Підсумки наукового стажування у Фінляндії

Впродовж 16 місяців доц. кафедри хімії та фізики Мороз Микола Володимирович проводив наукові дослідження в Laboratory of Inorganic Chemistry, Johan Gadolin Process Chemistry Center, Abo Akademi University м. Турку (Фінляндія) у складі дослідницької групи міжнародного проекту “Thermodynamic investigation of complex inorganic material system for improved renewable energy and metals production processes”. Тематика досліджень стосувалась вивченню фізико-хімічних властивостей нових суперіонних матеріалів. Отримання гранту на дослідження стало можливим завдяки наявності англомовних публікацій у відомих фахових журналах та рекомендації професорів і дослідників з Abo Akademi University.

Період наукового стажування складався з двох етапів:

1)      з 10 травня 2017 р. по 31 жовтня 2017 р. був стипендіатом програми імені Юхана Гадоліна в Abo Akademi University;

2)      з 01 листопада 2017 р. по 30 серпня 2018 р. був зарахований в штат працівників цього університету як Postdoc Researcher.

На запитання: що найперше вразило у цій північній країні можу ствердно відповісти: чисте повітря, якість питної води та мальовнича природа. Стосовно чистоти повітря відповідь зрозуміла, адже Фінляндія займає перше місце у Європі за лісовими ресурсами: площа лісів становить ~76% площі країни. Дбайливе ставлення до природи, лісів помічаєш на власні очі щодня, коли, наприклад, поруч тебе недалеко від центру міста пробігають зайці, розгулюють фазани, а ближче до околиці можна побачити лисицю. Спочатку реально дивувався коли бачив цих тварин, а потім звик і сприймав як буденність. Про якість води свідчить той факт, що за час мого проживання я не помітив і натяку на сліди накипу в чайнику – його поверхня залишилась такою ж дзеркально чистою як і була. А пити звичайну воду з під крану – це норма, а не виняток. Хоча, слід зазначити, що фіни займають одну з найвищих сходинок у світі за споживанням кави на душу населення – п’ють її у великій кількості протягом усього дня. Цікавий факт: більшість людей не визнають розчинну каву (споживають лише натуральну) та не додають цукру.

Не дивлячись на велику площу цієї країни (7 місце за величиною у Європі), населення Фінляндії становить лише ~5.6 мільйона. Тому багатоповерхова забудова є лише в центрі великих міст. Більш популярними є типово фінські будиночки і звичайно ж сауни. Цікавий факт: паркани біля приватних будинків або взагалі відсутні, або є лише чисто символічними у вигляді невеликих кущиків. У місті Турку де я проживав серед ~200 тис. мешканців близько 1/5 становлять студенти. І це не дивно – якість освіти в Фінляндії відома в усьому світі. Зокрема, в університеті де я працював навчалися студенти з понад 60 різних країн! Велика увага у Фінляндії приділяється соціальному захисту населення, охороні здоров’я. Зранку та у вечірній час різними видами спорту активно займається не лише молодь, а й люди старшого віку. Слід зазначити, що такого соціального та економічного розвитку Фінляндія досягла лише за 100 років (країна отримала незалежність у 1917 р.).

У місті Турку діє активна українська громада. Земляки не лише збираються на відпочинок, але й організовують різноманітні мистецькі заходи. Зокрема, за активного сприяння голови товариства “Українці Фінляндії” Олени Герасименко та Вадима Безсонова була організована виставка картин Марії Примаченко у Aboa Vetus & Ars Nova Museum, на відкритті якої був присутній посол України у Фінляндії п. Андрій Оліферов. Українська художниця є досить популярна не лише у Фінляндії, але й в інших країнах Європи. Такій популярності, зокрема, сприяв нещодавній розголос, пов’язаний з тим, що на літаках авіакомпанії Finnair були розміщені твори художниці без відповідних дозволів. А у Європі захист авторських прав є одним з найвищих пріоритетів.

Стосовно наукових досліджень. За період наукового стажування мною опубліковано 8 статей у закордонних журналах, 7 з яких проіндексовані наукометричною базою даних SCOPUS. Ці статті є наочним прикладом міжнародної співпраці поміж провідними науково-дослідницькими центрами України (НУВГП, Львівський національний університет ім. Івана Франка, Національний університет “Львівська політехніка”), Фінляндії (Abo Akademi University, Aalto University), Південної Кореї (Seoul National University) та Польщі (Center for Microelectronics and Nanotechnology, University of Rzeszów). Частина отриманих результатів була мною особисто представлена у вигляді доповіді ”Thermodynamic properties of magnetic semiconductors Ag2FeSn3S8 and Ag2FeSnS4 determined by the EMF method” на міжнародній конференції “TMS 2018 Annual Meeting & Exhibition”, що проходила з 11 по 15 березня 2018 р. у Phoenix, Arizona, USA. Зважаючи на масштаби конференції (кількість учасників перевищувала 4000 осіб), цей науковий захід відбувався під гаслом “The world come here”. Під час проведення конференції також вдалося відвідати Grand Canyon National Park, який по праву називають восьмим чудом світу!

Загалом враження від стажування і проживання в Фінляндії незабутні. Сподіваюсь мій наочний приклад спонукатиме колег до посилення їхньої наукової та педагогічної активності та реалізації творчих задумів.

к.ф.-м.н., доц. кафедри хімії та фізики                  Микола Мороз