Українській Народній Республіці – 100 років. У НУВГП пам’ятають

Столітній ювілей Української революції 1917-1921 рр., упродовж якої відбулося відновлення державної традиції українського народу, став приводом до проведення 14 листопада у стінах Національного університету водного господарства та природокористування студентської наукової конференції «Українська державність і культура у 1917-1921 рр.», ініціатором якої виступила кафедра українознавства.

20 листопада 1917 року ІІІ Універсалом Українська Центральна Рада проголосила Українську Народну Республіку. Вперше від часів Гетьманщини козацької доби на етнічних землях з центром у стольному Києві почала формуватися державна організація українського народу. Ця подія була однією із вершин Української революції 1917-1921 рр. і разом з іншими, що відбулися пізніше, мали визначальне значення в історії української нації у ХХ сторіччі. Розпад імперій призвів до тектонічних зсувів у житті українського суспільства, вивільнивши величезну енергію руйнування і творення одночасно. Співвідношення цих двох революційних стихій і визначило зрештою поступ спільноти у напрямку до втілення багатовікового ідеалу свободи. Інтуїтивне і спонтанне перемогло раціональне, чітко продумане і сплановане. Українська Народна Республіка впала під тиском зовнішньої агресії та під тягарем внутрішніх так і не вирішених буттєвих проблем.

Попри поразку національно-визвольних змагань, комуністичний тоталітарний режим упродовж семи десятиліть використовував ідею «української радянської республіки». Незважаючи на формальні ознаки суверенітету та імітаційну участь у діяльності міжнародних організацій, як-от ООН, саме із радянської удаваної державності розпочався новий етап відродження української незалежності у 1991 р. Поєднання «живих» радянських політичних та соціокультурних практик із швидше уявлених «уенерівських» традицій державотворення та національно-визвольної боротьби було, а почасти і залишається характерною рисою становлення Української держави на зламі тисячоліть. Щоправда, українсько-російська війна за незалежність, яка розпочалася у 2014 р., змусила національно орієнтовану політичну еліту та активну частину суспільства відкинути колоніальну модель розвитку, більш рішуче стати на шлях модернізації, посилення суверенітету та інтеграції у сучасний прогресивний світ.

У виступах на конференції члени Історичного клубу НУВГП розкрили різноманітні аспекти політичних і культурних трансформацій революційного періоду, а саме: інституційний розвиток та правові засади національного руху, організація українського війська, конкуренція політичних режимів, ідеологічне забезпечення політичної боротьби, роль зовнішніх чинників у розгортанні революційних процесів, культурні реформи у  час боротьби і змін.

Окремою тематичною групою виступів були доповіді, присвячені діяльності осіб, які були безпосередніми творцями історії, які брали участь у становленні української державності, які залишили помітний, нерідко суперечливий слід в Українській революції. Цікавими і змістовними були тематичні презентації про особливості революційних протистоянь на Волині, у місті Рівному.

У багатьох виступах студенти підкреслювали певну подібність між подіями сторічної давнини та сучасними процесами, які мають характер природних і водночас болісних змін, які переживає країна, суспільство і кожна людина окремо на крутих віражах історії.

Шукаючи повчальних уроків у минулому, учасники конференції наголошували на значенні сильної армії для збереження молодої державності, ідейного, компетентного політичного проводу для утвердження проголошених гасел, національної свідомості та національної єдності громадян навколо ідей побудови вільного і справедливого проекту майбутнього.

Після завершення наукового форуму студенти і викладачі НУВГП запалили свічку пам’яті на Дубенському кладовищі, де поховані учасники Української революції 1917-1921 рр. На місці, де знайшли вічний спочинок генерал-хорунжий Дієвої Армії УНР Василь Тютюнник і член Української Центральної Ради, полковник Дієвої Армії УНР Костянтин Вротновський-Сивошапка, пролунали слова вдячності тим, хто сто років тому не тільки повірив в саму можливість республіки, а й узяв активну участь у боротьбі за свободу і незалежність українського народу.

Олександр Крупка,
доцент кафедри українознавства НУВГП