ПРЕДСТАВНИКИ БРИТАНСЬКИХ ВИШІВ В НУВГП

Протягом минулого тижня в нашому університеті перебували представники вищих навчальних закладів Сполученого Королівства – професор Джамал Хатіб, професор будівельних матеріалів Школи архітектури і будівництва Університету Вулвергемптона (Англія), та доктор Мохаммед Сонебі, старший викладач Школи планування, архітектури та будівництва Королівського Університету Белфаста (Північна  Ірландія). Візит відбувався в рамках ознайомчого гранту програми Британської ради в Україні «Інтернаціоналізація вищої освіти».

Програма «Інтернаціоналізація вищої освіти» передбачає надання ознайомчих, одно- та дворічних грантів ВНЗ Великої Британії та України для встановлення контактів і налагодження співпраці. Слід відзначити, що система британської вищої освіти вважається однією з кращих не лише в Європі, але й у світі. Тому саме досвід навчальної і наукової діяльності представників цих ВНЗ є цінним для наших вишів в умовах реформування української системи вищої освіти.

Слід відзначити, що професор Хатіб та доктор Сонебі мають великий досвід міжнародного співробітництва. Проте для обох науковців Україна стала першою країною Східної Європи на їх науковій мапі.

Програма  візиту була надзвичайно насиченою. Гості прибули до Рівного 19  червня. 20 червня  відбулася  зустріч із завідувачем кафедри технології будівельних виробів і матеріалознавства проф.,  д.т.н. Леонідом Дворкіним. Як відзначив професор Дворкін, сфери наукових інтересів кафедри і наших британських колег є надзвичайно близькими. В цей день гості мали змогу відвідати захист дипломних проектів і магістерських робіт випускників промислового, цивільного будівництва та інженерних споруд.

21 червня професор Хатіб та доктор Сонебі разом із професором Дворкіним, професором кафедри архітектури та середовищного дизайну Петром Ричковим та координатором візиту доцентом цієї ж кафедри Наталією Лушніковою завітали на засідання ради директорів, де поспілкувалися із керівництвом НУВГП.

Після надзвичайно цікавої дискусії професор Хатіб і доктор Сонебі відвідали захист дипломних проектів бакалаврів за напрямком «Архітектура» та зустрілися із завідувачем кафедри архітектури та середовищного дизайну професором Ольгою Михайлишин.

Цього ж дня в навчально-науковому інституті будівництва та архітектури відбувся головний захід в рамках візиту – семінар «Інтернаціоналізація вищої освіти і науки у галузі будівництва та архітектури», присвячений особливостям навчальної і наукової роботи британських та українських ВНЗ у вищеозначеній галузі знань. З вітальним словом виступили проректор НУВГП з наукової роботи та міжнародних зв’язків професор Наталія Савіна та директор навчально-наукового інституту будівництва та архітектури доцент Руслан Макаренко. На семінарі було представлено доповіді наших гостей та представників НУВГП – професора Леоніда Дворкіна, доцента Петра Гомона, доцента Наталії Лушнікової. Також за допомогою скайп-зв’язку свої доповіді виголосили представники університету Вулвергемптону: професор архітектури Саба Мушалатта,  доктор Девід Хісом з університету Вулвергемптону. До семінару також долучилися  дистанційно представники інституту будівництва та інженерії довкілля НУ «Львівська політехніка» професор Мирослав Саницький, професор Сергій Солодкий та доцент Тарас Марків із спільною презентацією навчального та наукового доробку кафедр інституту.

22  червня всі бажаючі мали змогу відвідати серію лекцій професора Хатіба та доктора Сонебі, які стосувалися їхніх наукових розробок в сфері новітніх будівельних матеріалів. Завдяки технічній підтримці Олександра Довжука для тих, хто не зміг потрапити на лекції, була влаштована онлайн-трансляція. Кульмінацією перебування в НУВГП стали відвідини захисту магістерських робіт випускників за спеціальністю «Технологія будівельних конструкцій, виробів і матеріалів».

Незважаючи на вкрай насичену програму перебування в Україні, наші гості мали змогу побувати в НУ «Острозька академія» та ознайомитися з основними визначними місцями Рівного, Острога та Києва у супроводі професора Петра Ричкова та доцента Наталії Лушнікової.

23 червня в Києві відбулася зустріч із представниками Британської ради в Україні, на якій було обговорено попередні результати візиту.

Основною особливістю вишів Великобританії є їхня надзвичайна автономність. Критерієм якості навчальних програм ВНЗ є визнання і акредитація професійними інституціями. Так, спеціальність «Архітектура» акредитується найповажнішою інституцією – Королівським інститутом британських архітекторів (RIBA), будівельні спеціальності мають бути акредитовані відповідними установами, що об’єднують інженерів- будівельників, наприклад, Institution of Civil Engineers. Такий підхід зумовлює ще одну принципову особливість навчання і викладання в британських вишах – орієнтованість на практичну діяльність.

Ми щиро дякуємо професору Джамалу Хатібу і доктору Мохаммеду Сонебі за цю тривалу і надзвичайно інформативну зустріч і сподіваємося на нашу подальшу плідну співпрацю як у галузі будівництва, так і архітектури

Для довідки. Під час конкурсу 2015-16 рр. до Британської Ради в Україні було подано близько 90 спільних заявок, з яких 25 отримали ознайомчі гранти. Серед них – і наш університет спільно із Королівським університетом Белфасту.

Наталія Лушнікова,
доцент кафедри архітектури та середовищного дизайну,
координатор програми «Інтернаціоналізація вищої освіти» в НУВГП

Фото: Петра Ричкова, Наталії Лушнікової, Тетяни Мартинюк, Геннадія Кочкарьова