ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ФІЛОСОФІЇ

Кафедра філософії Національного університету водного господарства та природокористування вже традиційно у рамках Всесвітнього дня філософії, що відзначається у третій четвер листопада за регламентом ЮНЕСКО, організовує «Тиждень Філософії». Сенс святкування полягає у тому, щоб віднайти спільну платформу для обговорення глобальних соціо-культурних перетворень та залучити студентів до філософської спадщини людства. Такі заходи сприяють філософським розмислам, активним дискусіям й мають на меті відкрити сферу повсякденного мислення назустріч новим креативним ідеям та викликам сьогодення.

Розпочався «Тиждень філософії» із «Загальноуніверситетської олімпіади з філософії», яка проходила 14 листопада. У ній взяли участь 45 студентів третього курсу, що охоплені вивченням даної дисципліни за спеціальностями: ПУА, АКІТ, ЕЕТ, КНІТ, КІ, ПМ, УПЕП, ФІН, ДІД, ЕК, ЕП, МАР, МЕ, ОА, МБГ, ПЦБ, ГР, ТТ, АДіА, ПР, ГТБ. Запропоновані п’ять блоків завдань різного рівня складності потребували знання й розуміння основних філософських категорій, представників філософських течій, вимагали від студентів вміння робити порівняльний аналіз певних філософських позицій в їх історичній інтерпретації й сучасному тлумаченні та загалом володіння філософською проблематикою. Студенти проявили як аналітичні, так і творчі здібності, демонструючи оригінальні підходи у розкритті філософських проблем. Переможцями філософської олімпіади стали: 1 місце – Гунько Ольга Вадимівна, студентка ННІЕМ, групи УПЕП-31; 2 місце – Лівчук Світлана Юріївна, студентка ННІП, групи ПР-31; 3 місце – Жакун Юлія Василівна, студентка ННІЕМ, групи ПУА-31.

Наступним заходом, що викликав хвилю нових приємних емоцій, став «Конкурс творчих студентських робіт» (Філософське есе). Переможцями якого були обрані: Мартинюк Дмитро Володимирович, студент ННІБА, групи ПЦБ-32; Мацала Юрій Юрійович, студент ННІАКОТ, групи АКІТ-31; Кравчук Владислав Сергійович, студент ННМІ, групи АТ-31.

Неабиякий інтерес спричинив і творчий проект студентів першого курсу, культурологів, які провели опитування серед молоді: «Розуміння значення свободи в житті сучасного суспільства» на студентській платформі в мережі Instagram yak.dali. Результати анкетування були презентовані на круглому столі й викликали хвилю зацікавлених обговорень. Також за участю студентів, викладачів, бібліографів була ретельно підібрана література та організована виставка у бібліотеці, присвячена творчій спадщині цьогорічних філософів-ювілярів: І. Канта, Л. Фоєрбаха, М. Шелера, А. Бергсона, Ф. Ніцше, М. Бердяєва, Г. Марселя (читальний зал бібліотеки, 4 поверх).

Кульмінацією заходів став круглий стіл на тему: «Людина і свобода у вимірах сьогодення». Із вступним словом до учасників звернулась завідувач каф. філософії, проф. Наконечна Ольга Павлівна. Глибокі аналітичні доповіді та змістовні мультимедійні презентації підготували студенти першого курсу, спеціальності культурологія: Олександра Авдєєва, Юлія Сидорук, Яна Бакун та студенти-третьокурсники: Софія Федосєєва, Дарина Козяр, Олена Багнюк, Іванна Віннічук та Світлана Лівчук. Дискусія відбувалась в контексті проблем свободи і відповідальності, відчуження та гідності через призму філософських підходів І. Канта, Л. Фоєрбаха, М. Шелера, Ф. Ніцше, М. Бердяєва, Г. Марселя. Виступаючі здійснили екскурс становлення свободи від «коперніканського» перевороту та «царства розуму» через свободу вибору між вірою та її запереченням до переоцінки цінностей, інтуїтивізму та свободи як дарунку божого, що «зростає в благодаті». Ведуча круглого столу, доц. кафедри філософії Коберська Тетяна, підсумовуючи, відзначила, що людина – це свобода. Феномен свободи є найсуттєвішою умовою її унікального буття. Філософія піднімає питання як про ілюзорну, так й істинну свободу, свободу внутрішню і зовнішню, духовну й соціальну, індивідуальну і суспільну, а також переосмислює історичність та процесуальність свободи, як безперервного акту звільнення людини в результаті своїх рішень та вибору. Водночас свобода може бути силою зла, підставою рабства, формою наївної поведінки та ставлення до життя, де «марнування життя» і свавілля – це теж форми свободи.

Другою інтерактивною формою зустрічі була колективна робота усіх присутніх студентів на круглому столі, що поділились на три групи й в умовах «мозкового штурму» презентували власні підходи та осмислення проблем свободи у вимірах: «віртуальний простір і свобода», «стосунки й свобода» та «право і свобода». Знавці «віртуальної свободи» поділились секретами тотального контролю у соцмережах та серед власників смартфонів. Експерти у «свободі стосунків» спочатку долучили усіх до онлайн-опитування, потім полонили вимірами дружби та любові, а згодом захопили романтичним уривком фільму, що викликало хвилю бажання поділитись найвпливовішими фільмами у нашому житті. Ерудити у сфері «свободи та права» продемонстрували  підходи до проблеми «вибору» і неминучої детермінації її відповідальністю. І в такій жвавій атмосфері якось непомітно пролетіли дві пари, а студенти з гумором заявили: «От якби ще й бутерброди, то з легкістю можна було б продовжити до вечора…».

На завершення заходу були вручені дипломи переможцям «Філософської олімпіади» та «Конкурсу філософського есе». Сподіваємось, що цей «Тиждень філософії» був для нас усіх цікавим, пізнавальним, інтелектуально й емоційно насиченим.

Кафедра філософії