Наукові здобутки працівників НУВГП

Доцент кафедри хімії та фізики Микола Мороз, який з травня 2017 р. здійснює наукові дослідження в Abo Akademi University (Finland), виступив з доповіддю на міжнародній конференції TMS 2018 Annual Meeting&Exhibition, що проходила з 11 по 15 березня у місті Phoenix, Arizona,USA. Тематика представленої доповіді стосувалася вивченню фізико-хімічних властивостей чотириелементних магнітних напівпровідникових сполук. Актуальність проведених досліджень обумовлена широким практичним використанням досліджуваних фаз. Зокрема, у новій галузі електроніки, яка носить назву спінтроніка. Також матеріали на основі сполук є перспективними при конструюванні нових типів акумуляторів, коли замість рідкого електроліту використовують твердотільні матеріали, т.зв. суперіонні провідники.

Зважаючи на масштаби конференції (кількість учасників перевищувала 4000 осіб!), науковий захід відбувався під гаслом “The world come here”. В основу проведення конференції були покладені інновації в різних напрямках наукових досліджень. Зокрема, значна увага присутніх була прикута до експозицій компанії TESLA: електрокари різних моделей, а також технічні особливості космічних ракет SpaceX. Крім того, частина доповідей стосувалась широкому використанню circulareconomy, зокрема розробці наукових основ переробки відпрацьованих електронних пристроїв, з метою екстракції дорогоцінних металів.

Захід відбувався у масштабному Convention center, який дозволив одночасно вмістити таку кількість учасників. Щоб осягнути масштаби цієї будівлі, можна навести факт, що лише в одному крилі на третьому поверсі поряд знаходяться декілька приміщень розміром з 80*30 метрів кожне (фактично з невелике футбольне поле)! Ці приміщення використовувались перед початком пленарних засідань, коли відбувалися зустрічі у мінігрупах за відповідними тематиками досліджень. Оскільки при таких масштабах легко було й заблукати, організатори розробили інструкції та відповідні додатки на телефони для пошуку приміщень.

Більшість хмарочосів в центрі міста Phoenix, у т. зв. Downtown, збудовані порівняно нещодавно ~15-20 років тому. Активна забудова центральної частини міста відбувається і нині. Готелі, що розташовані в Downtown, у свою чергу теж зорієнтовані на різний контингент клієнтів. В одних увага сфокусована на активному дозвіллі молоді, а в інших – на більш спокійній атмосфері для проведення ділових переговорів. У центральній частині міста продуктових супермаркетів, а тим більше невеличких магазинчиків, де можна купити щось поїсти, фактично немає. Тому обідали у приміщенні Convention centre, а вечеряли в численних кафе, які розташовані поблизу. Для того, щоб поїсти, необхідно орієнтуватись на суму 10-20 американських доларів. Крім того, в США прийнято додатково залишати чайові, сума яких залежить від якості обслуговування, і зазвичай становить 10-20% від суми замовлення.

Під час проведення конференції погода була +25-29 С. Місцеві жителі казали, що в основному у цю пору року “трішки тепліше” :). Різниця у температурі особливо відчувалася для мене, оскільки на момент від’їзду у Фінляндії вночі було -12 С.

Нещодавно одна з інвестиційних компаній, які належать Білу Гейтсу, придбала велику ділянку пустелі поблизу міста Phoenix з метою будівництва “розумного міста майбутнього”. Згідно з проектом, незабаром тут має з’явитись футуристичне місто під назвою Belmont з розвинутою інфраструктурою. Крізь місто буде проходити highway, що з’єднає його з Las Vegas.

Про дозвілля. Хоча і відстань була неблизькою ~440 км, протягом одного дня вдалося відвідати Grand Canyon, який (повірте мені) недарма називають 8-им чудом світу. Дух захоплює від величі і краси, яку побачив на власні очі!

Grand Canyon – це один з найпопулярніших туристичних об’єктів у США, який щорічно відвідує понад 4 мільйони туристів. Дещо з цікавих характеристик каньйону: його довжина становить 446 км, ширина на рівні плато до 29 км, а в глибину 1,8 км. Grand Canyon – унікальний туристичний об’єкт, яким можна насолоджуватись тривалий проміжок часу. З цією метою на території функціонує залізниця, різноманітні автобусні маршрути, а також численні піші ходи, по яких можна споститись углиб провалля. Туристам так сподобалось милуватись цим чудом світу, що в середині ХХ ст. багато пасажирських авіалайнерів прокладали свої маршрути таким чином, щоб дати можливість пасажирам насолодитись виглядом каньйону з висоти пташиного польоту. Однак, після катастрофи за участю двох літаків, такі польоти були заборонені. Хоча, якщо дозволяють фінанси, поблизу каньйону є невеликий аеропорт, де можна орендувати гвинтокрил і насолодитись цим природним явищем у нових ракурсах.

Загалом враження від поїздки на конференцію незабутні. Частинку з них передають фотографії, зроблені під час відрядження.

Автор висловлює подяку Johan Gadolin Process Chemistry Centre, Abo Akademi University та Academy of Finland за фінансову допомогу у здійсненні поїздки.

Микола Мороз,
кафедра хімії та фізики