Іло Глонті відвідав НУВГП

Радник Міністра охорони здоров’я України Сандро Квіташвілі Іло Глонті завітав до «водного» аби розповісти про досвід реформ в Грузії і в освіті зокрема. До речі, Іло був наймолодшим радником екс-президента Грузії Михайла Саакашвілі за всю історію Грузії. Разом з іншими молодими фахівцями Іло у 21 рік створював сміливі законопроекти, які вони презентували в парламенті. Інтерес присутніх він привернув ще й тим, що сьогодні в українському уряді працюватиме низка грузинських реформаторів.

На зустрічі Іло розповів про стан освіти в Грузії до реформ та після. Зокрема, він зазначив, що система фінансування освіти в Грузії повністю відрізняється від української. У них діє нова модель фінансування школи/ВНЗ – індивідуального: гроші крокують за учнем/студентом. В такому разі бюджет школи/ВНЗ залежить від кількості учнів/студентів.

У школи немає постійного бюджету. Залежно від того, яку школу обере учень – приватну чи державну - та школа гроші й отримає. Школи з малою кількістю учнів отримують від держави субсидію.

Зарплата педагогічного колективу пов’язана з проходженням сертифікації та отриманням ліцензії на освіту. Склавши сертифікаційний іспит вчитель отримує щомісячну надбавку до зарплати.

Обов`язковим є вивчення англійської мови з першого класу. Знання англійської мови та ПК в подальшому дає велику можливість для самонавчання. До того ж, кожен першокласник отримує персональний ноутбук.

При вступі до ВНЗ абітурієнти здають Єдиний державний іспит (ЄДІ). Набравши високі бали майбутні студенти отримують грант від держави, який повністю покриває витрати на навчання. Якщо бали нижче, абітурієнт отримує 70, 50, або 30 відсотків фінансування від держави.

Немає ніяких держзамовлень. Фінансуються сьогоденні пріоритетні напрямки: інженерний, математика, фізика, хімія.

Право на освоєння державних коштів мають і приватні вищі навчальні заклади. Якщо якість їхніх освітніх послуг визнається абітурієнтами та їхніми батьками кращою – вони можуть адресувати отримані ними державні ваучерні кошти приватним закладам.

Децентралізована система заохочує конкуренцію між школами та університетами.

Діє механізм університетської автономії.

Як ВНЗ, так і школами у Грузії керують виборні органи - Опікунські ради, до складу яких входять батьки, викладачі, студенти та учні старших класів. Ради мають широкі повноваження: призначення та звільнення директора школи/ректора, затвердження та контроль бюджету школи/ВНЗ.

«Корупції в системі освіти Грузії майже не існує, лише як похибка, що не скажеш про Україну», - зазначає Іло.

В першу чергу, молодий реформатор радить всіляко боротися з корупцією. Знімати такі випадки на відео і викладати в соцмережі , звертатися у відповідні органи. Окрім того, впровадити систему ваучерів в освіті та створити конкурентне середовище серед вищих навчальних закладів. Але при цьому не копіювати приклад освітніх реформ Грузії, Європи чи Америки, а зробити свій власний мікс. Взяти все краще з інших систем, враховуючи особливості України.

Ми у

Наталія ПАРХОМЧУК,