Університет

Радить психолог

Радить психолог

Поради першокурсникам: як адаптуватися до навчання

Студентство – неповторна й захоплююча пора! Ось і перший місяць навчання. Позаду лишилися й хвилюючий випускний бал, й вступна кампанія. Отримані студентські квитки та залікові книжки. Ви – першокурсники Національного університету водного господарства та природокористування, вами  вже зроблено перший практичний крок для реалізації особистих професійних планів.

Однак для певної частини студентів навчання у ЗВО супроводжується  значними складнощами (труднощами). Насамперед вони пов’язані із незвичною формою навчання, збільшенням обсягів самостійного опрацювання матеріалу та проблемами у налагодженні нових контактів.

Крім того, перед студентами постає необхідність самому планувати свій час: як робочий, так і дозвілля. Не меншу складність для багатьох складає пристосування до нового розпорядку дня, умов проживання. Ми приготували для вас поради, що сприятимуть швидшій адаптації до студентського життя.

Знайомство тільки починається!

Для адаптації до нового середовища та обставин може знадобитися до двох місяців. Щоб швидше влитися в студентське життя, активніше спілкуйтеся із людьми, запитуйте викладачів та куратора групи про незрозумілі речі, не відсторонюйтеся від інших студентів. Будьте приязними та доброзичливими, й найголовніше – вірте в свої здібності та в те, що ви цікаві іншим людям.

У перший місяць навчання може зберігатися пригніченість, розгубленість, адже знайомство із викладачами та студентами групи тільки починається. Коли ти дивишся на життя оптимістично, це допомагає позбутися страху та зберегти мотивацію.

Розумна активність

  • Організовуйте свій робочий день ефективно. Не відкладайте на потім похід у бібліотеку для виконання практичних та лабораторних завдань.

  • Починайте виконувати завдання від складнішого до легшого. Корисним буде виконувати роботу таким чином, щоб гуманітарні науки чергувалися із точними  – це допомагає кращому засвоєнню матеріалу й переключає увагу таким чином, що ви не втомитеся від одноманітних вправ.

  • Чергуйте відпочинок та навчання. Краще за все робити невеликі перерви десь на 20-30 хвилин після години роботи. Тоді із новими силами можна приступити до нової порції завдань.

  • Запорукою міцної пам’яті та працездатності є здоровий сон, що розпочинається не пізніше опівночі. Якщо ви достатньо спите, то зранку будете відчувати бадьорість та зможете засвоїти більшу кількість матеріалу. Зауважте, що ввечері краще вчити щось нове, а от зранку – закріплювати вже вивчене.

  • Робіть записи у блокноті чи на окремих аркушах – схеми, цитати, визначення, дати. Це допоможе структурувати матеріал та буде слугувати опорними матеріалами при підготовці до іспитів.

  • На семінарах та практичних заняттях займайте активну позицію: доповідайте усно та письмово, запитуйте, виконуйте вправи.

  • Вчіться швидко конспектувати лекції. Головне, розробіть свою систему символів та скорочень, та запишіть їх на звороті зошита. Лишайте поля для додаткових нотаток. Пам'ятайте, що лекція – не диктант, а тезове викладення думок лектора.

 

Сесія не за горами

Вже на початку навчання треба зосередитися на успішному складанні сесії. Необхідно чітко розуміти, що підготовка до неї починається з перших лекцій! Перед лекцією перегляньте конспект – це допоможе засвоїти нові знання на основі вже отриманих. Не соромтеся запитати у викладача, якщо ви щось не зрозуміли – краще зробити це в ході вивчення матеріалу, ніж не знати відповіді на іспиті.

Вчіться вести дискусію. Мало володіти знаннями, потрібно вміти їх систематизувати, а також грамотно аргументувати свою позицію в тому чи іншому питанні. Уміння правильно викладати та відстоювати свою точку зору – важлива професійна якість, яка стане в нагоді не тільки в процесі навчання, а й подальшій професійній діяльності.

Іноді в студентів складається хибне враження, що деякі дисципліни зовсім не дотичні до майбутньої професії. Таке переконання погіршує процес активного слухання, що потім призведе до неефективного використання робочого та особистого часу. Університетська освіта передбачає вивчення комплексу необхідних дисциплін для успішного становлення спеціаліста.

Система навчання в університеті побудована таким чином, що від студентів, в першу чергу, вимагають самостійності та вміння планувати свою навчальну діяльність. Вчорашньому школяреві це видається нелегкою справою: ніхто не контролює, як батьки чи вчителі у школі, ніхто не змушує готуватися до семінарів, відвідувати лекції, сидіти у бібліотеці. Виникає помилкове відчуття повної свободи. Потрібно чітко розуміти, що гнучка система контролю та відвідування занять  не знімає особистої відповідальності щодо виконання поточних завдань та семестрового контролю.

Плануйте дозвілля

Роки студентства – неповторний час. Це унікальна можливість відвідати театри, виставки, музеї, інші культурні події. Не варто гаяти час – піклуйтеся про те, щоб стати духовною й висококультурною людиною. Беріть участь в громадському житті університету, записуйтеся в гуртки та спортивні секції – там ви зможете знайти людей з такими ж інтересами, що й у вас. Це буде чудовою підтримкою та  можливістю нових знайомств.

Налагодити дружні стосунки в групі та навчальному закладі вам допоможуть доброзичливість, відкритість, небайдужість, прагнення прийти на допомогу, щира посмішка. Проте застерігаємо: уникайте спілкування із сумнівними компаніями з асоціальною поведінкою, де вживають алкоголь чи заборонені речовини. Спілкування із такими «товаришами» не тільки не принесе користі, але й не дасть вам реалізувати мрії, навіть може поставити під загрозу власне життя.

 

Університет – другий дім

Складним іноді видається процес пристосування до нових умов для першокурсників, які приїхали навчатися з іншої місцевості. Для них змінюється коло друзів, ритм життя, умови проживання. Проте хвилюватися не потрібно. Новий етап  дорослого життя розкриває нові можливості для професійного та особистого розвитку. Людині потрібні зміни, щоб вона розкрила нові грані своєї особистості.

Пам’ятайте, що ви не самотні та завжди можете звернутися за порадою до адміністрації навчального закладу, куратора групи, викладачів, психолога.

Психологи сектору соціально-психологічної підтримки бажають всім першокурсникам успіхів у навчанні, натхненного оволодіння професією, яскравого студентського життя у Національному університеті водного господарства та природокористування!

За інформацією, підтримкою та допомогою психологів чекаємо вас за адресою:  вул. Миколи Карнаухова, 62, гурт. № 3, І поверх.назад