МІГ-15 з «водника» – пам’ятник Іванову І.І. в м. Дубно

З 1959 р. по 1962 р. з Києва до Ровно працівниками військової кафедри Київського інституту інженерів водного господарства було здійснено перевезення майна та обладнання інституту. На новому місці матеріальну базу військової кафедри ніде було розмістити. Лише в 1969 р., після здачі в експлуатацію гуртожитку № 4, стало можливим вирішити питання із розміщенням в ньому навчальної бази кафедри. Ось чому з 1963 по 1969 рр. в УІІВГ кафедра військової підготовки не функціонувала, а її майно змушені були пороздавати різним навчальним закладам та установам України. Тому в 1969 р. новопризначеному керівникові кафедри Гоголевському В.І. довелося все розпочинати спочатку – створювати і розвивати матеріально-технічну базу кафедри, налагоджувати навчально-освітній процес щодо підготовки офіцерів запасу. [С. 210-212 «Кафедра військової підготовки» «100 років Національному університету водного господарства та природокористування / за заг. ред. В.С. Мошинського, О.А. Лагоднюка. – Рівне: редакційно-видавничий відділ НУВГП, 2015. – 260 с.]

Скупі та лаконічні слова викладу історії кафедри військової підготовки НУВГП безжально поглинули масу вражаючих і цікавих деталей процесу перебазування майна та обладнання майбутнього УІІВГ з Києва в Ровно. Так, дійсно, увесь цей клопіт та відповідальність було покладено на працівників військової кафедри КІІВГ. Наказ є наказ. То ж хто, як не військовики? Кафедра мала чотири вантажівки. ГАЗ-53 та ЗІС-5, які були в АГЧ КІІВГ, потребували частого ремонту через зношеність. Залізницею майно доправлялося у Львів, а звідти – в Ровно. ГАЗ і ЗІС «трудилися» в Києві, а вантажівки військової кафедри курсували між Львовом та Ровно. Отакою була «логістика» перевезень в радянський час – зі своєю загадковою логікою.
Свідок і безпосередній учасник перевезення майна вузу Потапчук Анатолій Петрович розповів, що військова кафедра КІІВГ була засекреченою, як організація з будівництва аеродромів та стартових ракетних площадок. Коли розпочався переїзд в Ровно, начальник військової кафедри КІІВГ генерал-майор авіації Волков дістав через колег-знайомих військових авіаторів списаний МІГ-15, як наочність для майбутніх будівельників аеродромів в УІІВГ. 2,5 роки МІГ-15 з демонтованими крилами простояв на майданчику там, де зведені сучасні гаражі НУВГП. Вряди-годи до нього приводили студентів з навчальною метою, проте з літаком довелося попрощатися через причину ліквідації самої військової кафедри. «Літак МІГ-15 я передав в райцентр Дубно, – розповідав Анатолій Петрович, – де його встановили на п’єдесталі при в’їзді в місто».
Всі цей пам’ятник знають як пам’ятник Іванову Івану Івановичу – реальному герою перших годин радянсько-німецької війни 1941-1945 рр., який здійснив таран ворожого літака в небі поблизу Дубно.
Маленька деталь з історії створення УІІВГ в Ровно, а претендує на цілу сторінку історії початку Ровенського періоду історії НУВГП.

Єва Филипович,
завідувач музею

Читайте також: Голосуємо! Одноголосно!

Знайшли помилку? Натисність Ctrl+Enter. У спливаючому вікні опишіть цю помилку