«Водний» дещо послабив свої позиції у Webometrics

За останнім рейтингом, складеним  дослідницькою групою Cybermetrics Lab при найбільшому в Іспанії дослідницькому центрі Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (Вища рада з наукових досліджень), інакше кажучи Webometrics, наш університет посідає 88 місце у топі українських університетів,  а у  світовому рейтингу вишів – 7870 місце.

Вебометричний рейтинг університетів світу — один з рейтингів університетів світу, за яким аналізують ступінь їх присутності в Інтернет-просторі.

Рейтинг  присутності складають з 2004 року і публікують двічі на рік (у червні-липні та січні). Лабораторія кіберметрики («Cybermetrics Lab») Національної дослідницької ради Іспанії («Spanish National Research Council», CSIC), яка діє при Міністерстві науки та інновацій Іспанії.

Мета  дослідження присутності  закладів в Інтернет-просторі полягає в тому, щоб не оцінювати Web-сайти, їх дизайн, юзебіліті або популярність їх змісту залежно від кількості візитів чи  відвідувачів. Web-показники повинні відображати  діяльність університетів, з урахуванням їх  заходів та актуальності і впливу.

На сьогодні аналізують понад 20 000 вищих навчальних закладів і визначають їхнє місце відповідно до ступеня представлення своєї діяльності в Інтернет-просторі, застосовуючи свою власну методологію оцінки.

Як йшлося вище, рейтинг  проводиться кожних шість місяців. За останні півроку  НУВГП змістився з 52 на 88 місце.   Проте таке зниження рейтингу  можна пояснити відсутністю (?) нашого закладу  в переліку присутності  у "Рейтингу  веб-світових сховищ", пов’язаною з  технічною неуважністю  дослідницької групи. Відділ інформаційних технологій університету, намагаючись усунути проблему,  відправив інформаційний запит дослідницькому центру. Тож  вже з червня місяця «Водний» буде включено до  рейтингу цифрових репозиторіїв.

Нижче наведені місця НУВГП в рейтингах  за основними параметрами присутності:

PRESENCE (Присутність). Так, за кількістю  присутніх на сайті університету сторінок усіх форматів, проіндексованих пошуковою системою Google, – це 4525 місце.

IMPACT (Вплив) –комбінація кількості зовнішніх гіперпосилань на домен  університету (external inlinks) та кількості доменів, з яких ці посилання надходять (referring domains). Для збільшення валідності даних використовується два провайдери: Majestic SEO  та ahrefs. Тому результуючі значення external inlinks та referring domains обирається як максимальні з цих двох джерел. Кількість таких лінків свідчить про видимість університету і важливість опублікованих матеріалів (велика частина таких лінків служить подібно до цитування в бібліографії). Тож за цим рейтингом у нашого закладу 13212 місце.

OPENNESS (Відкритість).  За кількістю  присутніх на сайті університету файлів у форматах Adobe Acrobat(.pdf), Microsoft Word (.doc, .docx) та Microsoft PowerPoint(.ppt), проіндексованих академічною пошуковою системою Google Scholar,  ми посідаємо 5458 місце.

EXCELLENCE (Висока якість). Ця якість вимірюється  науковими статтями,  опублікованими авторами університету в журналах, проіндексованих бібліометричною базою SCOPUS, та входять до складу 10% статей, найбільш цитованих у своїх наукових галузях за версією Scimago Group.  Тож тут ми 5227.

«Якщо місце у рейтингу Вашого університету нижче, чим Ви очікували, змініть мережеву політику, сприяйте істотному збільшенню обсягу і якості електронних публікацій, сприяйте активному використанню Web-засобів у роботі університету», – ось що рекомендує   дослідницька  група Cybermetrics Lab.

Університет активно  працює над  виправленням недоліків. Зокрема, із сайту ВНЗ і  соцмереж спрямовується  максимальна кількість посилань на  цифровий репозиторій. Викладачі продовжують реєструватися в пошуковій системі Google Scholar (хто цього ще не зробив?), яка спеціалізується на індексації наукових публікацій (статей, книг, препринтів та іншого). Адже саме робот  Google Scholar повідомляє користувачеві назву, фрагмент тексту і гіперпосилання на документ. Активно відвідується користувачами Вікіситет (університетська енциклопедія). До речі, за рік вже понад мільйон переглядів. А це друге місце в Україні після Вікіпедії. Що стосується  графіка вебометріки параметрів присутності нашого ВНЗ в Інтернет-просторі, спершу спостерігається крутий підйом, пов'язаний зі зміною домену з rv.ua  на nuwm.edu.ua, який переходить у стабільний динамічний процес розвитку.

Наталія ПАРХОМЧУК,
сектор зв'язків із громадськістю