Ознайомлення з сучасним станом захисних споруд Закарпатської області

Фахівці Навчально-наукового інституту водного господарства та природооблаштування, зокрема з кафедри гідротехнічного будівництва  к.т.н., доцент Шинкарук Любомир Антонович, з кафедри природооблаштування та гідромеліорацій к.т.н., доцент Живиця Володимир Антонович та з кафедри водогосподарського будівництва та експлуатації гідромеліоративних систем к.т.н., доцент Клімов Сергій Васильович ознайомились з сучасним станом захисних споруд Берегівського району Закарпатської області . Зокрема оглядались водогосподарські об’єкти, призначені для захисту населених пунктів с. Бобове та с. Петрово на р.Тиса, а також с. Вари на р. Боржава.

Лівобережна дамба р.Тиса а також дамби каналу Батар побудовані в минулому столітті з метою забезпечення захисту населених пунктів лівобережної частини р.Тиса.

При проходженні катастрофічних паводків 1998 та 2001 років водозахисні дамби в окремих місцях були зруйновані, внаслідок чого були затоплені населені пункти та сільськогосподарські угіддя [1].

Для виконання будівельних робіт розроблено робочий проект "Реконструкція лівобережної дамби р.Тиса для захисту населених пунктів с.Бобове та с.Петрово Виноградівського району Закарпатської області", з наступними техніко-економічними показниками:

Коротка характеристика об'єкта будівництва на р.Тиса.

Загальні дані:

1. Довжина захисних дамб - 19 073 м, в т.ч.:

- лівобережна р. Тиса - 4 800 м;

- правобережна каналу Батар - 13 100 м

- поперечна дамба - 1 173 м

2. Водовипуски ТВ-10 - 12 шт.;

3. Захисні шандорні споруди - 2 шт.

Обсяги основних робіт:

1. Земляні роботи - 1 021 тис. м3 в т.ч.:

- виїмка ґрунту -197 тис. м3

- насип (влаштування дамби) -824 тис. м3

2. Залізобетон, монолітний бетон - 426 м3

3. Посів трав - 24 800 м2

4. Кріплення кам'яним накидом в плотових клітках -2 462 м2

Виконання всього комплексу робіт дасть змогу захистити 4 населених пункти, де проживає майже 6 тисяч жителів та біля 3 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь.

Замовником будівництва виступає - ДП "Об'єднана дирекція будівництва водогосподарських об'єктів Закарпатської області"

Проектна організація - "Львівдіпроводгосп".

Генпідрядна організація - ПрАТ "Виноградівська ПМК - 78" [2].

Загальна вартість будівельних робіт по об'єкту склала - 31,9 млн. гривень.

Роботи виконані в рамках реалізації "Програми комплексного протипаводкового захисту в басейні р.Тиса у Закарпатській області на 2006-2015 роки". Роботи були завершені в 2010 р.  і 19 листопада, в с. Тисобикень (Бобове) Виноградівського району Закарпатської області урочисто здали в експлуатацію реконструйовані захисні дамби на р.Тиса і каналі Батар та шандорні захисні споруди на перетині дамб із автомобільними дорогами.

Під час ознайомлення Кадар Василь Васильович (випускник ННІ ВГП 2009 року спеціальність «гідротехнічне будівництво») ознайомив з організацією і технологією виконання будівельних робіт в яких приймав безпосередню участь.

При написанні статті крім власних також були використані матеріали з наступних джерел:

1. http://zakarpattya.net.ua/
  2. http://buvrtysa.gov.ua/newsite/?page_id=314