Знайомство з християнськими святинями

Профком НУВГП продовжує організовувати туристичні поїздки, які сприяють знайомству з християнськими святинями України. Напередодні Вербної неділі «водникам»  пощастило побувати в Свято-Успенській Унівській Лаврі.

Це один із чотирьох в Україні і єдиний в УГКЦ монастир, що має статус лаври.  Він знаходиться в селі Унів Перемишлянського району на Львівщині.
Святиня має складну тривалу історію, яка багато в чому відображає історію Української Церкви, з її періодами руйнувань та переслідувань, розквіту й відродження.
Кам’яні монастирські споруди були збудовані після останнього зруйнування святині татарами в ХVІ ст. Її відбудова пов’язана з іменем галицького шляхтича Олександра Ванька Лагодовського. За давньою легендою, недужий на важку хворобу ніг шляхтич побачив у сні Божу Матір, яка сповіщала, що він зцілиться, обмивши ноги в чудодійному джерелі.

У ХVІІ – ХVІІІ ст. Унівський монастир набув слави одного з найвизначніших культурних центрів України. Розквіт монастиря пов’язаний із діяльністю роду Шептицьких. За час ігуменства єпископа Варлаама та митрополита Атанасія Шептицьких святиню розбудували, тут діяла відома у  східній Європі василіянська друкарня.
Проте по-справжньому відродив монастир ще один нащадок роду Шептицьких – митрополит Андрей Шептицький. На початку ХХ ст., прагнучи відродити в лоні УГКЦ східну традицію монашого життя, він надав монастирю статус лаври і віддав його у володіння монахам Студійського уставу. При митрополиті Шептицькому в Унівському монастирі заснована іконописна майстерня, майстри якої розписали інтер’єр храму унікальними фресками, відродилася друкарня, працював сиротинець. 30 років духовним наставником монастиря був новомученик нашої Церкви – блаженний Климентій Шептицький, брат митрополита Андрея. Період радянського переслідування виявився найстрашнішим для лаври. Монастир перетворили на концентраційний табір для репресованих монахів, а відтак на психлікарню. Унікальні фрески замалювали олійною фарбою. Образи, іконостас та монастирську бібліотеку спалили… І лише в 1980-х роках Лавру повернули монахам, починається її нова відбудова, яка триває й зараз.

Душею і серцем унівської святині є чудотворний образ Унівської Божої Матері. Явлений на згарищі спаплюженого татарами монастиря, з того часу він зберігався у збудованій на цьому місці церкві Успіння Пресвятої Богородиці – за престолом, просто над чудотворним джерелом, що витікав у цьому місці з-під землі. У ХVІІІ ст. через численні зцілення, вимолені перед цією іконою, образ Богородиці Унівської коронував архимандрит Атанасій Шептицький.

Відвідали рівняни й особливий музей лаври, з його численними цікавими експонатами. Тут зберігається  колекція старовинних дерев’яних розп’ять, антимінсів, унікальних стародруків. У музеї можна побачити особисті речі блаженного Климентія та Андрея Шептицьких, а також  експонати, що були виявлені під час розкопок у цій місцевості.

Людмила Ступчук,
наукова бібліотека НУВГП

Читайте також: Про участь у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з геології

Знайшли помилку? Натисність Ctrl+Enter. У спливаючому вікні опишіть цю помилку