Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом – 24 березня 2018 року

20 березня 2018 року студентство навчально-наукового інституту автоматики, кібернетики та обчислювальної техніки приєдналося до акції, приуроченої до Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом.

Сьогодні туберкульоз залишається найбільш смертоносною інфекційною хворобою у світі, яка щороку вражає понад 9 млн людей і забирає близько півтора мільйона життів. Найбільшу, і без перебільшення, глобальну загрозу становить туберкульоз із множинною лікарською стійкістю та подвійна інфекція туберкульоз/ВІЛ. Медики вважають, що поки в Україні не стабілізується ситуація із захворюваністю на ВІЛ-інфекцію, лікарі не зможуть повністю взяти під контроль епідемію туберкульозу. Одним із завдань, поставлених в рамках Цілей в галузі сталого розвитку на період до 2030 року, є ліквідація глобальної епідемії туберкульозу. «Стратегія по ліквідації туберкульозу», розроблена ВООЗ і схвалена Всесвітньою асамблеєю охорони здоров’я в 2014 році, закликає знизити рівні смертності від туберкульозу на 90% і захворюваності на туберкульоз на 80% до 2030 року порівнянj з рівнями 2015 року.

Про ситуацію щодо  поширення туберкульозу в Рівненській області розповів студентам 1-го курсу головний позаштатний фтизіатр області Ординський Микола Леонідович. Цьогоріч в Рівненській області спостерігається зниження рівня захворюваності на туберкульоз (за 2017 рік на 15% у порівнянні з 2016 роком, показник становить 41,9 на 100 тис. населення), разом з тим за 2017 рік зареєстровано 305 нових випадків  туберкульозу.

Лікар наголосив, що кожен громадянин України повинен мати необхідну інформацію про туберкульоз і вміти берегтися від нього. Тим більше, що в останні роки зростає кількість випадків мутованої хвороби, так званого мультирезистентного туберкульозу, лікувати який щоразу стає важче. Туберкульоз може маскуватися під різні хвороби. Однак є деякі ознаки (симптоми), що дозволяють запідозрити туберкульоз:

- Постійна немотивована слабкість.
- Підвищена втомлюваність.
- Погіршення або відсутність апетиту.
- Втрата ваги.
- Тривала лихоманка (частіше з невисокою температурою тіла – 37–37,5 °С).
- Пітливість (переважно вночі).
- Тривалий кашель (протягом 3-х і більше тижнів).
- Задишка.
- Кровохаркання.

Будьте пильними, помітивши будь-яку з цих ознак! Якомога швидше зверніться до лікаря! Не зволікайте, бо чим раніше виявлений туберкульоз, тим ефективніше лікування.

Щоб не захворіти на туберкульоз

Для цього необхідно повноцінно харчуватись, не мати шкідливих звичок, займатися спортом і загартовуватись, проводити більше часу на свіжому повітрі, утримувати квартиру чи кімнату в чистоті, частіше провітрювати. Провокують захворювання надмірне захоплення вегетаріанством, зловживання різними дієтами. Уникайте покупок продуктів тваринництва, що не пройшли ветеринарного обстеження (особливо на стихійних ринках). Суворо дотримуйтесь правил особистої гігієни, при споживанні молока і м’яса піддавайте їх достатній термічній обробці. Необхідно правильно відноситись до стресових ситуацій, дотримуватись режиму сну, розумно розподіляти час на підготовку до занять та дозвілля, своєчасно проходити медичні огляди та проводити профілактичні щеплення.

Т.І. Бобровська,
cектор соціально-психологічної підтримки