Університет

НУВГП - серед лідерів за фінансуванням в Україні

27 січня МОН  опублікувало розподіл державних коштів  між закладами вищої освіти на  основі показників діяльності університетів. Всього на університети у 2020 році МОН витратить 16,26 млрд. грн.

Національний університет водного господарства та природокористування серез 17 ЗВО, які отримали збільшення фінансування від держави на понад 15 млн грн!

“Ми зробили важливий крок до прозорості та відкритості фінансів. Вперше Міністерство освіти і науки опублікувало дані про розподіл державних коштів між закладами вищої освіти та чіткими критеріями цього розподілу. Кожен університет отримав фінансування залежно від результатів своєї роботи та стимул розвиватись динамічніше”, – відзначила Міністр освіти і науки Ганна Новосад.

Відповідно до рішення Уряду, схваленого   24 грудня 2019 року з цього календарного року  ЗВО фінансуються за формулою відповідно до результатів їх діяльності та врахуванням  бюджетного фінансування минулого 2019 року .

При розрахунку фінансування кожного ЗВО міністерство враховувало такі показники:

- масштаб університету;

- контингент;

- регіональний коефіцієнт;

- позиції у міжнародних рейтингах;

- обсяг коштів на дослідження, які університет залучає від бізнесу чи з міжнародних грантів.

А з наступного  2021 року до цих показників додасться показник працевлаштування випускників, який МОН відслідковуватиме  через онлайн-систему. Для поетапного  переходу в 2020 році  міністерством були запроваджені обмеження для мінімальної та максимальної зміни бюджету кожного ЗВО – 95% та 120% від 2019 року відповідно.

136 закладів вищої освіти та 12 їхніх філій, які мають власні кошториси,  отримають фінансування за формулою.

Тож 17 університетів отримали збільшення фінансування на понад 15 мільйонів гривень,серед яких і НУВГП.

Нова система фінансування вищої освіти стимулюватиме університети  до  розвитку, підвищення якості освіти. Зі слів заступника міністра освіти та науки Єгора Стадного,   фактична кількість студентів за бюджетною формою навчання буде   лише одним  із семи показників, які впливають на формування бюджету. До того ж , протягом наступних трьох років вага цього показника буде зменшуватись.  Проте додатково держава заохочує  університети зберігати свій профіль, технічні університети – підтримувати саме технічні спеціальності. А показник масштабу стимулює заклади вищої освіти до  об’єднання. Застосовуючи регіональний коефіцієнт, держава підтримує регіональні університети. Окрім того, варто не забувати і про  місце закладу  у міжнародних рейтингах Міністерство враховує позиції в QS World University Rankings, The Times Higher Education World University Rankings та Academic Ranking of World Universities. Зараз п’ять ЗВО, які входять до рейтингів, отримали додаткове фінансування за цим показником. Бере до уваги держава і  залучені від бізнесу та з міжнародних грантів університетами кошти на дослідження. Моніторинг працевлаштування випускників та застосування такого показника почнеться з 2021р.

Детальний розподіл державного фінансування між ЗВО у 2020 році можна переглянути тут: https://mon.gov.ua/ua/osvita/visha-osvita/rozpodil-koshtiv-z-derzhavnogo-byudzhetu-mizh-zakladami-vishoyi-osviti-u-2020

Світлина від Anna Novosad.

Наталія Пархомчук,
за матеріалами МОН