА, на Рівненщині є вісім сертифікованих агрофірм. Найбільші – ТОВ «Дедденс Агро», СП ТОВ «Агро Органік», ТОВ «РіттерБіо Агро», ТОВ «Діброва Фармз», ТОВ «Еко Лан Сарни», ФГ «Петрович-2016». Аграрії зможуть визначити, що краще вирощувати на певній ділянці та  чи придатна вона для органічного землеробства.

Перший рік - підготовчий: колектив працюватиме над розробкою та розв’язанням математичних моделей та структурою бази даних веб-порталу.

Натомість, впродовж 2020-2023 років команда планує запустити дану інформаційно-аналітичну систему у вільний доступ.

Наталія Пархомчук,
за матеріалами «Четвертої влади»