Німецький досвід трансферу технологій

У рамках  свого тритижневого візиту  Отмар Шоллер (старший експерт  компанії Senior Expert Service) зустрівся з науковцями університету, аби розповісти, як відбувається трансфер технологій в закладах вищої освіти у Німеччині. Адже розвиток інноваційних технологій в університеті  є важливою складовою в забезпеченні конкурентної вищої освіти, а інноваційний потенціал вищої школи визначається рівнем розвитку інноваційного середовища.

Так, професор  Шоллер розповів,  як впроваджувати винаходи у виробництво, організовувати  комерціалізацію знань і технологій в університеті, будувати зв’язок  між університетом та бізнесом, відмітив моделі співпраці науковців університетів з підприємствами, окреслив принципи роботи офісів трансферу технологій у вищій школі Німеччини. Окрім того, дав поради науковцям щодо підвищення  ефективності винахідницької та інноваційної діяльності, впровадження винаходів: зважати на час безпосереднього впровадження винаходу (адже від винаходу до його впровадження пройде значний проміжок часу, коли останній може втратити свою оригінальність),  ретельніше здійснювати остаточний відбір ідей для подальшої комерціалізації за критерієм "оригінальність" та ретельніше складати формулу інноваційного винаходу, не розкриваючи повністю всю сутність розроблених винаходів (не розкривати елемент «ноу-хау»).

Отмар Шоллер звернув увагу і на модернізацію  матеріально-технічного забезпечення лабораторій для винахідницької роботи. Проте вирішальним у винаході все ж таки відмітив  «ноу-хау» автора. Професор підкреслив, що реалізація патенту на винахід – це інвестиційний, довготривалий процес і перш ніж отримати дохід, необхідно здійснити значні інвестування.

Завершилася зустріч запитаннями науковців до експерта. Зокрема, присутніх цікавило,  в яких сферах реалізовані проекти у Німеччині, кошти, витрачені на їх реалізацію та відсоток впроваджених винаходів.

P.S. За кордоном наука переважно розвивається в університетах – комплексах освітніх і наукових структур. Із 25 найбільших університетів США 23 мають наукові парки. Національна система трансферу технологій США є сьогодні найпотужнішою в світі. Для більшості американських університетів інноваційна діяльність не приносить одразу значних прибутків. Тому не слід  відразу очікувати швидкого ефекту від інноваційної діяльності.

Більше фото у

Наталія Пархомчук,