Стажування у Франції

Стажування у Франції

Останні дні травня, коли більшість студентів «кропотіли» над своїми дипломними чи курсовими роботами, делегація Національного університету водного господарства та природокористування (десять студентів факультету водного господарства та викладач кафедри іноземних мов І.О.Тимощук) провела на стажуванні у Франції. Через такі заходи реалізується вже не перший рік студентська обмінна програма між НУВГП та Вищою сільськогосподарською школою містечка Аен. Вона має на меті підвищення професійного рівня студентів водогосподарських спеціальностей, обмін досвідом та мовну практику. Протягом свого перебування рівненські студенти мали нагоду ознайомитися з системою освіти у Франції, побувати у парку вітрової енергетики та на об’єктах водного господарства провінції Лімузин. Мали ми також кілька офіційних та цілком неофіційних зустрічей.

Отже, після приїзду і поселення в гуртожиток нас запросили на вечерю. Там відбулася зустріч з паном Пьером, одним з директорів школи. Він розказав про АПК Франції та регіону, в якому ми проходили стажування. Також пояснив деякі нюанси системи освіти та навчального процесу в даному навчальному закладі. Підготовка студентів там проходить за трьома рівнями: бакалавр – це студенти віком 15-18 років, рівень БТС – коротка вища освіта (студенти віком 18-20 років) та рівень Ліцензіанта – навчання протягом одного року на базі рівня БТС (це відповідає 4 курсу в українській системі вищої освіти). У Вищій сільськогосподарській школі, окрім водопостачання та очистки води, вивчають сільське господарство, водні біоресурси та соціальні науки. Надзвичайно цікавим було дізнатися, що окрім стаціонарного навчання студенти мають змогу отримувати знання і на практиці. Один тиждень вони проводять на заняттях у Вищій школі, а другий тиждень працюють на підприємстві (відповідно до своєї спеціальності), отримуючи невелику зарплату.

Наступного дня представниця проекту «Енергія для завтра» провела надзвичайно цікаву екскурсію у парк вітрових електростанцій. Це 6 вітряків висотою 60 метрів, які забезпечують електроенергією 18 тис. населення. Основними виробниками електроенергії у Франції є АЕС, 10% забезпечують ГЕС і лише 2% припадає на вітрові електростанції. Але розроблена програма, яка має бути реалізована до 2020 року. Вона передбачає: зниження шкідливих викидів, зниження споживання електроенергії та збільшення використання відновних джерел енергії.

Відвідали ми ж місто Лімож (центр провінції Лімузин), де мали нагоду насолодитися старовинною архітектурою та іншими визначними місцями. Серед них і музей образотворчого мистецтва, де представлена цікава експозиція про історію міста, від найдавніших часів до сьогодення.

Для наших французьких колег ми провели презентацію України, це відбувалося у вигляді української вечері, для якої ми зготували борщ та вареники. Вечеря пройшла у невимушеній атмосфері. Це була дуже хороша нагода познайомитися та поспілкуватися.

Брали ми участь й у заходах, підготовлених нашими французькими ровесниками. Зокрема, у змаганнях зі спортивного орієнтування. Команда складалася з одного українського і одного французького студента. Кожній команді були видані плани території школи, на якому було позначено 14 точок, котрі потрібно було відшукати. На кожній точці, за умовами гри, команді потрібно було дати відповідь на два запитання: про українську культуру питання було французькою мовою, про культуру Франції – українською. Змагання було настільки захоплюючим, що навіть злива не змогла зіпсувати настрій. Наступним пунктом програми була екскурсія на невеличку ферму «Валет» де виготовляють козячий сир, яка закінчилася дегустацією.

Наша делегація взяла участь в офіційній зустрічі у Регіональній раді провінції Лімузин, що у місті Лімож. З нами зустрілися заступник консула та голова комітету у справах молоді. Обговорювалися питання міжнародної співпраці між навчальними закладами, участі молоді в культурному та громадському житті, водне господарство. Після цього українська делегація відвідала станцію очистки води міста Лімож. Вона розрахована на обробку каналізації від 285 000 жителів і може обробляти до 47 000 м3 води в день в суху погоду і до 81 000 м3 води під час дощу. Надзвичайно велику увагу приділено охороні навколишнього середовища. Це стосується не лише вимог до якості скидних вод, а і зниження енергоємності процесу, використанні побічних продуктів. Виділенні під час очистки частки просушуються. Частки більшого діаметру (пісок) використовуються, як будівельні матеріали. Мулисті частки після просушки можуть використовуватися як компост. Цікаво, що частину палива для просушки становить біогаз, який отримується в процесі очистки. Крім того, під час презентації нас ознайомили з проектом відновлення природного стоку в даному регіоні. Зараз проходить активна ренатуралізація водних артерій, в деяких місцях створюються природоохоронні зони, заборонений вилов риби.

Ще одним з ключових пунктів в програмі нашого перебування була поїздка на греблю та гідроелектростанцію Егюзон, що на річці Крез. Вона збудована у 1926 році, створює напір води у 61 метр та містить 6 турбін, які здатні забезпечити електроенергією 41 000 населення. Зараз ця ГЕС не використовується на повну потужність і слугує для покриття недостачі електрики в пікові години споживання. Що характерно для Франції, при експлуатації станції враховується думка природоохоронних організацій та чутливість навколишнього середовища. В першу чергу, це стосується збереження іхтіофауни.

Останній об’єкт, який відвідали українці у провінції Лімузин, це – невеликі очисні споруди міста Бусак. Проект будівництва розроблявся з 2010 року, а запущені вони були лише за півтора тижня до нашого візиту. Тому, крім нашої делегації, на об'єкті були присутні представники адміністрації міста Бусак на чолі з мером та місцеві ЗМІ. Окрім технічного процесу, який майже такий самий, як на станції очистки в Ліможі, нашу увагу звернули на підготовку проекту. При будівництві особливою вимогою було, щоб дана споруда органічно вписалася в панораму прикрашену старовинним замком. Ще одна хороша риса французьких інженерів – дбати про збереження довкілля й архітектурних пам'яток. Під час урочистої вечері наприкінці поїздки адміністрація Вищої сільськогосподарської школи нагородила кожного учасника стажування сертифікатами.

Наприкінці поїздки українці провели незабутній день у Парижі, поринувши у красу та велич серця Франції.

Загалом, це стажування подарувало багато безцінного досвіду, який студенти обов’язково застосують у навчальній та подальшій професійній діяльності. Крім того, між українськими й французькими студентами зміцнилися і дружні відносини, які дозволять і в подальшому поглиблювати співпрацю між НУВГП та Вищою сільськогосподарською школою містечка Аен. Наступного ж року чекаємо французьких студентів у Рівному.

Дмитро Танасів,
студент факультету водного господарстваназад