3rd Conference “Mathematics for Life Sciences”

3rd Conference “Mathematics for Life Sciences”

http://eumls2015.logo-st.com/

International conference Mathematics for Life Sciences Rivne, Ukraine, 15-19 September, 2015

Monday, September 14

12:00-18:00 Registration

Tuesday, September 15

08:30-10:35 Registration 10:40-11:00 Conference Opening 11:00-11:40 Langemann Dirk, Mathematical models for resistance development inheritance, metabolism and adaption 11:45-12:25 Maksymenko Sergiy, Notion of stability and its applications 12:30-12:50 Bihun Yaroslav, Mathematical model of immune response with the influence of external factors

Lunch

14:40-15:00 Marunkevych Oksana, Topological stability of averaging 15:00-15:20 Soroka Yulya, Non-singular foliations in the plane 15:20-15:40 Panasiuk Oleksandra, Regularized ranking by a linear functional strategy 15:40-16:00 Kriukova Galyna, RKHS-based linear functional strategy for machine learning

Coffeebreak

16:20-16:40 Sturla Francesco, Fluid-structure interaction modeling of a pediatric ventricular assist device 16:40-17:00 Rigoldi Federica, Pathological protein deglycation: a new strategy based on an enzyme engineering approach 17:00-17:20 Dmytruk Veronika, Computer simulation of anesthetic propagation during epidural anesthesia 17:20-17:40 Bomba Andriy, Numerical methods of complex analysis for solving problems of electrical impedance tomography

18:00 Welcome party

Wednesday, September 16

09:00-09:40 Prestin Jürgen, Protein docking algorithms 09:45-10:05 Filimonova Natalia, Wavelet-transformation of EEG based on the Krawtchouk functions 10:10-10:30 Semenov Vasyl, Some properties of orthogonal wavelets based on Jacobi polynomials 10:35-10:55 Makarenko Alexander, Some results and research problems in mathematical modelling of brain mechanisms: hierarchy structure, complex dynamics and cellular automata

Coffeebreak

11:20-11:40 Antoniuk Alexandra, Least action principle for weighted porous media equation 11:45-12:05 Shydlich Andrii, Some extremal problems in Orlicz spaces 12:10-12:30 Wülker Christian, Towards a fast Fourier transform for spherical GaussLaguerre basis function 12:35-12:55 Prysiazhniuk Olena, Modeling of singularly perturbed processes of heatmass transfer in nanoporous environment

Lunch


15:00-15:20 Melnyk Taras, A mathematical model of the atherosclerosis development in thin blood vessels and its asymptotic 15:25-15:45 Sadovyi Dmytro, A homogenized problem for a blood transport through blood vessels 15:50-16:10 Sandrakov Gennadiy, Homogenization of hydrodynamics problems

Coffeebreak


16:30-16:50 Yanchenko Sergiy, Approximation of functions from the isotropic Nikol’skii–Besov classes 16:55-17:15 Stasyuk Serhii, Sparse trigonometric approximation of Nikol’skiiBesov classes of generalized mixed smoothness 17:20-17:40 Derevianko Nadiia, Approximation of the classes of periodic functions of several variables by some linear methods 17:40-18:00 Myroniuk Vitalii, Trigonometric approximations and Kolmogorov widths of anisotropic Besov classes of periodic functions of several variables 20:00 International Music Evening

Thursday, September 17


09:00-09:40 Redaelli Alberto, Microfluidic emulators of ventricular assist device shear stress patterns: Lab-on-a-Chip test benches for platelet activation under dynamic device-like shear flow 09:45-10:05 Fiore Gianfranco Beniamino, Mock loops for laboratory simulation of heart surgery procedures 10:10-10:30 Piatti Filippo, 4D flow MRI: a clinical oriented platform for the evaluation of cardiovascular pathologie 10:35-10:55 Mahno Taisiia, Evolutionary approach to enhancement of medical ultrasound image processing

 Coffeebreak

11:20-11:40 Shvai Nadiya, Unitary equivalence criterion for unicellular operators on a separable Hilbert space 11:45-12:05 Petrov Evgeniy, On spaces extremal for the Gomory-Hu inequality 12:10-12:30 Dovgoshey Oleksii, Local strong porosity and its application to the theory of pretangent spaces 12:35-12:55 Gorodetskyi Viktor, Identification of process model using experimental time series

Lunch


15:00-15:20 Ugolini Stefano, Control and characterization of strain fields and oxygen transport in cell culture microdevices 15:20-15:40 Overko Vitalii, Creation natural-like geometry of the human’s aorta 15:40-16:00 Chupis Dmytro, Liquid velocity measurement in the channel with diameter typical for blood vessels

Coffeebreak


16:15-16:35 Siryk Sergii, A choice of weight functions in the Petrov-Galerkin FEM for solving convection-diffusion problems 16:35-16:55 Yaroschak Sergey, Numerical method quasiconformal mapping modeling filtration processes for the effect of hydraulic fracturing cracks 16:55-17:15 Patimar Rahman, Mathematical models and fisheries management: implications for effectiveness of models 17:15-18:30 Poster Session 19:00-22.00 Conference Dinner

Friday, September 18

09:00-09:40 Kukush Alexander, Estimation of radiation risk in the presence of classical and Berkson errors in exposure doses 09:45-10:05 Pokutnyi Oleksander, Turing bifurcation for boundary value chemical problems 10:10-10:30, Turbal Yuriy, The Markov moment problem and algorithms of the solitary waves trajectories identification in continuous media 10:30-10:50 Janchuk Petro, Quasispectral polynomials and their applications

Coffeebreak

11:10-11:30 Stepaniuk Tetiana, Order estimates of the best m–term trigonometric approximations of classes of analytic functions 11:30-11:50 Veselovska Anna, Pad´e type approximants for some special power series of two variables 11:50-12:10 Kolomoitsev Yurii, On approximation of periodic functions in Hölder and Sobolev spaces 12:10-12:30 Lomako Tetiana, On approximation of functions by algebraic polynomials in Hölder spaces

Lunch


14:30-19:30 Excursion to Ostrog Academy

Saturday, September 19

09:00-09:40 Keller Karsten, Entropies in data analysis 09:45-10:05 Stolz Inga, Evaluating time series: an ordinal pattern approach 10:10-10:30 Fedchun Yulia, Kinetic equations of soft active matter 10:35-10:55 Solodun Alexander, Nonlinear liquid sloshing in a truncated conical tank


Coffeebreak


11:20-11:40 Voskoboinick Alexander, Hydroacoustics of the prosthetic bileaflet mitral valve 11:45-12:05 Nesteruk Igor, Can the low drag shapes of aquatic animals be applied in technology? Testing a special shaped body of revolution 12:10-12:30 Voskoboinick Vladimir, Generation features of the coherent vortex structures by cavities and bumps on a streamlined surface 12:35-12:55 Kutia Tetiana, Computer simulation of heat, salt and moisture transfer influence on the stability of soil slopes

Lunch


15:00-15:20 Rudnytskyi Oleksander, Heart sound cancellation from lung sound recordings using empirical mode decomposition technique 15:20-15:40 Verbytskyi Ievgen, Nonlinear eigenvalues calculation for optimal resonances in one-dimensional optical cavities 15:40-16:00 Karabash Illia, When we can hear tones through a noise? 16:00-16:20 Beyko Ivan, Unified asymptotic solve operator methods of mathematical modeling and optimization

16:30 Conference Closing



назад