Майстер-клас зварювання оптоволоконних кабелів

27 березня студенти напрямів підготовки «Прикладна математика», «Інформатика» та «Компютерна інженерія» інституту автоматики, кібернетики та обчислювальної техніки мали змогу попрактикуватись в спаюванні оптоволоконних кабелів. Завдяки сприянню відділу технічних засобів навчання та навчальних комп’ютерних технологій було запрошено провідного інженера, менеджера компанії «Тріолан» Чучмія Олега Борисовича.

Представник компанії розповів про історію оптоволоконних кабелів, матеріали виготовлення, технічні характеристики, класифікацію та їх застосування. Але основну зацікавленість викликав процес зварювання крихких оптичних волокон. Адже найпоширеніше оптичне волокно без захисної ізоляції має товщину 125 мкм (трохи більше товщини людської волосини), в центрі якого є серцевина 9 мкм із найчистішого скла. Саме в цій серцевині розповсюджується світловий потік і її необхідно максимально точно позиціонувати та зварити з іншим кінцем.

Олег Борисович продемонстрував весь процес зварювання: починаючи від техніки безпеки, зняття зовнішнього шару ізоляції, очистки волокон від гідрофобного матеріалу, сколювання волокна спеціальним прецизійним сколювачем закінчуючи зварюванням спеціальним апаратом, вкладанням в сплайс-пластину та мотажним закріпленням.

Окреме слово потрібно сказати і про сам апарат вартістю більше 40 тис. грн. Він автоматично під мікроскопом за допомогою маніпуляторів проводить суміщення волокон. Далі електрична дуга розігріває та суміщає торці мікродоведенням одного з тримачів. Апарат також здійснює перевірку міцності з’єднання шляхом механічної деформації і оцінює затухання, що вноситься новоствореним з’єднанням.

Студенти мали можливість власноруч зварити оптоволоконний кабель, задати питання спеціалісту та проконсультуватись з інших мережних технологій. Загалом заняття вийшло цікавим та продуктивним. Всі учасники залишилися задоволеними та отримали нові знання і практичні навички.

ст. викладач

кафедри прикладної математики