Онлайн-освіта тріумфально крокує світом

Джерело: nv.ua
Давньогрецький філософ Аристотель прославився тим, що проводив свої заняття у форматі прогулянок на відкритому повітрі. Сучасним студентам необов'язково намотувати кілометри пішки. Завдяки розвитку онлайн-освіти все, що потрібно для отримання знань, – це доступ до інтернету та бажання вчитися.

Дане явище набуває все більшого міжнародного розмаху. За інформацією порталу Class Central, у минулому році загальна кількість користувачів, які записалися хоча б на один онлайн-курс, досягла 35 млн осіб. Це вдвічі більше, ніж в 2014-му. Кількість самих онлайн-курсів також збільшується. Тільки в 2015 році вона зросла на 1.800, перевищивши позначку в 4.000.

Ідея дистанційної освіти зародилася не в цьому і навіть не в минулому столітті. Ще в середині XIX століття британський педагог Айзек Пітман навчав студентів стенографії за допомогою пошти. Однак лише з настанням епохи інтернету ця ідея отримала гідний розвиток.

Одним з піонерів в області онлайн-освіти став американський підприємець Салман Хан. У 2004-му році він, до того часу освоївши кілька спеціальностей в Массачусетському технологічному інституті (МТІ), почав навчати свою кузину математики через інтернет

Незабаром репетиторські послуги Хана стали цікавими більшій кількості друзів і родичів. Підприємець вирішив, що буде зручніше поширювати свої знання у форматі невеликих відео на YouTube. У 2006-му він запустив на відеосервісі свій канал під назвою Академія Хана.

Освітня діяльність Академії привернула увагу інвесторів, в числі яких опинилися компанія Google і Фонд Білла і Мелінди Гейтс. Не залишилася осторонь і преса – у 2012-му році авторитетне видання Time включило Хана до списку 100 найвпливовіших людей світу.

До цього часу ідея поширення знань за допомогою онлайн-курсів вже опанувала безліч умів, у тому числі викладачів Стенфордського університету Ендрю Іна та Дафні Коллер.

У 2012 році вони залишили стіни навчального закладу, щоб заснувати майданчик масових відкритих онлайн-курсів Coursera. На сьогоднішній день це один з найбільших подібних проектів, який встиг залучити понад 15 млн користувачів. На майданчику розміщується понад 1500 онлайн-курсів з фізики, інформатики, медицини, гуманітарних та інших наук.

Coursera – показовий приклад успішної платформи онлайн-навчання, але аж ніяк не єдиний. Аналогічні майданчики існують по всьому світу, і часом за ними стоять не тільки окремі викладачі, запалені жагою просвіти, але і авторитетні навчальні заклади.

Так, Гарвардський університет і МТІ є засновниками проекту edX, а Відкритому університету Великобританії належить заслуга у створенні FutureLearn.

Навчальні заклади взагалі досить активно беруть на озброєння це ноу-хау. Статистика Class Central свідчить, що в минулому році кількість університетів, які створюють онлайн-курси, перевищила 500. До їх числа входять МТІ, Оксфордський, Стенфордський, Гарвардський, Прінстонський, Делфтський, Токійський університети та інші престижні навчальні заклади світу.

У Німеччині навіть працює онлайн-університет під назвою Kiron. Перші два роки навчання в ньому здійснюється за допомогою онлайн-курсів. Після цього протягом року студенти навчаються в одному з 23 партнерських університетів, а по завершенні отримують повноцінний диплом. Наразі в Kiron можна освоїти економіку, комп'ютерні та соціальні науки, а також інженерну справу.

Україна не стоїть осторонь від цієї тенденції. З жовтня 2014-го в країні діє майданчик онлайн-курсів Prometheus. За час роботи проект залучив понад 200 тис. слухачів. Крім того, його творці активно співпрацюють з українськими університетами (наприклад, з Національним університетом ім. Шевченка та Києво-Могилянською академією) і працюють над інтеграцією онлайн-курсів у навчальні програми навчальних закладів.

У вересні минулого року в Україні запрацювала освітня онлайн-платформа Eduget, на якій розміщуються як платні, так і безкоштовні курси. Вони розраховані на придбання конкретних практичних знань і навичок, необхідних для працевлаштування в міжнародних компаніях, запуску власного бізнесу або підвищення кваліфікації в межах обраної професії.

"Сучасна освіта – це постійна освіта, - вважає CEO освітньої платформи Eduget Тетяна Єфименко. – Це конструктор з десятків і сотень невеликих компетенцій і навичок, який необхідно регулярно доповнювати, щоб залишатися серед найбільш кваліфікованих і затребуваних фахівців у своїй професії".