Спецсемінар про здобутки й уроки Української революції

Добігає кінця 2018 рік, у якому широка громадськість та наукова спільнота продовжили відзначати столітній ювілей подій Української революції 1917-1921 років. Ще у січні відбулися урочисті заходи до сторіччя бою під Крутами, а вже на грудень припадає кругла дата відновлення Української Народної Республіки (УНР) і початок другої українсько-російської війни. Предметом особливої уваги сучасників має стати засвоєння досвіду будівництва Української Держави на чолі з гетьманом Павлом Скоропадським у 1918 році. Також на пошанування заслуговують творці Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), а героїчна і водночас трагічна боротьба українців на кілька фронтів у 1918-1919 рр. повинна бути врахована на сучасному етапі державного та національного розвитку.

Столітній ювілей Української революції 1917-1921 рр., упродовж якої відбулося відновлення державної традиції українського народу, став приводом до проведення у стінах Національного університету водного господарства і природокористування студентського спеціального семінару «Українська державність і культура у 1917-1921 рр.», ініціатором якої виступила кафедра українознавства. У виступах майбутні спеціалісти розкрили різноманітні аспекти політичних і культурних трансформацій революційного періоду: інституційний розвиток та правові засади національного руху, організація українського війська, конкуренція політичних режимів, ідеологічне забезпечення політичної боротьби, роль зовнішніх чинників у розгортанні революційних процесів, культурні реформи у  час боротьби і змін.

Окремою тематичною групою виступів були доповіді, присвячені діяльності осіб, які були безпосередніми творцями історії, які брали участь у становленні української державності, які залишили помітний, нерідко суперечливий слід в Українській революції. Так, викликав інтерес виступ Артема Покальчука, який підготував інформацію про життєвий шлях і політичні погляди Нестора Махна.

У багатьох виступах автори підкреслювали певну подібність між подіями сторічної давнини та сучасними процесами, які мають характер природних і водночас болісних змін, які переживає країна, суспільство і кожна людина окремо на крутих віражах історії. Віктор Білан говорив про здобутки і втрати українізації армії у 1917-1918 рр., від наслідків якої значною мірою залежала доля молодої держави. Віталій Бойко охарактеризував зовнішню політику УНР, виокремивши в ній, зокрема, складні і неоднозначні українсько-польські відносини.

Шукаючи повчальних уроків у минулому, учасники спецсемінару наголошували на значенні сильної армії для збереження здобутків державності, ідейного і компетентного політичного керівництва, ефективної дипломатії для реалізації національних інтересів. Принципово важливим і тоді, і сьогодні є плекання національної свідомості та національної єдності громадян України навколо ідей побудови вільного і справедливого суспільно-політичного ладу.

Олександр Крупка,
кафедра українознавства