Активна участь НУВГП у міжнародній конференції «Дні зеленої економіки»

Активна участь НУВГП у міжнародній конференції «Дні зеленої економіки»

Міжнародна конференція «Дні зеленої економіки» відбулася у м. Львові 16-17 листопада 2018 р. та відзначилася активними дискусіями щодо сучасних бізнес-стратегій та реального досвіду у сфері енергонезалежності та енергоефективності на базі енергії біомаси.

Представники НУВГП (Віктор Бегей, радник ректора НУВГП, директор ТОВ «ЕЛІКОН-ПОСТАЧ» та Тетяна Колесник, докторант кафедри екології, технології захисту навколишнього середовища та лісового господарства НУВГП) були спікерами семінару 1 «Модель використання енергетичних культур», де впродовж 3-х годин розповідали та активно обговорювали ряд питань щодо перспектив, технологій, а також ризиків та переваг вирощування, переробки біомаси на основі багаторічної трав’янистої культури Міскантус гігантський (Miscanthus Giganteus).

Тетяна Колесник розповіла про аспекти вирощування та догляду за міскантусом, проаналізувала еколого-економічні  ризики в сфері біоенергетики та логічно довела доцільність вирощування біоенергетичних культур, зокрема міскантусу,  на деградованих та малопродуктивних землях. Було розглянуто агроекологічні вимоги та особливості міскантусу.

Віктор Бегей зупинився на питаннях енергетичного потенціалу міскантусу у порівнянні з традиційними джерелами енергії та біомасою інших відновлюваних джерел енергії, а також перспективах використання його біомаси для целюлозно-паперового виробництва та переробки на екологічні будматеріали. Було представлено та обговорено можливі канали збуту біомаси міскантусу та логістичне “плече”. Найбільший інтерес щодо збільшення маржинального доходу має інтегрально орієнтований бізнес, націлений на кінцевого споживача не біомаси, а виробленої енергії, що збільшує маржу у 3-4 рази порівняно із бізнесом, орієнтованим лише на виробництво та продаж біомаси.

Тематичний семінар був орієнтований на: малий та середній бізнес, фермерські господарства, які мають в розпорядженні деградовані або низькопродуктивні СГ-землі, фермерські господарства, зацікавлені підвищенні фінансових надходжень з угідь, що перебувають в їх розпорядженні, ОТГ та ОМС, які мають в розпорядженні деградовані або низькопродуктивні СГ землі, комунальні підприємства, інвесторів, консультантів та проектних менеджерів.

В цілому міскантус гігантський може бути надійним страховим полісом аграрія, який впродовж найближчих 10 років лише зростатиме у ціні, оскільки Україна має досить обмежені ресурси біомаси для потреб енергетики, на чому було наголошено неодноразово різними учасниками конференції.

Miscanthus Giganteus – багаторічна трав’яниста культура, яка вирощується на одному місці впродовж 25-30 років, розмножується ризомами (частинками кореневища). На третій рік після посадки щорічно дає приріст сухої біомаси на рівні 15-25 т/га. Активного догляду потребує лише у 1-й рік вирощування (такі ж операції, як для просапної сільськогосподарської культури (наприклад, кукурудзи)), у наступні роки потребує лише весняного підживлення добривами (для збільшення приросту біомаси). Біомасу слід скошувати після повного завершення періоду вегетації та максимального її підсихання у кінці лютого – березні звичайними зернозбиральними комбайнами із кукурудзяною жаткою.

Для потреб біоенергетики може бути використана або подрібнена, або тюкована біомаса, або пелети чи брикети із міскантусу. Тому загальні витрати при вирощуванні міскантусу гігантського – мінімальні, а вигоди – чималі.

Детальніше про конференцію дивіться за посиланням:

https://green-economy-days.com/

Відео конференції (16 листопада 2018 р.) дивіться за посиланням:

https://www.youtube.com/watch?v=4sxWUAjlOvA

Детальніше про семінар «Модель використання енергетичних культур» дивіться за посиланням:

https://green-economy-days.com/workshop-1/

 

Тетяна Колесник,

докторант кафедри екології, технології

захисту навколишнього середовища та

лісового господарства НУВГПназад