Університет

Насильству немає виправдання

Насильство є однією з найбільш розповсюджених форм порушення прав людини. Зазвичай, найбільше страждають від насильства жінки, діти та люди похилого віку. Найпоширенішим і найбільш складним для протидії є домашнє насильство. Насильство в сім'ї або родині притаманне для багатьох держав, незважаючи на їх позитивні здобутки у законодавчій, політичній та практичній сферах.

Психологами відділу у справах студентів сектору соціально-психологічної підтримки Лисенко Р.Є. та Бобровською Т.І. на виконання розпорядження голови Рівненської обласної державної адміністрації від 09 січня 2019 року № 8 «Про план заходів щодо реалізації в Рівненській області Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» на 2019 рік» у ННІОЗ, ННМІ, ННІЕМ, ННІВГП, ННІАКОТ було проведено інформаційно-просвітницьку роботу зі студентами різних курсів у формі тематичних лекцій, тренінгів, консультацій з метою формування у молоді нетерпимого ставлення до насильницьких моделей поведінки, небайдужого ставлення до постраждалих осіб, усвідомлення домашнього насильства як порушення прав людини. Для роз’яснення змін в законодавчих актах України щодо протидії насилля в сім’ї взяли участь та поділились своїм практичним досвідом представник Ради Адвокатів Рівненської області Алла Філатова, заступник директора Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Микола Павлюк, капрал Патрульної поліції, експерт з питань домашнього насильства Марія Буртова, інспектор зв’язків з громадськістю, Патрульна поліція області Іванна Бояківська, сімейний радник проекту Мін’юсту Ліана Диновська, інтегратор Рівненського місцевого центру з надання БВПД Оксана Подоляк.

В рамках заходів  впроваджувалися програми виховної роботи  з питань протидії домашньому насильству «Проблема насильства в сім’ї. Як її подолати», «Профілактика домашнього насильства. Особливості гендерного виховання», «Профілактика насильства в молодіжному середовищі», «Сім’я – це простір без насильства», «Роль поліції у протидії  насильству в сім’ї» та розповсюдження інформаційно-рекламної продукції з питань протидії домашньому насильству.

На сьогодні, коли кривдження спостерігається всюди, ми не можемо з цим просто змиритися. Насильство дуже часто присутнє в нашому житті і ми відіграємо в ньому певну роль. Залежно від ситуації ми є свідками, жертвами або ж кривдниками.

За статистикою, яку оприлюднили під час голосування за Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», понад 3 мільйони дітей в Україні щороку спостерігають за актами насильства у сім’ї або є їхніми вимушеними учасниками, а майже 70 % жінок піддаються різним формам знущань і принижень. Щорічно близько 1500 жінок (і ця тенденція збільшується за останні три роки) помирають від рук власних чоловіків. Діти скривджених матерів у 6 разів схильніші до суїциду, а 50 % – до зловживань наркотиками. Майже 100 % матерів, які зазнали насильства, народили хворих дітей – переважно з неврозами, заїканням, енурезами, церебральним паралічем, порушенням психіки.

Домашнє насильство в Україні – причина 100 тисяч днів госпіталізації, 30 тисяч звернень до відділів травматології, 40 тисяч викликів лікарів. Водночас, лише 10 % постраждалих звертаються за допомогою. Адже донині багато хто вважає такі стосунки «нормальними».

Одним із важливих заходів профілактики насильства в освітньому середовищі є формування у здобувачів освіти умінь і навичок розвитку і підтримки здорових міжособистісних відносин. А саме: навчити молодих людей навичкам керування своєю поведінкою, шанобливого ставлення до однолітків і дорослих, конструктивного вирішення конфліктів, самостійного прийняття рішень, вмінню поважати права і гідність людини, гендерну рівність, формуватися як особистість.

Сектор соціально-психологічної підтримки

Читайте також: Весна прийшла – свято принесла!