Університет

Стажування в Норвезькому університеті природничих наук

Стажування в Норвезькому університеті природничих наук

В рамках міжнародного проекту CPEA-ST/10081 TENOR – Towards the circular EcoNomy in Organic faRming  аспірант кафедри теплогазопостачання, вентиляції та санітарної техніки Олексій Кожушко та магістрант кафедри екології, ТЗНС та ЛГ Володимир Беседюк пройшли стажування в Норвезькому університеті природничих наук (NMBU).

Програмою стажування було передбачено проведення експериментальних досліджень в лабораторіях NMBU, а також робота з базами даних. Українськими та білоруськими студентами було проведено низку лабораторних експериментів. Провели дослідження здатності гранульованого активного мулу до біологічного очищення комунальних стічних вод на мембрані, шляхом аналізу змін значень показників загальної та біологічної потреби кисню зі зміною часу контакту стічних вод з мулом. Другий експеримент полягав у дослідженні алелопатичного впливу ексудатів пророщених на стічній воді різних рослинних культур на цільову культуру. В ході другого експерименту було проведено багаторазові вимірювання значень рН, ЗПК, БПК, вмісту нітритів, нітратів, амонію, фосфатів та калію, а також інші дослідження на сучасному лабораторному обладнанні. За отриманими результатами студентами було складено відповідні звіти та оформлено курсові роботи.

Згодом студенти проектів TENOR та Water Harmony відвідали очисні споруди міста Осло, де для них була проведена екскурсія. В ході екскурсії, проведеної інженером підприємства, студентів було ознайомлено з технологіями, які застосовуються при очищенні стічних вод на даних очисних спорудах. Особливістю даних споруд є те, що вони побудовані в скелі.

З метою ознайомлення з практичною реалізацією технології використання теплоти стічних вод була організована зустріч аспіранта Олексія Кожушка з генеральним директором компанії Oslofjord Varme на підприємстві в місті Сандвіка, яке розташоване неподалік від м. Осло. В містечку централізоване теплопостачання здійснюється за рахунок використання теплоти стічних вод головного каналізаційного колектора. Даний об’єкт є одним з наймасштабніших прикладів використання теплового потенціалу стічних вод в світі.

Водночас,  Беседюк Володимир разом з білоруськими колегами – учасницями проекту, були залучені до наукового семінару в Норвезькому південно-східному університеті (USN),  де прослухали лекції щодо циклових реакцій ДНК, а також виступили з доповіддю про результати досліджень, отриманих під час реалізації проекту. 

Студенти взяли участь у міжнародній конференції Oslo Sustainable Urban Drainage Solutions Conference 2019, організованої за участі Європейської водної асоціації, Норвезької водної асоціації, Муніципалітету Осло та Норвезького університету природничих наук. У конференції взяли участь понад 140 учасників з 25 країн світу. Всі учасники конференції отримали запрошення від мера міста Осло на урочистий прийом, який відбувся в мерії, де щороку присуджується Нобелівська премія миру.

На вихідних учасникам проекту була організована подорож до Копенгагену.

 

Алла Кучерова,
координатор  проекту TENOR від НУВГП 

 назад