Публічна лекція «УПА: армія нескорених» – на Покрову

Цьогоріч виповнюється 75 років з часу створення Української повстанської армії. Символічно, що саме 14 жовтня, у день святої Покрови Пресвятої Богородиці, День українського козацтва та День постання УПА, указом Президента України Петра Порошенка у 2014 р. встановлене державне свято – День захисника України.

Покрова – давнє українське свято, у якому народні та християнські елементи поєднані у нерозривну єдність, символізуючи спадкоємність поколінь, які століттями жили і творили на своїй, богом даній землі. Разом із тим Покрова – це і багатогранна історична спадщина, яка потребує осмислення під кутом зору сучасного становища Української держави і провідних тенденцій розвитку світового людства. Так, на цей період припадає вшанування українського козацтва, духовна культура якого тісно переплелася з історичною долею українського народу.

Однією з тем, що знаходить своє нове прочитання і сучасну інтерпретацію, є визвольний рух українського народу за свободу і незалежність у ХХ ст., яскравою сторінкою якого є Українська повстанська армія (УПА). Сучасна російсько-українська війна актуалізувала потребу у створенні національної армії, як основу суверенітету молодої державності, зробила затребуваним досвід боротьби з окупаційною владою, проявила дивовижний героїзм і жертовність українських воїнів, викликаючи історичні аналогії з попереднім періодом збройної визвольної боротьби.

«УПА: армія нескорених» – так називалася публічна лекція для студентів НУВГП, яка відбулася напередодні Дня захисника України у Рівненському краєзнавчому музеї. Лекцію підготували і провели заступник директора Рівненського краєзнавчого музею Ігор Марчук і доцент кафедри українознавства НУВГП Олександр Крупка. Фахівцями були висвітлені різноманітні аспекти історії повстанського війська: від ідеї та перших загонів до командного складу, чисельності, тактики, військових строїв, нагород. Пізнавальним був і краєзнавчий погляд на проблему: УПА виникла на Волині і Поліссі, вона успішно протидіяла німецькій і комуністичній окупаційній владі, у нашому краї деякий час існували справжні повстанські республіки.

Друга частина заняття пройшла у формі бесіди: студенти змогли поставити запитання лекторам і висловити власні судження про предмет обговорення. Риторичною виявилася репліка про перемогу чи поразку військо-політичної формації 1940-50-х років, адже факт існування Української держави, яка попри всі історичні манівці і сьогочасні труднощі прагне ствердити свою незалежність, неспростовно доводить: УПА – армія переможців, а український народ, який був її творцем, є народом-переможцем.  «Свобода народам! Свобода людині!» – гасла, під якими українські повстанці боролися з деспотичними режимами у ХХ ст., залишаються актуальними і в наш час. А з таким ідейним спадком сучасники просто приречені на перемогу.

Захід було проведено у рамках роботи студентського наукового історичного гуртка, який діє при кафедрі українознавства НУВГП.

Олександр Крупка,
доцент кафедри українознавства