Психічне здоров’я потрібно захищати і зміцнювати

Психологами сектору соціально-психологічної підтримки в навчально-наукових інститутах охорони здоров’я та автоматики, кібернетики та обчислювальної техніки за сприяння адміністрації інститутів проведено лекції-конференції, присвячені Всесвітньому дню психічного здоров’я, в якому взяли участь лікарі м. Рівного: Кашпір Г.П. (Центр громадського здоров’я),  Воронцов О.О, лікар-психіатр, Пасічник Т.Р. лікар-нарколог (Комунальний заклад «Рівненський обласний центр психічного здоров’я населення»).

Всесвітній день психічного здоров’я відзначається з 1992 року, з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я (World Federation for Mental Health). Він створений, щоб привернути увагу до цієї проблеми та скоротити поширення депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії та розумової відсталості. У 2018 році  темою Дня психічного здоров’я є «Молодь і психічне здоров’я у світі, що змінюється». Проблема психічних захворювань відноситься до найбільш поширених причин зниження якості життя. Зростанню захворюваності сприяють різні фактори, а провісниками захворювань є стреси. Стреси, в свою чергу,  здебільшого призводять до неврозів.

Що ж таке психічне здоров’я?

Психічне здоров’я – це дуже цінний капітал будь-якого суспільства. Його слід захищати і зміцнювати, в той час, як епізоди психічного нездоров’я необхідно попереджувати і лікувати.

Психічне здоров'я – стан психічної сфери індивіда, основу якої складає гармонійна цілісність психіки, її врівноваженість та адаптивність; виявляється в особистісному благополуччі, тобто оптимізмі, мотиваційній цілісності, адекватній самооцінці, емоційно-вольовій саморегуляції, незалежності, природності, асертивності (здатності людини відстоювати свою точку зору, не порушуючи моральних прав іншої людини).

Прояви психічного здоров’я:

–  на особистісному рівні: оптимізм, зосередженість, урівноваженість, моральність, адекватний рівень домагань, почуття обов’язку, уміння звільнятися від прихованих образ, відсутність ліні, незалежність, природність, відповідальність, доброзичливість, толерантність, самоповага, самоконтроль;

–  на рівні психічних станів: емоційна стійкість, зрілість почуттів відповідно до віку, вміння опанувати негативні емоції, вільний природний прояв почуттів і емоцій, здатність радіти;

–  на рівні психічних процесів: максимальне наближення суб’єктивних образів до певних об’єктів дійсності (адекватність психічного відображення), адекватне самосприйняття, високий рівень довільної саморегуляції, здатність до логічного опрацювання інформації, критичність мислення, креативність, дисципліна розуму (керування думками).

Лікарі та психологи звернули увагу студентів на небезпеку, що несуть в собі  шкідливі звички, які, на жаль, нерідко поширені серед молоді. Тютюн, алкоголь, наркотики перешкоджають людям повноцінно та активно розвиватися, призводять до  важких захворювань, скорочують тривалість життя.

У збереженні та зміцненні психічного здоров’я важливе значення має дотримання принципів здорового способу життя. Особливе значення має психогігієна – це комплекс заходів з дотримання культури міжособистісних стосунків, уміння керувати своїми емоціями, чергувати працю і відпочинок, підтримувати сприятливий психологічний клімат у колективі, сім’ї; систематичні заняття  фізичною культурою, дотримання умов раціонального харчування, режиму дня, достатнього сну, позитивного мислення. Психічне здоров’я кожного насамперед залежить від нього самого і його близьких. Задача кожної сучасної людини зберігати свою душевну рівновагу, бути готовою до стресових ситуацій, і за необхідності звертатися за допомогою, а не пускати на самоплив симптоми перевантаження, депресії, емоційної нестійкості.

Будьмо уважними один до одного та оберігаймо власне психічне здоров’я.

За інформацією, підтримкою та допомогою психологів університету чекаємо вас за адресою: вул. Миколи Карнаухова, 62, гурт. № 3, І поверх.

Сектор соціально-психологічної підтримки