Людина – не товар! Цінність людського життя – не предмет торгівлі!

Людина – не товар! Цінність людського життя – не предмет торгівлі!

Сьогодні проблема торгівлі людьми стала надзвичайно актуальною для нашої держави. Складна економічна ситуація в Україні, високий рівень безробіття, недосконалість законодавства та правова необізнаність громадян є основними умовами, що сприяють цьому явищу. Прагнучи кращої долі, молодь їде за кордон шукати роботу, і через свою довірливість часто стає жертвою різноманітних методів та форм експлуатації. 

Щорічно психологами сектору соціально-психологічної підтримки  разом з представниками Центру підтримки громадських ініціатив «Чайка» згідно з розробленими заходами з реалізації Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2020 року у ННІ університету проводяться інформаційно-просвітницькі зустрічі  зі студентами ІІІ – ІV курсу, що спрямовані на поширення інформації щодо ризиків потрапляння в ситуації торгівлі людьми. В рамках заходів впроваджуються програми виховної роботи з питань протидії торгівлі людьми «Особиста гідність. Безпека життя. Громадянська позиція», «Торгівля людьми – грубе порушення прав громадянина», проводяться заняття з елементами тренінгу «Торгівля людьми – сучасний прояв рабства», «Протидія торгівлі людьми», «Ви не для рабства», перегляд фільмів «Запобігання торгівлі людьми», «Скажи “Стоп” торгівцям людьми» і розповсюдження інформаційних буклетів та пам’яток.

З метою убезпечення потрапляння студентської молоді  у ситуацію торгівлі людьми, зокрема, втягнення у злочинну діяльність із перевезення наркотичних речовин на території іноземних країн пропонуємо соціальний відеоролик щодо протидії торгівлі людьми під назвою «Українці в якості наркокур’єрів. Виклики сьогодення». Даний відеоролик розповідає про реалії сьогодення, про те, як громадяни України потрапляють у пастку торгівців людьми із перевезення та розповсюдження наркотичних речовин на території іноземних країн таких, як Російська Федерація, Королівство Таїланд, Федеративна республіка Бразилія, Республіка Греція тощо. Відеоролик закликає громадян України бути пильними під час працевлаштування, ретельно перевіряти роботодавця та його пропозиції, оскільки сумнівні вакансії можуть призвести до позбавлення волі на строк до 25 років. (електронна версія для безкоштовного використання знаходиться за посиланням: dropmefiles.com/p7AYg або на You-tube https://youtu.be/m1mOq0ucGQg)  

Торгівля людьми – це злочин, жертвами якого можуть стати чоловіки, жінки і діти як з метою примусової праці, так і сексуальної експлуатації. Нині у світі понад 21 мільйон людей є жертвами примусової праці. Чоловіки, жінки і діти потрапляють до рук торговців людьми у власних країнах та за кордоном. При цьому страждають усі країни – і країна походження, транзиту, і країна призначення.

За оцінками Міжнародної організації з міграції, близько 160 тисяч українців постраждали від торгівлі людьми з 1991 року. Правозахисники, посилаючись на оцінки МВС України, стверджують, що щороку у тенета работоргівців потрапляє близько 7 тисяч українців. Україна є однією з основних країн походження постраждалих від сучасного рабства в Європі. Не варто вважати, що жертвами сучасних работорговців стають люди з низьким освітнім рівнем – як свідчить статистика, потрапити в рабство може будь-хто, незалежно від віку, статі, освіти чи соціального статусу. Основною країною призначення є Росія, на другому місці – Польща. Торгівля людьми та експлуатація доведених до відчаю людей – загрози, що зростають в умовах економічної кризи та збройного конфлікту. Важка ситуація багатьох українців, зокрема, внутрішньо переміщених осіб, робить їх більш схильними приймати будь-які пропозиції працевлаштування.

Характерні ознаки торгівлі людьми:

 • обмеження  свободи пересування;

 • відсутність вибору та можливості припинити роботу;

 • вилучення паспорта та інших документів;

 • погроза силою або її застосування;

 • боргова кабала, невиплата обіцяної винагороди за роботу повністю або частково;

 • залякування депортацією, погрози повідомити правоохоронні органи про нелегальний статус перебування в країні.

Форми торгівлі людьми:

 • сексуальна експлуатація, примушування до проституції, використання у порнобізнесі;

 • трудова експлуатація;

 • примусове жебрацтво;

 • примусове втягнення у злочинну діяльність;

 • торгівля людьми з метою вилучення органів.

Як вербують торгівці людьми?

Вербувальники зазвичай використовують особисті зв’язки або фальшиві рекламні оголошення у місцевій пресі, нелегальні кадрові агенції та вебсайти з працевлаштування. Посередниками у вербуванні можуть стати і ті, кому ви довіряєте – знайомі, приятелі, сусіди, а інколи навіть друзі або родичі. Часом вони й самі не знають, якими насправді можуть бути наслідки вашої подорожі. Умови, що пропонують вербувальники, зазвичай, дуже привабливі та можуть видатися правдоподібними, як-то фінансова допомога та підтримка в організації поїздки, оформлення всіх необхідних документів тощо.

Якщо Ви збираєтесь навчатись за кордоном

 1. Дозволом на навчання за кордоном є студентська віза.

 2. Для отримання студентської візи необхідно підготувати низку документів відповідно до вимог країни, якій ви хочете навчатись (ці дані можна отримати в посольстві обраної країни).

 3. Обов’язковою умовою є знання мови країни перебування (здебільшого  має бути відповідний сертифікат про складання іспитів з мови).

 4. Якщо ви користуєтесь послугами фірми-посередника:

  • перевірте легітимність роботи даної фірми;

  • поспілкуйтесь, по можливості з тими, хто користувався послугами даної фірми;

  • будь-які переговори проводьте в присутності дорослих;

  • не підписуйте без дорослих ніяких документів;

  • будь-які проплати здійснюйте через банк або з отриманням відповідних документів, підтверджуючих проплату.

5. Більш докладну інформацію про можливість навчатись за кордоном можна отримати в посольстві обраної країни, а також у культурному центрі/товаристві посольства.

Якщо ви їдете працювати за кордон

Переконайтеся, що агенція (фірма), що пропонує вам роботу, має ліцензію на працевлаштування українських громадян за кордоном, отриману в Міністерстві праці та соціальної політики України.

 1. Поцікавтеся в місцевому Центрі зайнятості, чи є у фірми позитивний досвід працевлаштування українських громадян за кордоном.

 2. Право на працевлаштування за кордоном дає лише робоча віза.

 3. Підписання контракту є обов’язковою умовою працевлаштування.

 4. Вимоги до контракту:

  • підписується у 2-х примірниках (для кожної зі сторін);

  • має бути укладений зрозумілою для Вас мовою; повинен містити повну інформацію про умови роботи: термін дії контракту, тривалість робочого дня, вихідні дні, оплата праці, умови проживання, медичне страхування, повне ім’я та адреса роботодавця, умови розірвання контракту;

  • уникайте в контракті фраз на кшталт «та інші види роботи», «всі роботи на вимогу роботодавця».

 5. При приїзді в країну, де ви будете працювати, зареєструйтеся в посольстві України – інформація про ваше перебування допоможе дипломатичним представникам України захистити ваші інтереси.

 6. Залиште копії всіх документів, контракту, повну інформацію про місце вашого  працевлаштування своїм рідним.

 7. Обов’язково телефонуйте додому.

Україна ратифікувала у вересні 2010 року Конвенцію Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми. У вересні 2011 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про протидію торгівлі людьми». У 2011 році український парламент ратифікував ще один документ – Конвенцію Ради Європи № 201 про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насилля. Торгівля людьми вважається особливо тяжким злочином в Україні та багатьох інших країнах. Стаття 149 Кримінального Кодексу України передбачає, що злочини, пов’язані з торгівлею людьми, караються позбавленням волі на строк від 3 до 15 років.

Пам’ятайте, що торгівля людьми – явище, яке існує в усіх країнах. Потрапити у небезпечну ситуацію може будь-хто. Володіння інформацією про сучасне рабство може допомогти вам у скрутній ситуації. Будьте обізнаними і пильними, і тоді подібна біда вас омине.

 

Сектор соціально-психологічної підтримкиназад


Знайшли помилку? Виділіть текст та натисність Ctrl+Enter. У спливаючому вікні напишіть свій варіант або характер помилки